Shëndetin e njeriut dhe kusht thonjtë


Thonjtë tanë mund të quhet një lloj i qendrës së informacionit. Nëse informacioni lexuar siç duhet, ju mund të merrni një shumë informacion në lidhje me personin. Çfarë mendoni mënyrë në lidhje shëndetësore dhe gjendja thonjtë? Është e thjeshtë. Ajo thonjtë shpesh shërbyer sinjalet e para të sëmundjeve të planifikuara gjatë para se simptomat e para.

Përpjekjet për të vlerësuar shëndetin e njeriut bazuar në gjendjen e thonjve, njerëzit filluan të marrin shumë shekuj më parë. Tani ajo është një metodë e diagnozës. Edhe pse në bazë të konkluzioneve përfundimtare nuk mund të bëhet, rezultatet e studimeve të tilla mund të jetë shkak për ekzaminime të mëtejshme të trupit. Një zbulimin e sëmundjes në një fazë të hershme, siç e dini, është çelësi për trajtimin e shpejtë dhe të suksesshëm.Mësoni gjendjen e thonjve
Ngjyra, madhësia, forma, forma, polish sipërfaqe - të gjitha këto karakteristika janë të rëndësishme në diagnozën.

Gozhdë ngjyra
Thonjtë që kanë rozë tregojnë shëndet të mirë. Nëse pllaka gozhdë kanë një ngjyrë të ndryshme, ajo sinjalizon problemet.
Dhe këmbët kaltërosh ngjyrave kaltërosh-vjollcë mund të fitojnë sëmundje kardiovaskulare apo defekte të lindura të zemrës. Për më tepër, ky shtet i thonjve tipike për njerëzit që vuajnë nga lodhja kronike apo gulçim.

Pllaka të verdhë gozhdë bërë në zhvillimin e patologjive të mëlçisë.
Hije të ndritshme të kuqe janë shpesh një shenjë e erythremia sëmundjes.
Thonjtë bardhë sugjeron lezione të gjëndra veshkave, dhe qumësht të bardhë ngjyrë - zhvillimin e mundshëm të kesh.
Thonjtë Zi - një shenjë e gangrenë diabetik apo trombozë e arterie brachial.
Ne kemi renditur vetëm ngjyrat themelore që mund të fitojnë pjatë gozhdë. Për diagnozë të saktë dhe korrekte duhet të marrë parasysh nuancat e ngjyrave dhe hije, dhe të kryejë kërkime të nevojshme.


Pllaka gozhdë Wells
Japin informacion mbi shëndetin e njeriut dhe vrima mund të gozhdë atë. Besohet se secili gisht është i lidhur me një organ të veçantë dhe se pamja e vrimave, se ashpërsia e tyre ose mungesa shpreh gjendjen e.
Lloji vrimë në gishtin tregues tregon aktivitetin e zorrëve, si dhe sëmundjet gjinekologjike dhe praninë e inflamacionit në trup. Puset e madhësisë së vogël apo mungesa e tyre janë konsideruar për të sinjalizuar për të i kushtoj vëmendje për gjendjen e zorrët, pankreasit dhe mëlçisë.

Gishtin e mesëm është e lidhur me sistemin e qarkullimit të gjakut. Mungesa e gropave në gishtin e mesëm - një sinjal të problemeve me venat, kapilarët dhe presionin e gjakut.
Gisht unazë Wells mund t'ju them në lidhje me sistemin endokrin. Lan tyre mungesa shpjegoi problemet në sistemin limfatike apo çrregullime metabolike.
Shumë njerëz në fund humbi vrimë për thonjtë pak gisht. Besohet se kjo është dëshmi e sëmundjeve të zemrës. Kjo gjendje thonjtë mund të fillojë një vizitë në një kardiolog dhe anketave zemër.

Mungesa e vrima bravo mund të thotë prania e çrregullimeve mendore.

Pllaka gozhdë deformim
Në qoftë se një nivel të personit dhe thonjtë të qetë, ai nuk do të shqetësohen për këtë. Nëse thonjtë janë të prirur për ndonjë ndryshim, ata duhet të shikojnë nga afër. Pllaka e jashtme gozhdë mund të ndihmojë në diagnostikimin e shumë sëmundjeve.
Nëse thonjtë janë sferike konveks, ajo mund të jetë një shenjë e bronkit, sëmundje të mushkërive dhe madje edhe kancer.
Çdo anketuarve, thellimi në pjatë gozhdë dhe gozhdë pamjen që i ngjan një këllëf, paralajmëroi të zhvillimit të mundshëm të psoriasis.

Pjatë gozhdë, prirje brendshëm - është rezultat i hedh lëng dhe zbutjen. Disa njerëz kanë një kusht i thonjve është i trashëguar. Në ato raste, kur predispozicion gjenetik nuk është, brenda formën konkave e thonjve tregon mungesën e hekurit dhe madje edhe forma të rënda të anemisë.
Disponueshmëria depresioneve tërthor në pjatë gozhdë sugjeron që ata të ndaluar përkohësisht rritjen e tyre. Kjo mund të shkaktuar nga ndonjë sëmundje, të tilla si temperaturë të lartë, emboli pulmonare, infarkt miokardi. Kur sëmundja është shëruar, thonjtë do të fillojë të rritet përsëri.

Buzë undulating e pjatë gozhdë - shenja të sëmundjes ose lëndimit. Kjo pamja e thonjve bëhet pabarabartë për shkak të rritjes.
Oniholizysom apo shkëputja e pjatë gozhdë nga shtrati në të armëve apo këmbët, zakonisht ndodh për shkak të lëndimit, të veshur këpucë shumë i ngushtë ose abuzimit thonjtë trofik. Kur oniholizisa përdorimi i drogës antifungal zakonisht jep rezultatin e dëshiruar, dhe rrethprerja thellë rrit shkëputjen e pjatë gozhdë nga shtrati.


Thonjtë stratifikimit
Ky problem është i njohur për shumicën e njerëzve. Ky shtet i pjatë gozhdë shpesh shkaktuar nga faktorë të jashtëm, siç janë aplikimi shpeshtë të manikyrin e thonjve mbartës ose kontakt të drejtpërdrejtë me detergjenteve sintetike. Por nganjëherë një pako e thonjve është një shenjë e mangësi kalciumit dhe vitaminës D në trup. Këto sinjale nuk duhet lënë pa vëmendje. Është më mirë për të pasuruar dietën e këtyre produkteve që përmbajnë vitamina esenciale dhe minerale.

Rritja e ngadaltë e thonjve

Nëse thonjtë rriten shumë ngadalë, ose jo në rritje në të gjitha, ju duhet të konsultoheni me një endokrinolog, për shkelje të rritjes gozhdë janë shenjat e para të sëmundjes tiroide.
Së fundi, ia vlen të përmendet se në qoftë se thonjtë tuaj janë të ekspozuar vazhdimisht të kozmetikës trajtimit nëse ju praktikë thonjtë manikyr apo duke bërë keq, ai së pari duhet të angazhohen veten duke e bërë pjatë të shëndetshme gozhdë dhe të mos kërkojë ndonjë sëmundje në trup.