Uji i detit për shëndetin e grave


Gjithkush e di perëndeshë mrekullueshme mitik i dashurisë dhe bukurisë Venus, e bija e Jupiterit dhe dione Oceanides, e cila u shfaq në det dhe erdhi në breg nga shkuma e detit. Bukuria mitik ishte i nderuar dhe i konsideruar standardin e bukurisë. Ajo përshkruar skulptorët lashtë dhe artistët e Rilindjes.
Në mënyrë që uji i detit është burimi i bukurisë dhe shëndetit nuk është një sekret. Studimi i përbërjes kimike të përmbajtjes së ujit të detit treguan shumë të rëndësishme për substancat e trupit të njeriut: hidrogjenit, oksigjenit, karbonit, kalium, magnez, kalcium, jod, klorit, fluorit, bromine, squfurit, stroncium, bor, silici, natriumi. Të gjitha mineralet tretur në ujë si joneve. Për këtë arsye, me ujë deti - asgjë si zgjidhje të dobët jonizues i cili ka përçueshmëri lartë elektrike dhe reagim pak alkaline. Çfarë është ujë i dobishëm det për shëndetin e grave?Nëpërmjet tonik i saj i veprimit detit ndihmon:
- forcimin dhe stimulimin e sistemit endokrin të njerëzve;
- efekte të dobishme në sistemin nervor;
- jep efekt terapeutik dhe parandalues ​​në sëmundjeve të traktit respirator sipërme;
- ka antibacterial dhe antifungal efekt;
- forcon sistemin musculoskeletal;
- forcon dhëmbët dhe mishrat;
- promovon plagë jo të thella plagëve, shkurtime, abrasions;
- heq acarim të lëkurës në kruarje alergjike;
- Banjot e detit kontribuojnë në humbje peshe, etj


Për të gëzojnë ushqim deti dhe Pronat e dobishme e ujit të detit, jo domosdoshmërisht të shkojnë në turne në bregdet. Metodat moderne të kozmetike të na lejojë gratë për të përmirësuar formën, lëkurës, gjendjen psiko-emocionale, dhe shërojnë sëmundjet e caktuara, duke përdorur pronat e dobishme e ujit pa shkuar në det. Kjo cosmetology metodë, e cila e përdorur ujin e detit dhe prodhimet e detit të quajtur thalassotherapy. Procedurat thalassotherapy të merren në dyqane të specializuara, dhe mund të organizoni sallon spa në shtëpi, sidomos si komponentët për thalassotherapy mund të blihet në çdo farmaci.


Përgatitja e një dush me ujë të detit dhe infuzion i leshterik, e cila ka efekt të madh kozmetike dhe masa parandaluese për shëndetin e grave. Kjo procedurë promovon përtëritje të lëkurës të përmirësuar metabolizmin në trup, reduktimin e celulitit.

Për dush me leshterik duhet:
- përgatisë infuzion e leshterik (më mirë të mos përdorni gjethe copëtuar, dhe integrale për më pas t'i përdorë ato për të përfundon). 100g derdh për infuzion. 1L thatë leshterik. temperatura zier uji 18-20 gradë, të lënë për 2-3 orë.

- Plotësoni vaskë me ujë të ngrohtë (temperatura jo më pak se 36-38 gradë).
- Shtoni në 2 kg e ujë i kripur.
- Qëndro në një banjë të ngrohtë duhet të jetë jo më shumë se 15-20 minuta.
- Mos përdorni fondet pastruar lëkurën gjatë procedurës, pasi procedura është terapeutike dhe kozmetike.

Para se të marrë një dush në banjo të krijojë një atmosferë të këndshme relaksuese: qirinj aromatike të lehta, të kthehet në muzikë. Sistem shumë i mirë nervor tingujt e natyrës: tingujt e detit, tingujt që i japin balena. Eksperiment gëzojnë procedurën.

Roztashuytesya banjo përshtatshëm, goditi me kokë nën një rul ose jastëk banjë të veçantë.
Për ata që vuajnë nga sëmundjet e sistemit kardiovaskular, niveli i ujit në banjë nuk duhet të arrijë në zemër.

Pas marrjes së një dush, të bëjë gjethe përfundon leshterik. Këto përfundon janë gjithashtu të dobishme për shëndetin e grave si ujë të detit. Ata kanë efekt anti-celulitit; kontribuojnë për të eleminuar lëngjeve të tepërta nga bark, kofshë; rifreskoni dhe tonin e lëkurës. Përfundon lamynaryey kryer pa ndonjë punë:

- Zgjidh një letër ngjyhet leshterik dhe të aplikojnë atë në zonat e problemit: gjirit, kofshë, bark, shpatullat. Gjethet leshterik janë mjaft të mëdha dhe për këtë arsye lehtësisht të kapur zona të mëdha të lëkurës. Për një trup të plotë të përfundojë 200-250h materialet e nevojshme para.
- Mund të zbërthehet trupit algave kompresë të tipit më parë imponuar në masë në një leckë të butë.
- Për të rritur polietileni efekt mbuluar compress.
- Koha e kësaj procedure është 40-60 minuta. Gradualisht ju mund të rrisë kohë.

Pas tërhiqet compress, të marrë një dush dhe të fshijë trupin e lënë nga tretje leshterik ekstrakt; terry përfundojë një fletë; pas tharjes, përdorni një locion apo krem ​​trupi.

Kursi përbëhet nga 6-12 seancave thalassotherapy që shpenzojnë çdo ditë ose dy. Një pjatë e leshterik mund të përdoret deri në tre herë dhe rreptësisht individuale.

Ajo është gjithashtu e dobishme për të shtuar një ushqime kripa e detit, sepse ajo ka një përmbajtje të lartë të jodit, e cila ndihmon për të forcuar sistemin endokrin. Nëse lënduar shpëlarje fyt edhe ndihmë ujin e detit. Banje ne ujin e detit duke treguar grave sëmundjeve gjinekologjike. Megjithatë, banjot e detit kundërindikuar në mënyrë rigoroze për pacientët që vuajnë nga hipertensioni rëndë, astma bronkiale. Në çdo rast, në qoftë se keni ndonjë problem shëndetësor para se të shkoni në det ose të regjistroheni për një sesion të thalassotherapy, konsultohuni me mjekun tuaj, jo të bëni vetë-mjekoj. Të qëndrojnë të shëndetshme.