Përballen Care në verë


Në sezonin e nxehtë është lëkura ndotur shumë aktive, smog urbane, e kombinuar me pluhur dhe pastaj clogs poret dhe e bën çehre gri dhe i mërzitshëm. Prandaj, është e këshillueshme për të pastruar fytyrën dy herë në ditë. Mjaftueshme për të fshirë mëngjes zier ose mineral lëkurës me ujë me disa pika limoni. Mbrëmje përdorim më të mirë koprracë bazuar në përbërësit e natyrshme që nuk thatë lëkurën. Shkëlqyer të përballuar me këtë detyrë të lehtë Locion me ekstraktet e manave të ndryshme dhe agrume dhe toning locion. I përshtatshëm për fytyrën dhe shkumë të lehta.


Prandaj, në qoftë se ju ndiheni pas larjes ndjenja e ngushtësi, duhet të shikojmë mënyrën më të butë. Nëse keni qenë të bllokuar poret ikin prej tyre duke përdorur pastrim. Pronarët scrubs për lëkurë të ndjeshme më të mirë për të zëvendësuar gels përmbajnë pjeseza abrazive. Mbështetësit receta mund të jetë e këshillueshme për të larë fytyrën tuaj me infuzion natën e leh lisi ose Wort Shën Gjonit, e cila thahet dhe dezinfektoj lëkurë, duke parandaluar formimin e akneve. Ne do të flasim për kujdesin e duhur të lëkurës në verë.

A nuk mendoni se lëkura që është vazhdimisht djersitje në diell, lagur në këtë mënyrë. Në vend të kundërtën: për të mbrojtur nga dielli aktivizon gjëndra dhjamor, lëkura trashet, bëhet rougher dhe obezvozhenney. Prandaj, duke zgjedhur një verë krem ​​duhet të preferojnë një lëng të lehta ose emulsion. Për më tepër, madje edhe lëkurë shumë të thatë në verë nevojë për një moisturizer dritë. Kjo është e dobishme për të trajtuar tonik lëkurës, të cilat kanë një lëng bukuroshe, vaj esencial i trëndafilit, ekstrakt çaji jeshil. Për lëkurë të automjeteve vaj përshtaten me një ekstrakt të ferrë, pjeshke apo Calendula. Normal dhe kombinim të lëkurës "dashuron" mango, luleshtrydhe apo ekstrakt i lule misri. Pronarët e lëkurës me vaj në verë kanë herë veçanërisht të vështira.


Merrni një të afër duhet të jenë ata që vuajnë nga aknet apo aknet. Besohet se dielli trajton puçrra fytyre. Në të vërtetë, drita UV ka një veprim dezinfektues dhe mund të thatë një çift të pimples dhe problemi djegien nga dielli zamaskuye. Por dermatologists vuri në dukje se rënia e rritjes së numrit të klientëve me rëndim akute të puçrra fytyre, të shkaktojë - ekspozimit të zgjatur në diell. Kjo është për shkak të faktit se nën ndikimin e shtrese rrezet e diellit corneum trashet, goja pastaj të ngushtë, dhe të përkeqësimit rrjedhjen e sebum. Pra, nëse keni lëkurë me vaj, përdorni një hasër krem ​​me një dritë cilësi të ulët-yndyrë.

Maskat me manave të freskëta, fruta dhe perime të sigurojë substanca thelbësore e kujdesit të lëkurës "jashtë".

Maska Excellent ushqyes dhe hidratues thyer pjeshkë, luleshtrydhe, currants, rrush, domate, tranguj apo lakër. Nëse jeni të prirur për hyperpigmentation, ju keni nevojë për sunscreen. Nga rruga, një sunscreen mirë, ajo do të zëvendësojë kujdesin e mëngjesit - ajo duhet të zbatohet për të pastruar lëkurën, "kalon" krem ​​dite. Në verën e kozmetikës është më e mirë për të minimizuar, për shembull, e kufizojnë kuq buzësh hidratues dhe qerpikët për të mbrojtur atë djegur në diell, përdorni bojë. Në qoftë se ju përdorni krem, zgjidhni opsionet me shkallën e mbrojtjes së të 20 njësive.


Sun, gazrat dhe pluhuri flokët sipërfaqe të thatë, dhe ata e humbin shkëlqimin e tyre, ndriçimin, krehër keqe bëhet e thatë. Për më tepër zbehet dhe flokët e natyrshme dhe të lyer. Një qime shkurtohet një të përhershëm dhe të sqaruar në diell më shumë të plagosur. Ejani në fondet e ndihmës për riparimin e flokëve. Një herë në javë për të bërë maskë e flokëve përmbajnë keratin dhe ceramides, ushqyes vajra. Recetave të thjeshta maskë: vënë në flokët naftës së papërpunuar, dhe 30 minuta të shkojnë në dush. Për të përmirësuar maskë rritjen e flokëve që ju mund të shtoni disa pika vaj esencial të rozmarinë ose livando ka veti qetësues.


Në djersitje verës çon në humbjen e ujit dhe për këtë arsye pa Moisturizers për trupin thjesht nuk mund ta bëjë. Për më tepër, ne nuk duhet të harrojmë se çdo vendim banjë ose dush, përveç peshore fëlliqur dhe keratinizuara, heq ushqyesve të lëkurës të tilla si yndyrë dhe lagështi. Dhe pavarësisht nga fakti se shtresa mbrojtëse plagosur është restauruar pas disa orë të trajtimeve të ujit, ajo është e mirë vetëm pasi ata vënë në një krem ​​trupi, locion apo vaj. Zakonisht pjesëtarët e drogave të tilla përfshijnë komponentët e ndryshme yndyrore dhe substancave që thithin dhe ruajtur lagështi. Për të zbutur lëkurën e trupit, 1-2 herë në javë është e scrubs të dobishme, i kushtoj vëmendje të veçantë për bërryla, gjunjë dhe këmbët.