Kujdesi për duart dhe thonjtë mjetet juridike popullore


Besohet se duart japë moshën e gruas, kështu që ata kanë nevojë për kujdesin e duhur dhe në kohë. Që gjithmonë të shikoni duart ujdisur jo domosdoshmërisht çdo javë për të vizituar sallon bukurie dhe për të blerë kozmetike të shtrenjta, ju mund të kujdeset për ta në shtëpi, duke përdorur mjetet juridike provuar popullore. Që nga kohët e lashta femrat përdorur dhuntitë e natyrës për kujdesin për duart dhe thonjtë, me sukses të vazhdojë të bëjë kështu që tani.
Kujdesi për duart dhe thonjtë mjetet juridike popullore

Shumë kozmetike moderne, përmes të cilit kujdesi për duart dhe thonjtë përgatitur në bazë të mjeteve juridike popullore, përbërësit bimor. Pra, pse të paguajnë më shumë për diçka që mund të gjenden në çdo shtëpi? Përzierje Gatim nuk e kujdesit të marrë shumë kohë, nuk kërkon njohuri të veçanta, dhe efekti do të papritur dhe kënaqësinëMjetet juridike popullore për dorën e kujdesit të lëkurës:

- lëkurës zbardh në duart për të ndihmuar në përbërjen të veçantë, duke e bërë ju doni të merrni patate të ziera, lëng limoni dhe qumësht. Të gjitha komponentët përzierje dhe në masë rezulton të zbatohet në duar të pastra;
- të shpëtoj nga njollat ​​e moshës rekomanduara t'ua fshijnte me lëng limoni;
- zbardhues, rivendosjen dhe zbutjen efekt ka majdanoz. Ata kanë nevojë për atë për të përgatitur një zierje vijon: rrënjët grimcuar dhe gjethet (lugë gjelle) derdh ujë të ftohtë në një sasi prej 400 ml, çiban, nxitje, rreth ngrohjes ulët për gjysmë ore. Përdoret për të pastruar lëkurën. Nga supë që rezulton mund të jenë të përgatitur kube akulli, derdh të lëngshme në moulds të veçanta për akull dhe i vendosur ato në frigorifer. Cubes tilla shëruese mund të përdoret jo vetëm për fërkim të lëkurës, por edhe për të rritur tonin e lëkurës së qafës dhe fytyrës;

- Mjetet juridike popullore dhe për të ndihmuar të heqin qafe e çara në duar. . Trajtimi i çara në duart e kryera zgjidhje niseshte (për litër të ujit - një lugë gjelle niseshte Është e rekomanduar para se të marrë një dush koll për të zhdukur zgjidhje tuaj duart alkoolit, dhe pas procedurës vajos krem ​​yndyrë;
- Nëse çara të thella, ajo do të ndihmojë zierje e lirit. Fara (2 lugë) e mbushur me ujë (2 gota) dhe në vlim shtetin butë kashopodibnoho. Në rezulton të ngrohtë të lëngshme qull dhe dip duart rasparyvayutsya për 15-20 minuta. Pas procedurës, fshij peshqir të dorës, nuk e larë. Është e nevojshme për të kryer këtë procedurë para se të shkojnë në shtrat;

- për hidratues duart për lëkurë të thatë përdoret vaj flaxseed, e cila është rubbed në një lëvizje rrethore;
- kastravec ndihmuar të heqin qafe e lëkurës përafërt. Mjafton atë disa herë në ditë për të fshirë duart e tij një copë kastravec;
- përmirësimin e lëkurës chapped duart maskë tuaj, e cila përdoret për gatim lë nënën dhe njerka. Ju duhet shpëlarje ato tërësisht, pres dhe përzierje me qumësht të freskët (lugë gjelle e lë 100 ml qumësht);
- krem me lëng limoni, vezë e verdhë veze dhe mjaltë të zbutur lëkurën, rivendosur elasticitet dhe smoothness në të;

- mos derdh supë mbetur në ju, ndërsa gatim patate - asgjë nuk është më e mirë për të mos ta zbutur lëkurës inatosur. Dip në të ngrohtë duart supë patate për disa minuta dhe menjëherë ndjehen efekt - lëkura juaj do të bëhet e butë dhe kadifeje. Acarim reduktuar, të çara të vogla të fillojnë për të shëruar;
- Kujdesi ditor do të lehtësojë në masë të madhe duar locion bërë nga lëng limoni dhe glicerinë, të përziera në pjesë të barabarta;
- përdoret për të zbutur dush lëkurës të infuzionit të gjethe delli (për litër të ujit - një lugë gjelle). Në infuzion të ngrohtë të vënë duart në për 10-15 minuta, pastaj lyhet krem ​​e tyre yndyrë;

- Për të bërë të veprimit droga më efektive kryer mbështjellës origjinale. Përfundon lehtë për të mbajtur dhe në shtëpi. Për ta bërë këtë, pastrohen duart me një shtresë të trashë është aplikuar hidratues ushqyes Përbërja huyazytsi dorashka veshje, dhe leshi të lartë (që ju mund të përfundojë me duart e tij një qese plastike dhe të përfundojë në një peshqir të ngrohtë ose inde).

Mjetet juridike popullore për kujdesin e thonjve

- për të forcuar thonjtë pjatë gozhdë duhet të lubrifikuar me limon, boronicë, lëng rrush pa fara;

- Nëse thonjtë janë të verdhë, fshij atyre një fetë limoni, lëng shndrit e saj dhe të bëjë ata të fortë;
- Nail dush dobishme të ngrohtë me kripë deti, vaj ulliri, infusions bimor;
- me thonjtë i brishtë duhet të zbatohen vaskë me perime të ngrohtë (luledielli, vaj ulliri). Për këtë vaj është ndezur dhe derdhur në një gotë të madhe ose tas, ai ka rënë gishtave me thonjtë dhe për të mbajtur 10-20 minuta. Për të rritur efektin terapeutik mund të shtoni disa pika lëng limoni dhe vitaminë A;

- Wax vaj për furnizimin thonjtë: një e verdhë veze vezë të ziera shtoni beeswax shkrirë dhe shtoni vaj bukuroshe, duke sjellë përzierje në një gjendje të ointments (4 oz.). Mori vaj për lyerjen e thonjve gjatë natës;
- Ju mund të forcojë thonjtë tuaj dhe duke përdorur fasha aplikuar për dy javë. Për përgatitjen e fasha të marrë ujë (70 oz.), Shap (5 oz.), Glicerinë (25 oz.). Të gjitha komponentët janë të përziera, të ngopura përbërja marrë leckë ose napë, palosur në disa shtresa, rrotullohen dhe thonjtë;

- Healers popullore rekomandojmë edhe për të forcuar thonjtë marrë një herë një zgjidhje muaj xhelatinë (në një gotë me ujë të ngrohtë për të shpërndarë një xhelatinë lugë çaji), i cili infused për 15 minuta. Ajo duhet të marrë brenda.

Kujdesi i duarve dhe thonjtë do të jetë veçanërisht e efektshme në organizimin dietë e duhur dhe të shëndetshme. Se si një dietë të ekuilibruar, varet nga gjendja e thonjve dhe lëkurë. Të përfshijnë në dietën tuaj të përditshme të ushqimeve të pasura me kalcium, minerale, vitamina, hani më shumë perime, fruta, të marrë vitaminat.


Me produktet e rekomanduar: qumësht dhe produktet e qumështit, fruta të thata, arra, fasule, gjalpë dhe vaj perimesh, perime të ndryshme dhe fruta, manaferrat.