Maska shtëpi të përballet me anti-plakje


Askush nuk dëshiron që të duken më të vjetër se vitet e tij. Dhe vlera të tilla si të rinjtë dhe bukurinë kurrë nuk do të bien në çmim. Edhe pse rrudhat janë ndoshta shtigjet tona të jetës, ndoshta, askush nuk është i gatshëm për të shqyrtuar këtë kartë në reflektimin e tij në pasqyrë. Dhe rrudhat në fytyrën tuaj është rezultat i duarve tuaja. Që nga paraqitja e rrudhave ndikojnë zakonet tona dhe mënyrën e jetesës. Ky artikull do të ju tregojnë se çfarë janë anti-plakje maskë lëkurën tuaj. Maska shtëpi të përballet me anti-plakje mund të jenë të ndryshme, por edhe të efektshme.


Këtu janë disa faktorë na bëjnë më të vjetër:

Rrezatimi diellor
Shprehja "të shëndetshme tan" është i pasaktë. Nën ndikimin e rrezeve UV në lëkurë tan duket se shkatërron lëkurës është një shenjë e dëmtimit të lëkurës. Megjithatë, kjo mund dhe duhet të luftojë, duke vënë krem ​​të paktën 15 SPF - mbrojtje. Rrezet e diellit gjithashtu priren për fytyrën dhe duart. Dhe për të marrë zakon për çdo ditë për të vënë sunscreen në lëkurë.

Pirja e duhanit
Gjithkush e di se pirja e duhanit dëmton trupin, përfshirë këtu lëkurën. Pirja e duhanit përshpejton të gjitha mekanizmat e plakjes dhe shkakton rrudhat e hershme. Dhe me çdo cigare tymosur plakjes përshpejtohet. Dhe siç është provuar nga ekspertët, i sëmurë ton lëkurës është rezultat i duhan pirjes së duhanit. Që nga ky faktor mund të luftojmë vetëm një metodë - të lënë duhanin.


Muskujt e fytyrës
Ne të gjithë rregullisht gjatë tyre hmurymosya buzëqeshje jeta ose zhmurymsya diell. Këto hapa të zakonshme për ne të shkaktojnë rrudhat shpesh shfaqen në mes të vetullave dhe / ose në qoshet e syve. Si mund të merren me të? Me zhmuryvanyem dielli është e qartë - ju vetëm duhet për të blerë syze dielli. Por me emocionet e vështirë, ju duhet të mësojnë për të parë shprehjet e fytyrës tuaj, por kjo nuk është për të gjithë.

Diets
Sipas ekspertëve, dietë të rreptë shpeshta që çojnë në humbje peshe, shtim në peshë për të shkatërruar lëkurës. Si për t'u marrë me këtë faktor? Në qoftë se ju uleni në një dietë, ju duhet të shikoni për atë që pesha nuk ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Siç thonë mjekët, peshë optimale që ju mund të humbni dhe mos dëmtojë lëkurën është 1/2 kilogram në javë. Sigurisht, ju do të vlerësojmë humbje peshe të mprehtë, por lëkura është një ndikim negativ. Gjithkush e di se lëkura është organi më i madh i trupit të njeriut.


Dhe lëkurë si zemra dhe truri ka nevojë edhe për B vitamina B, e rëndësishme për qelizat e lëkurës, përveç vitamina, lëkura ka nevojë që të ketë ushqim të mirë. Vitamina A ruan dhe rikthen lëkurës. Vitaminat C dhe E, janë antioksidantë që mbrojnë lëkurën nga efektet e dëmshme të diellit. Çfarë do të bëni këtë? Hani perime, fruta, të shëndetshëm dhe ushqim të ekuilibruar. Përdorimi duhet të jenë pjesë të vogla, por të shpeshta. Hani ushqime që përmbajnë vitamina esenciale, vitamina E gjetur në arra, vitaminë A dhe biotin përfshira në karrota dhe domate. Mos harroni për ujë. Që lëkura jonë bëhet përfundimisht tokës dhe faktor i hollë aq e rëndësishme është rrjedha e mjaftueshme e ujit në trup. Sasia e rekomanduar e ujit që nevojitet për trup është 6 - 8 gota ujë, duke marrë parasysh gjendjen e zemrës dhe veshkave. Nëse lëkura në fytyrë filloi të largohet, humbasin elasticitetin dhe qëndrueshmëri, shenjat e para të plakjes - kjo nuk është një arsye për zhgënjim. Ju në këtë mënyrë mund të përgatisë shtëpi maska ​​fytyrë cilësi anti-plakje.


