Forcimi i flokëve në moshën e rritur


Collagen - një proteinë e cila përbëhet nga indit lidhor në trup. Ai është një moisturizer natyrore, në sajë të tij flokët ynë mbetet fleksibël dhe nuk thyejnë. Por pas 25 vjet e kolagjenit nga organi ngadalëson, pastaj ndalet krejt. Natyrisht, kreu i flokëve ka filluar të vuajë nga mungesa e proteinave dhe ajo humbet shndrit e saj natyrore dhe elasticitet.
Pas ulur në një "dietë beskollahenovoy" flokët bëhen të dobët dhe bien shpejt. Se ata nuk e humbin fleksibilitetin dhe, më e rëndësishmja, mos na lërë para kohe, ju duhet të përdorin mjete që ndihmojnë të kompensuar mungesën e kolagjenit. Sot, kjo proteinë është shtuar në shumë produkte kozmetike për anti-plakje. Shumë shpesh ju mund të takohen krem ​​të ndryshme kolagjenit dhe serums për fytyrë. Megjithatë, në krahasim me qelizat e lëkurës, përqendrimi kolagjenit në flokët është shumë më e ulët dhe të zhytur atë më shpejt. Më parë "Rivendos" Flokët shumë më e lehtë se sa të humbur lëkurës elasticitet. Sapo shenjat e para të mungesës së kolagjenit fillon të përdorë fondet që do të kompensojë për mungesën e saj. Në rast të mungesës së proteinave të të rinjve "do të jetë gjithashtu e dobishme për të ngrënë sa më shumë vaj dhe ushqime të yndyrshëm. Kthejeni në avocados tuaja dietë - ky fryt përmban yndyrna bimore që janë të tretet lehtë dhe stimulon prodhimin e kolagjenit. Forcimi i flokëve në moshën e rritur - një hap të rëndësishëm dhe të nevojshëm për bukurinë e çdo gruaje.Para flokë gri mund të trajtohen ndryshe. Disa bojë mbi të, por të tjerët mendojnë tipar thelbësor i një pleqëri të bukur. Megjithatë, flokët gri, si rezultat i reduktimit prodhimin e melaninës, shpesh shoqërohet me probleme të tjera. Flokët, humbi me pigment të errët të moshës, janë poroze, rebeli dobët. Përballen me këto probleme do të ndihmojë në forcimin e flokëve konvencionale ngjyrosje në moshën e rritur. Pigment që përmban në bojë, mbush poret përsëri flokët, të cilën ai bëhet më e dendur dhe më të fortë. Por për të rivendosur të rinjtë e flokëve gri, zgjidhni më të mirë bojë përmban edhe të kujdesen komponente. Cell-membrana ngjyrë kompleks është përgjegjës për shpërndarjen uniforme të grimcave bojës, duke e bërë atë uniforme dhe ngjyra kthehet pasur. Për më tepër, baza e shumë ngjyra bojë përmbante identike me melaninës natyrore. Prandaj, pikturuar fillesat gri nuk, flokët duket e natyrshme.


Sundimtar flokët e thatë në rininë e tij vuajnë nga brishtësinë dhe brishtësinë e tyre. Por me moshën, për shkak të faktit se trupi prodhon më pak dhe më pak të nevojshme substancave xhufkë mund të humbasin plotësisht vitalitetin. Flokëve bëhet më e hollë, ndarë fillon duke humbur shkëlqimin dhe pushimet shpejtë. Këto probleme mund të ndodhë me moshë, madje edhe ata që kurrë nuk ishin ankuar për thatësi. Balms trajtimit dhe maska ​​në këtë rast janë shpesh të paefektshme sepse keratin flokët i mungon dhe ka nevojë për trajtim serioz në forcimin e flokëve në moshën e rritur. Keratin - një proteinë e cila përbëhet nga një shtresë e jashtme e flokëve. Ka edhe në lëkurës, thonjtë dhe dhëmbët.


Kjo varet nga sasia e keratin se çfarë do të jetë e flokëve - fortë dhe i fortë apo, anasjelltas, i hollë dhe i brishtë. Por në qoftë se trupi nuk është në gjendje të prodhojë sasinë e duhur të proteinave, për të ndihmuar të përmbajë shpenzimet e saj. Për shembull, disa prej tyre, me përjashtim të fytokeratyna, ruan ekuilibrin lagështi dhe forcimin, shtoni Rooibos ekstrakt. Kjo do të thotë për forcimin e flokëve mund të përdoret pas 25 vjet si parandalimin e moshës lidhur me ndryshimet e para. Megjithatë, flokët shëruar shpejt do të kërkojë jo vetëm jashtë, por edhe ndikimin e brendshëm. Për ta bërë këtë, menu e përditshme duhet të jetë sa më shumë ushqime që përmbajnë proteina; mish dhe peshk, djathë të ulët yndyrë, djathë, fasule dhe arra.