Procedurat kozmetike në shtëpi


Çdo grua që kërkon të duket i pastër dhe tërheqës thjesht duhet të kushtojnë kohë rregullisht dhe si duhet të kujdeseni për kujdesin e lëkurës tuaj. Nëse lëkura është e pastër, atëherë ju do të ndjehen të sigurt dhe të ketë një pamje të shëndetshme. Nuk është një pasuri e ndryshme në shtëpi procedurave kozmetike. Dhe një nga vendet e para në mesin e trajtime për lëkurën tuaj, të marrë fasha për fytyrë. Të gjitha paketat për fytyrë lëkurës mund të ndahen në dy grupe - fasha të nxehtë dhe të ftohtë. Fasha Hot drejtuar ndikimin e saj në personin e relaksimit të muskujve në pastrimin e lëkurës të poshtër dhe të tepërt yndyrë është lëshuar, si dhe heqjen e qelizave të lëkurës vdekur. Procedurat kozmetike në shtëpi - tema e artikullit.


Nëse keni lëkurë shumë të thatë apo e butë, kompresa të nxehta mirë ju përshtatet, por këto pako janë kundërindikuar për gratë me të ndjeshme, të prirur për inflamacion të lëkurës. Këto procedura kozmetike mund të kryhet vetëm menjëherë përpara një masazh ose të përdorin maska ​​të veçanta të fytyrës. Para se të bëni një kompresë të nxehtë, ju duhet së pari lëkurë plotësisht të pastër. Pasi lëkura është pastruar, ju duhet të marrë një pecetë për të thith atë plotësisht në ujë të nxehtë dhe të mbështetur disa herë, e vënë atë në fytyrë, duke i lënë pesëmbëdhjetë minuta. Nëse vini re se rroba fitilin para kohe, ta fusë në ujë të nxehtë. Shumë të dobishme në vend të vetëm të nxehtë përdorimit të ujit decoctions e bimëve të ndryshme, akuza të cilat mund të blihen në farmaci. Më të popullarizuara TEAS medicinale kamomil, vazhdimësisë, i urtë dhe gëlqere.


Fasha të ftohta synon toning, shtrëngimi dhe përmirësuar ngjyrën e lëkurës së fytyrës. Bërë atë të lehtë dhe të thjeshtë si kompresë të mëparshëm të nxehtë. Në enë duhet të derdh ujë të ftohtë, shtoni akull dhe në ujë për të thith një leckë pambuku. Palosur disa herë pecetë duhet të vihet në person, duke u përpjekur për të prekur si duart e vogla shpullë se ajo nuk është ndezur gjatë. Në fytyrën e një kompresë të tillë mund të mbahen për një minutë. Përmirësimi toning efekt ndihmon alternuara kompresa nxehtë dhe të ftohtë. Përveç kësaj, këto procedura kozmetike të ndikojë pozitivisht në ngjyrën e një personi.


Një tjetër mënyrë popullore për t'u kujdesur për të përdorur banjot me avull për fytyrë. Ato kontribuojnë në përmirësimin e qelizave nervore dhe mbaresa, dhe të zbulojë poret, zbutur dhe për të ndihmuar për të hequr qelizat e lëkurës vdekur në fytyrën tuaj, të ndihmojë në shpërbërjen e inflamacionit në lëkurë. Pas aplikimit banja me avull, ju mendoni se lëkura është bërë shumë më e duhur, i zhdërvjellët dhe elastik. Nëse jeni duke shkuar për të pastruar poret në fytyrë, më parë për të bërë një banjë me avull. Këto banja janë të rekomanduara për të pronarëve të lëkurës me vaj me probleme të ndryshme, të prirur për të metat. Nëse lëkura në fytyrën tuaj ju keni të thatë, banja me avull nga vidyazykatysya mirë.


Banja me avull lehtë mund të bëhet në shtëpi. Për ta bërë këtë, të marrë ndonjë enë të vogël dhe i derdhni ujë ose supë të freskët të nxehtë të vluar me ndonjë herbs. Pastaj rajon zverku i kokës duhet të mbulojë një peshqir të madh mbi fytyrë dhe kapacitetin më të ulët me të lëngshme. Mbani fytyrën mbi avull merr rreth 10-15 minuta. Pas kësaj lëkura duhet të lahet me ujë të ftohtë dhe të aplikojnë në lëkurë të fytyrës preferuar locion, mundësisht jo me gishtat tuaj, dhe një shtupë pambuku. Është e rëndësishme të mbani mend se ju nuk mund të largohet nga lokalet në rrugë menjëherë pas marrjes banja me avull.


Pas lëkurën e fytyrës do të steamed duke përdorur një kompresë ose avull banja. Ky pastrim do të jetë shumë e dobishme për vajzat me skuqje të lëkurës të keqe me uhrevыmy dhe "pika të zeza". Megjithatë, nëse lëkura është e prirur për inflamacion të pastrimit vidyazykatysya mirë. Pas steaming lëkurës, fshij atë tërësisht shtupë apo leckë lagësht, pastaj fshij me një leckë të thatë. Duart kanë nevojë për të larë dhe të procesit agjent antibacterial ose alkool. Majat e gishtave të shtypni lëkurën rreth puçrra fytyre më të dukshme. Është e rëndësishme të mbani mend se në qoftë se puçrra fytyre juaj nuk ka shkuar lehtë, nuk kanë nevojë të ushtrojë përpjekje shtesë, përndryshe ju mund të shkaktojë zhvillimin e inflamacionit në disa zona të lëkurës.


Pasi puçrra fytyre janë hequr, pastrohen e lëkurës së tyre për të fshirë tre zgjidhje për qind e peroksid hidrogjeni ose ndonjë locion alkool-bazuar. Nëse lëkura është shumë e me vaj, ju përdorni për të fshirë zgjidhje dvovidsotkovyy e oksid salicili. Alkooli duhet vetëm fshij në lëkurë pas spastrimit, ose mund të mbyllin poret dhe për të hequr blackheads do të jetë shumë e vështirë. Hiqni blackheads beauticians rekomandojmë përdorimin e kripur. Me të përbashkët procedurat kozmetike kujdesit të tjera të lëkurës është maskë e ndryshme. Cosmetology identifikon disa lloje të maskave të fytyrës.


Të tilla si hidratues, ushqyes, zbardhues, maskë astringent. Për të arritur efektin e plotë e dëshiruar duke përdorur maska ​​të rëndësishme për të ndjekur disa kushte. Para se të vendosni një maskë, ju duhet së pari të pastruar lëkurën. Përveç kësaj, ne duhet të kujtojmë se lëvizjet kanë nevojë për të vënë një maskë nga mjekër për tempujt dhe nga buzët në mollëzat. Gjatë procedurave kozmetike duhet të jetë i qetë dhe të qetë. Ju nuk mund të mbani maskë në fytyrë më shumë se 20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë ata kanë nevojë dhe pastaj fshij përballen me peshqir të thatë. Pas procedurës duhet të zbatohet në moisturizer fytyrë që i përshtatet llojin e lëkurës tuaj. Është e këshillueshme që të përdorni maska ​​fytyrë, pas sezonit rasparenы të jetë duke përdorur kompresa të ngrohta ose banja me avull për fytyrë.