Maska për fytyrë me vaj e lëkurës në shtëpi


Nuk është sekret se tri shtyllat mbi të cilat ngrihet bukurinë e çdo lloj të lëkurës - një të pastër, kujdes dhe masazh. Sigurisht, ju mund të besimit tërësisht fytyrat e tyre të profesionistëve, por mund të bëjë pa trajtime të shtrenjta sallon, sepse në shtëpi ju mund të shkoni nëpër të gjitha fazat e kujdesit vetëm.

Filloni me një të pastër, hapa të thjeshtë Faza e parë do të ndihmojë të hapë poret dhe t'i pastroj nga sebum - shkaqet kryesore të mykrovospalenyy dhe blackheads. Kjo fazë është më e rëndësishme në qoftë se lëkura ju jep probleme. Në këtë rast, ju do të takohet cleanser xhel projektuar posaçërisht për lëkurën e problemit. Është shumë i përshtatshëm që ju lejon të zgjidhni cosmetology sot do të thotë spektër të ndryshëm në çdo bollëk.Gjatë procedurës, është e rëndësishme të mbani mend se ujë të ngrohtë, e zgjeruar të sezonit, duke rritur numrin e sekrecioneve dhjamor, duke e bërë lëkurën më pak elastike. Pra, të marrë atë një rregull për të larë me ujë të ftohtë.

Vlen të menduarit në lidhje me lëkurë. Por mos merrni me pasion - scrubs përdorim dhe do të thotë për lëkurë jo më shpesh se një herë në javë, dhe lëkurë të rinj lëkurë dhe ka nevojë për një herë në 2-4 javë.

Në përgjithësi, përdorimi i sapunit ndryshon ekuilibrin acid-alkaline të lëkurës për një ambient alkaline. Dhe kjo është uyazyka dobishme për bakteret që mund të shkaktojnë mykrovospalenyya. Në shtëpi mjedis pak acid për të ndihmuar në rritjen e kos, hirrë ose qumësht tjetër janë produkte të dobishëm. Gjithashtu, përdorni ujë limon, për gatim shpërndajë një lugë çift lëng limoni të freskët në 250-300 ml postyhla ujë të zier.


Kompletimi i procedurave të shpëlarje mirë ftohtë dhe tharje të lëkurës natyrale. Peshqir nuk do të jetë e panevojshme. Pastrim Daily - Procedura mbrëmje, sepse ju dhe lëkurën tuaj të merituar pushim pas një ditë të zënë.

Maskë për lëkurë me vaj të fytyrës - e, në fazën e ardhshme të dytë në luftën për një lëkurë të bukur dhe të freskët. Zgjedhje të madhe të përbërësve që mund të merren për të bërë maska, duke e bërë këtë proderu arritshme dhe në shtëpi. Gjëja kryesore për të kujtuar se efektin më të madh të sjellë kompozime të përgatitur fllad. Para se të bëni përdorimin më të mirë të pastrimit të tyre më të thellë. Kjo do të ndihmojë në një banjë me avull me vajra esenciale. Ajo është përdorur për të përmirësuar të frymëmarrjes dhe të ushqyerit të lëkurës që është e mirë ndikon jo vetëm pamjen, por edhe për gjendjen e brendshme të epitelit të lëkurës. Kohëzgjatja e trajtimit varet nga lloji lëkurës dhe shkon nga 5 (të thatë) për 15 minuta (për yndyrë). Për efekt të zgjeruara antibacterial eukalipt të përshtatshme dhe vaj livando. Grejpfrut parfum e rozmarinë ose garanci të lartë shpirtërore, duke i siguruar një efekt tonik. Me pranimin e banjot e tilla duhet të merrni një pushim. Për 10-15 minuta ju keni kohë për të gatuar maskë të freskët dhe lëkurën tuaj ftohur pak më poshtë, më mirë të pranuar ushqyesve. Bashkim rezultat vaskë të nxehtë dhe një maskë që ju do të vlerësojmë.


