Maskë kozmetike për lëkurën me vaj


Ju filluan të vëreni se lëkura në fytyrë ka marrë shndrit? Ndoshta kjo ka ndikuar në motit në rrugë, ndryshimet klimatike, ushqimin që kohët e fundit kanë përfshirë në dietën tuaj. Apo ndoshta ju vetëm ky lloj i lëkurës, dhe asgjë të keqe me atë - kjo është ndreqshëm dhe mjaft e lehtë.
A nuk mendoni se me të vërtetë mund të ndihmojë vetëm beauticians profesionale dhe trajtime të shtrenjta për të lëkurës me vaj. Kjo është zgjidhja më e mirë dhe më e lirë mund të jetë e natyrshme, gatuar në Facials shtëpi. Përgatitjen e tyre - shkenca nuk komplekse, që kërkon nuk ka aftësi të veçanta dhe komponentet të cilat nuk mund të merrni atë. Ndonjëherë ju mund të përdorni materiale në dorë dhe të përgatisë një mjet i shkëlqyer që do të përmirësojë gjendjen e lëkurës.Çfarë është në shtëpinë tuaj me përbërësit e natyrshme që do të formojnë bazën e maska ​​kozmetike për lëkurën me vaj, më besoni, është varg i pasur. Nuk ka nevojë për të shkuar në dyqan, nuk paguajnë më shumë para për paketim të dyshimtë dhe depo: bukurinë tuaj në duart tuaja. A nuk e pëlqen maskë përgatitur - nesër bëni një tjetër!

Pse Facials për të lëkurës me vaj të mirë se krem? Maska ka aftësinë për të shpejt të vishen lart, ushqen lëkurën me oksigjen, pasuruar me vitamina. Maskë venitur dhe tonet e lëkurës, pastron dhe zbut atë. Lëkurës vaj i karakterizuar në atë që ajo ka zmadhuar poret. Pra, Facials të dobishme që do të ketë efektin e ngushtuar poret tkurrje. Për shembull, ju mund të përdorni maja bukëpjekës të zakonshëm, të cilat mund të jenë të përzier me qumësht kosi ose kos. Mix këtyre përbërësve, duke shtuar lëng limoni dhe disa pika të peroksid hidrogjeni. Kur përzierja të gjitha komponentët e shtuara do të transformohet në një përzierje të ngjashme shkumë. Maskë përfunduar aplikuar në fytyrë jo më shumë se pesëmbëdhjetë minuta. Ju pastaj mund të përdorni një shtupë pambuku dhe ujë të ngrohtë. Por uji duhet të jetë e ngrohtë, jo të nxehtë. Ju edhe mund të larë në ujë të ftohtë, si ajo kontribuon për të ngushtuar poret.


Për të lëkurës me vaj është maskë e dobishme, të përgatitur nga bardhë veze, e thatë, miell shumë të bukura, lëkurë limoni, i copëtuar duke përdorur një blender apo mulli. Gjithashtu, maskë duhet të shtoni bollgur. Maskë mbaruar nuk duhet të jetë shumë e trashë, ajo duhet të ketë një qëndrueshmëri të lartë. Aplikoni në fytyrë për pesëmbëdhjetë minuta ju duhet dhe pastaj ju mund të larë me ujë të ngrohtë.

Pas maska ​​mund të fshij locion lëkurës të shkëlqejë.
Njohur pronat e dobishme e mjaltit në gatim maska ​​për të lëkurës me vaj. Mjaltë të përziera në proporcione të barabarta me sap thupër natyrore. Përzierje nuk duhet të shkojë shumë të lëngshme, ajo duhet të zbatohet edhe në lëkurë. Të mbajë një maskë duhet të jetë jo më shumë se pesëmbëdhjetë minuta. Mjalti ka efekt tharje të lëkurës, tërheq shumë zmadhuar poret, soothes lëkurën dhe ushqen atë. Mjaltë dhe Facials bazuar në atë janë të kundërindikuar nëse ka ndonjë reaksion alergjik në të. Nëse ju aplikoni këtë maskë në zhvillim skuqje, skuqje të lëkurës, ju nuk duhet në të ardhmen të përdorin një maskë.


Pronat e bukur e maskë, e cila ishte gatuar me kos dhe lëng shtrydhur fllad nga frutave agrume. Ju mund të përdorni jo vetëm kos, por kos me ose hirrë, për aq kohë sa ajo ishte një produkt qumështi, pasi ajo përmban bakteret e nevojshme për efekt terapeutik. Mix bazën e lëng, e cila është marrë nga limoni, portokalli, grejpfrut. Për të maskuar fituar konsistencën e dëshiruar është thickened nevojën për të shtuar niseshte apo bollgur grimcuar në një blender. Kjo është një spastrim të mirë dhe maskë ushqyes, i cili ndihmon të ngushta poret dhe të japin fytyrë të qetë, hije natyrore, hiqni shndrit.


Gatuar në shtëpi me duart e tyre Facials nuk përmban në përbërjen ngjyra të rrezikshme, komponentët e tij jo-natyrore. Prandaj duhet të përdoret nëse kos, atëherë nuk ka colorings shtuar dhe flavorings.

Si bazë për maska ​​mund të përdoren pothuajse të gjitha llojet e frutave. Maskë kozmetike që është aplikuar për të lëkurës me vaj, i gatuar me mollë, integruar në një rende gjobë dhe të përziera me kos natyral. Pas aplikimit maskë mund të lahen me ujë të ngrohtë. Maskë bukur me efekt degreasing është përgatitur duke përdorur luleshtrydhe. Terren e saj për të marrë një paste, të përziera me kos apo hirrë dhe të vënë në fytyrë të pastër.

Ju mund të përdorni dhe të bimëve në mjekësinë popullore e njohur për vetitë e tyre të dobishme dhe të shërimit. Për shembull, ajo është e dobishme për të larë zierje e bagëtive pas aplikimit ndonjë maskë. Një numër ka efekt dezinfektues. Prandaj, në qoftë se ju të larë këtë zierje pas spastrimit maskë, ju mund të arrijë efekt anti-inflamator. Mint - një bimë që është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Nga kjo është infuzion i përgatitur, e cila është shtuar më pas në një pluhur të lë grimcuar. Në përzierje shtohet bollgur trashë, nëse nuk ka të tillë i dobishëm, ju mund të shtoni koll. Maskë është aplikuar për pesëmbëdhjetë minuta, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë, pa sapun.


Ilaç shumë e thjeshtë dhe shumë efektive për të lëkurës me vaj - është lëng shtrydhur nga aloe. Ju mund të përdorni një shtupë pambuku për të fshirë fytyrën dhe mos larë gjatë dy orëve të ardhshme. Ju gjithashtu mund të aplikoni ngjyhet në pecetë lëng aloe.

Në verë dhe në vjeshtë mjetet e lirë dhe efektive mund të jetë shalqi pjekur. Lëng i tyre mund të jetë i ngrirë në çdo formë, dhe pastaj e përdorin atë për të zhdukur disa herë në ditë. Shalqi ka veprim antiseptik, sepse pastron poret në fytyrë. Pas lëkurë të tillë protyran në fytyrën tuaj bëhet hije të freskët, pamja e bukur. Pas fërkimi i fytyrës mund të larë me ujë.