Sëmundjet dermatologjike të lëkurës dhe masat e parandalimit


Sëmundje të lëkurës fytyrës - problem i përbashkët me të cilat përballen çdo person tjetër mbi tokë, ata mund të shfaqen në çdo pjesë të trupit, por veçanërisht e pakëndshme fytyrë sëmundje e lëkurës.

Jo vetëm që është pamja e fytyrës sëmundjeve të tilla sugjeron disa probleme në trup, kështu që është edhe e shëmtuar. Sa datat desh të shtyhej për shkak të një puçërr të vogël apo skuqje të lëkurës. Njerëzit me këtë sëmundje ndjehen të pasigurt në shoqëri. Sëmundjet e lëkurës fytyrës lindin nga një sërë arsyesh. Kjo mund të jetë dietë e varfër, kushtet e dobëta mjedisore, duke marrë medikamente, mosha kalimtare. Por në çdo rast, të gjithë do të të shpëtoj nga këto tregon sa më shpejt të jetë e mundur.Puçrra është një nga sëmundjet më të zakonshme të lëkurës. Kjo fytyre që ndodh për shkak të inflamacion të gjëndra dhjamor. Sëmundja mund të ndodhë përmes dështimit hormonal. Në të shpejt të hequr qafe plagët duhet të fshij zonat e problemit me një locion të veçantë për lëkurën e problemit. Eshte e deshirueshme se pjesë e automjetit është acid salicilik.

Kjo do të ndihmojë të shpëtoj nga plagët në asnjë kohë. Një sëmundje e njohur quhet lyth fytyrës lëkurës. Kjo sëmundje është e njohur për të qenë në fytyrën e një njeriu fillon për të treguar enët e gjakut, duke krijuar një modele të ndryshme vaskulare. Zakonisht sëmundja ndodh kur dobësuar imuniteti. Më shpesh kjo ndodh në vjeshtë dhe pranverë, kur trupi është në gjendje të rëndë.A sëmundje jo vetë-trajtojnë. Shumë më mirë për të parë një specialist i cili mund të fshini këtë shprehje duke përdorur azotit të lëngshëm ose goditje elektrike. Papilomat dhe rosacea - një sëmundje e lëkurës të fytyrës, simptomat janë të ngjashme. Në rosacea në fytyrën e tij ashtu siç ka model vaskulare. Por kjo sëmundje ka disa shkaqe të tjera. Kjo ka të bëjë kryesisht me anije humbje të fleksibilitetit të saj dhe elasticitet. Gjaku stagnon, shtrihet enët e gjakut dhe në mënyrë që ata janë të dukshme në fytyrën e tij.

Për të hequr qafe këtë sëmundje duhet të ndjekin një dietë të rreptë: vidyazykatysya e ushqimit me erëza, i kripur dhe ekzotike. Është e nevojshme për të zvogëluar numrin e alkoolit vidyazykatysya kafe dhe pirja e duhanit. Banjot e nxehtë do të promovojë vetëm zhvillimin e rosacea, sepse miratimi i banjave të tilla nuk është i rekomanduar. Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje kanë nevojë për kujdes të veçantë për të zgjedhur kozmetike. Në përbërjen e tyre nuk duhet të përfshijë alkool, acide frutash dhe mjaltë. Prania e këtyre komponenteve në krem ​​vetëm përkeqësojnë situatën.


Rosacea - një tjetër të pakëndshme entitet sëmundje e lëkurës. Kur sëmundja skuqje e fytyrës, e cila prej kohësh ka qenë në të. Për shkak të kohës ka gunga. Në shumicën e rasteve, kjo sëmundje prek sytë. Mjekët shpjegojnë se paraqitja e kësaj sëmundjeje është i lidhur me çrregullime endokrine, zhvillimin e gastrit ose duke marrë medikamente të caktuara. Mbani në mend se sëmundja e fytyrës lëkurës trajtim të cilit kërkon dietë të detyrueshme, kryesisht kanë të bëjnë me shkelje punët e brendshme të trupit.


Çfarë do të kuruar një sëmundje, ju duhet të ndiqni një dietë dhe për të eleminuar nga pikante dietë dhe ushqime të tymosur. Ajo duhet të shihni një mjek sa më shpesh, përveç zgjidhje antibacterial, i emëruar antibiotikët. Seborrhea - një tjetër sëmundje Dermatological që shfaqet në fytyrë. Lëkurës me vaj dhe paraqitja e pikave te zeza - shenjat e kësaj sëmundjeje.

Shpesh, probleme të ngjashme dermatologjike ndodhin në adoleshentët. Sëmundja mund të zhvillohet si pasojë e dështimit ose për shkak të çrregullimeve hormonale të sistemit nervor. Sëmundje Dan nuk është e rekomanduar për të trajtuar veten, është më mirë për të parë një specialist. Ushqimi në këtë rast është gjithashtu një parakusht për trajtim. Kjo sëmundje themelore fytyrës dermatologjike hasur në shumicën e rasteve. Alergjia mund t'i atribuohet sëmundjeve të lëkurës. Ajo shoqërohet shpesh me reaksion alergjik ose ënjtje personi skuqje.


Në pothuajse të gjitha rastet, sëmundjet e lëkurës tregojnë mosfunksionim të trupit. Kjo mund të jetë për shkak të çrregullimeve në sistemin nervor ose endokrine. Pas një apel për një ekspert të pavarur ose duke u shpëtoj prej problemeve dermatologjike, shëndeti i tyre duhet të marrë dhe të kalojë provimin e plotë të trupit. Duhet të shqyrtohen çdo vit. Parandalimin e sëmundjeve Zed është më i mirë se kurë.

Sëmundje dermatologjike të lëkurës përballen me një problem të përbashkët të shoqërisë moderne. Ne duhet të monitorojnë me kujdes dietën e tyre dhe kur shenjat e para të sëmundjes për të kërkuar një specialist.