Cilat janë maska? Në shtëpi, me ndihmën e tyre, ju mund të përmirësuar pamjen e lëkurës tuaj dhe të bëjnë të zhdërvjellët dhe elastik, i privuar nga yndyra e tepërt dhe pidsushyvshy. Veprimi fllad shtëpi blends si në mënyrë efektive si mjete të performancës kozmetike profesionale e linjës. Lëkurës ngrënie duhet të përsëritet çdo javë, me të paktën 1-2 herë.

Maska për të lëkurës me vaj fytyrë të bukur me balte, mjaltë, bollgur ose proteina vezëve. Pothuajse të gjithë prej tyre përmbajnë vajra ulliri ose esenciale, kombinimin e tyre me përbërës të tjerë efektet e dobishme në lëkurë.


- Maskë me blu ose të bardha balte vidkuporyt poret, ushqen lëkurën dhe për të sjellë elemente të dobishme edhe qelizat steaming për 20-30 minuta. Ju do të duhet një lugë gjelle e balte, i holluar me gjendjen e çaj jeshil krem ​​të lëngët, një lugë çaji me vaj ulliri (ose të arsyeshme flaxseed).
- Dhe maskë mjaltë për 20-30 minuta pastron, ushqen dhe tonet e lëkurës. Një lugë çaji mjaltë, shtoni vezë e verdhë veze dhe disa pika vaj esencial. Ajo është e përshtatshme më së miri vaj portokalli, u rrit, livando dhe pemë çaj. Dy të fundit, në sajë të pronave të saj, përveç freski ju garantojnë një mbrojtje të mirë antimicrobial.

- Të pastër dhe të forcojë e lëkurës ndihmon maskë nga bollgur (miell qull). Me lugë gjelle miell, shtoni një lugë çaji lëng limoni dhe vaj ulliri. Nëse ju jeni 10-15 minuta zbatojnë këtë përzierje jo vetëm fytyrën, por qafa - lëkura juaj do të jetë shumë mirënjohës.
- Forcojë lëkurës dhe t'i jepte një, të freskët, sy të shëndetshëm ndriçues do të ndihmojë vezë e bardhë. Aplikoni atë në fytyrë dhe dekoltin - dhe le të thahet plotësisht. Në ato 15 minuta, le fytyra juaj duhet të pushoni. Nëse ju do të bëni këtë procedurë të rregullt - harrojnë shpejt zgjeruar poret.


Faza e tretë e kujdesit të lëkurës - sigurisht një masazh. Ajo mund të jetë si një procedurë e pavarur - dhe faktor që rrit efektet e maskë për lëkurë me vaj. Shpërndani përgjatë i vogli i muskujve rastyahyvaemыh (të ashtuquajturat linja masazh) - kjo do shumë herë rritjen e efektivitetit të procedurave kozmetike, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut, dhe asimilimi kështu më aktiv i elementeve minerale dhe ngopjes me oksigjen të qelizave të lëkurës. Përveç kësaj, aplikimi i kozmetikës në mënyrë rigoroze në linjat masazh parandaluar shtrihen e lëkurës në drejtim të gabuar, që është, në qoftë se krem ​​rubbed apo kozmetikë xhiruar lëvizjet kaotike.


Së fundi, ne duam të përmendim: lëkurën - pasqyrë e shëndetit. Maska për fytyrë me vaj e lëkurës në shtëpi - një mënyrë të bukur dhe të përshtatshëm parandalues ​​i ka hequr të metat e lëkurës të dukshme nga jashtë. Por në qoftë se lëkura juaj ju jep probleme - arsyeja për të parë brenda. Dhe sidomos të parë për atë dhe se si ju hani. Vitalitetin tuaj dhe shëndetin e përgjithshëm janë të lidhura drejtpërdrejt me ushqimin.

Ne ju dëshirojmë një bukuri natyrore - dhe bukurinë e natyrës! Përdorni përbërësit e natyrshme për të bërë maska ​​dhe mbush lëkurën me energji dhe forcë!