Makeup - Asistent fytyre


Aplikimi themel apo bazë, në qoftë se ajo është kryer siç duhet, do të ndihmojë të lidhur defektet e vogla të lëkurës. Por si nuk e dini se cilat produkte të vërtetë i përshtaten lëkurën tuaj pa krijuar efektin maskë, ose përdorin kozmetikë dikujt tjetër?


Krem ton nuk duhet të bllokojë poret


Shkaku i çrregullimeve shumicën e vajzave adoleshente është prania e puçrra fytyre. Në fakt, sipas të Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, ky fenomen prek mbi 40% të vajzave dhe djemve në adoleshencë e mesme.


Shkaqet e puçrra fytyre mund të shërbejë tre faktorë:yndyrë të tepërt e shkaktuar nga zgjerimi i gjëndra yndyrë në lëkurë;
rritja e baktereve që shkaktojnë puçrra fytyre, brenda follicles flokët;
bllokimin follicles flokët që prodhojnë yndyrë.Kjo është arsyeja pse, përpara se të filloni të përdorni kozmetike, është e rëndësishme për të futur një zakon kujdesin ditor të lëkurës, e cila përfshin pastrimin e saj me anë të parandaluar shfaqjen e akneve. Këto mjete mund të shërbejnë produktet që përmbajnë peroksid benzoyl dhe oksid salicili ndihmon lirimin lëkurën e yndyrë të tepërt dhe grimcat e vdekur.Si te zgjidhni një themel?


Për lëkurë të dukej e qetë dhe të mirëmbahen mirë, dhe përdoren fondet nuk ishin shkaku i puçrra fytyre, fondacioni duhet të jenë të zgjedhur me kujdes në veçanti. Procesi parashikon futjen e detyrueshme të pronave do të thotë pika të rëndësishme të cilat janë «jo-vaj» - asnjë efekt yndyrë, hypoallergenic »-« hypoallergenic ", që do të thotë se produkti nuk do të shkaktojnë reaksione alergjike, si dhe« noncomedogenic »-« nuk komedohennoe "- nuk ka lock është tani. Dhe, pavarësisht nga fakti se përdorimi i kozmetikës për të fshehur blemishes lëkurës është më shumë se kozmetike kuptueshme gabuar vetëm mund të përkeqësojnë situatën. Na vjen keq - ekspertët thonë - kjo dukuri është më e përhapur në mesin e të rinjve.


Kjo nuk do të thotë se ne nuk duhet fshehur puçrra në të gjitha, por në qoftë se përdorimi i mjeteve të specializuara nuk japin efektin e dëshiruar, ju duhet të mendoni se si për të zgjedhur siç duhet mjetet dhe ndoshta të vizitoni një dermatolog. Sidomos tani ka ofruar një numër kaq të madh të metodave profesionale për të luftuar puçrra fytyre që ju nuk duhet të përpiqet të merret vetëm me problemin, dhe veçanërisht për t'u turpëruar të.


Puçrra fytyre dhe lëkurë të thatë


Kjo nuk është gjithmonë shkaku i akneve është yndyrë të tepërt. Një shembull i kësaj - një numër i madh i adoleshentëve që kanë lëkurë të thatë, e cila gjithashtu vuajnë nga puçrra të pakëndshme.

Zakonshme në mesin e adoleshentëve të cilët kanë probleme me puçrra fytyre, ekzemë është duke shkaktuar inflamacion, thatësi dhe lëkurë lëkurë. Në këtë situatë, një tharje shtesë mund të shkaktojë përkeqësim, kështu që mënyra më e mirë për të gjetur një moisturizer të përshtatshme. Në këtë rast, ideja se moisturizer mund të shkaktojë më shumë acarim - gabimisht, jo i yndyrshëm dhe nuk bllokoj poret fonde të japë rezultatin e dëshiruar.
Përmirësimi i lëkurë të thatë dhe marrjen e shpëtoj puçrra fytyre mund të kontribuojë në përdorimin e antibiotikëve dhe përdorimin e krem ​​hidratues dhe gels.Zgjidhni themelet tonal


Tregu i sotëm është një gamë të gjerë për të zgjedhur bazën optimale që përfshin një shumëllojshmëri e markave dhe textures. Ne ju paraqesim llojet më të zakonshme:Lightweight (uji) bazë, duke i dhënë ngjyra të lehta dhe efekt hidratues, japin naturalness dhe kozmetikë natyrore. Këto baza jo vetëm moisturize e lëkurës, por mund të hiqet me lehtësi. Përveç kësaj, disa me bazë uji që përmban oksid salicili, i cili jo vetëm që i lejon adoleshentët për të vënë në fytyrë kozmetikë, por nuk sjellin dëm në lëkurë.

Ose pluhurat minerale shpesh shërben si një mjet për të ndihmuar jo vetëm "të butë" e lëkurës, por për të ruajtur shëndetin e saj. Baza të tilla të shkëlqyera për adoleshencë, por për shkak të faktit se komponenti kryesor i shumë prej tyre janë balta me vaj, ato nuk janë të rekomanduara për gratë me lëkurë me vaj. Megjithatë, këto mjete janë me të vërtetë në gjendje për të përmirësuar pamjen e lëkurës me çdo ditë të re.Mos harroni se themelet minerale të nevojshme për të hequr personin në fund të ditës. Kjo do të kërkojë mjete të posaçme për krem ​​heqjen e bazuar në vaj, të cilat duhet të fshij fytyrën për heqjen e plotë të make-up.
Maskimin laps, krem ​​nuk janë të pastër - një mënyrë e madhe për adoleshentët për të fshehur imperfections lëkurës, jo të destinuara për sytë prying. Ton lapsa maskimin kanë një funksion i madh për të fshehur imperfections lëkurës pa imponuar të saj një Makeover plotë. Më e rëndësishmja - të gjeni një ton të përshtatshme lëkurën, si të dallueshme nga lapsa ngjyra ngjyra do të duken të parëndësishme. Zgjidhni ngjyrën e duhur do të ndihmojë nënën ose motrën, apo të gjithë ata që e nderuar besimin më të madh.Në përgjithësi, qëllimi i çdo produkt - laps, pluhur ose fondacioni - është për të fshehur imperfections lëkurës, duke ruajtur pamjen e saj natyrore.