Maskë mjaltë
Mjaltë, vezë e verdhë veze dhe vaj ulliri marrë në proporcione të barabarta dhe tërësisht llokoçis. Got maskë shtëpi fytyrës anti-plakje aplikuar në fytyrë për 20 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.

Maskë Veza
1 vezë e verdhë veze, 1 lugë çaji bollgur bollgur, 1 lugë çaji mjaltë të përziera tërësisht dhe aplikuar në fytyrë. Pas 20 minutash, maskë duhet shpëlaj me ujë të ngrohtë.

Honey-verdhë veze maskë
2 yolks vezë fshij me 1 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë gjelle glicerinë, aplikoni një shtresë të trashë të përzierje mbi qafë dhe fytyrë. Hiq maskë ngjyhet në ujë të ngrohtë me një shtupë pambuku.


Shegë Maskë
1 lugë gjelle lëng shegë dhe 1 lugë gjelle salcë kosi përziera tërësisht, aplikohet në lëkurë për 15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë duhet këtë përzierje.

Maskë kosi-gjizë
2 lugë salcë kosi e përzier me 1 lugë gjelle yndyrë gjizë dhe një gjysmë lugë çaji kripë, llokoçis tërësisht, mikser dhe mund të aplikohet në lëkurë për 15 minuta, pastaj del me të larë maskën me ujë të ngrohtë.

Maskë Dardhë
1 lugë gjelle niseshte, gjysmë lugë çaji vaj ulliri, 1 lugë çaji salcë kosi e përzier dhe aplikuar në fytyrë, majë të krevat, para-feta dardhë, maskë dhe të lënë për 20 minuta.


Paste maskë
Në një mikser, mundi 1 vezë e bardhë, vaj ulliri 1 lugë çaji, 1 lugë çaji niseshte dhe kungull i njomë për të vënë maskë fytyrën në shtëpi anti-plakje në fytyrë dhe për të mbajtur për 15-20 minuta.

Wax Mask
1 lugë gjelle shkrirë beeswax, shtoni 1 lugë çaji mjaltë dhe 2 lugë qepë, të gjitha të përziera mirë, ftohur, të aplikojnë për 10 minuta në lëkurë.

Domate maskë
Domate nga lëkurë të pastër, fshij pak dhe shtoni gjysmë lugë çaji vaj ulliri dhe 1 lugë gjelle balte kozmetike. Aplikoni maskë për 15 minuta në fytyrë.


Banane Maskë
Gjysma një banane, 1 e verdhë veze veze, 1 lugë gjelle salcë kosi, whipped lugë 2chaynыh mjaltë, aplikuar në fytyrë, dhe mbahet për 20-25 minuta në fytyrë.

Birch maskë
Birch lë mënyrën imët, shtoni 1 lugë gjelle e bollgur, vaj ulliri 1 lugë gjelle. Mbani maskë në fytyrën tuaj për 20-25 minuta.

Maskë rrushit
Squeezing lëng nga rrushi dhe top pambuku të aplikoni lëng në fytyrën tuaj, të lënë për 15-20 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.

Maskë të naftës

Në natën, të aplikojnë në lëkurë, një vaj të mirë perime - ullirit, rrushit, vaj susam.