Kozmetike natyrore me duart e tyre


Kaq të çuditshme të mjaftueshme, por kjo është paradoksi: kozmetika mirë të shtrenjta, por kozmetike të shtrenjtë nuk është gjithmonë e mirë dhe nuk është për të gjithë. Çfarë duhet të bëni për të kënaqur veten dhe të dashurit kozmetike të mirë dhe Buxheti nuk është prekur. Kozmetikës natyrore bërë me duart e tyre, ajo bëhet më popullore. Shtëpi krem, kremra, soaps, shampoos, maska ​​fytyrë, vajra dhe shumë objekte të tjera janë bërë në shtëpi nga përbërësit natyral, gradualisht duke zëvendësuar kozmetike të shtrenjta të markave të ndryshme. Ne nuk jemi indiferentë ndaj kësaj teme dhe të ofrojë lexuesit tanë disa receta për prodhimin e kozmetikës natyrore me duart e tyre.


Cook sapun me përbërësit natyral

Përbërësit:
Si bazë ne marrim një copë 200g sapun e fëmijëve rëndomta të., 200 ml ujë 3 teaspoons bazë vaj, 3 lugë sheqer, mjaltë apo çokollatë për të zgjedhur nga.
Komponentët shtesë: 1 lugë çaji glicerinë, vajra esenciale për të zgjedhur nga, vitaminë E zgjidhje të naftës në 1/2 lugë çaji.
Ngjyra dhe mbushëse: petals të ngjyrave të ndryshme me bukur ne paint pronat, herbs, kafe terren, predha grimcuar vezë në miell dhe kështu me radhë. Zgjedhja e komponentëve shtesë, ngjyra dhe mbushëse varet nga imagjinata juaj dhe efektin e dëshiruar.

Formë për të mbushur sapun.

Një metodë për bërjen e sapun:
Fëmijët sapun duhet hekura.
Thekon sapun të shkrihet në një banjë me ujë, nxitje, gradualisht shtoni ujë, supë bimor ose qumësht.
Duke vazhduar për të ndezur të shtuar një shumë të naftës-bazë: ulliri, vaj luledielli, susam, liri, misri dhe të tjerët.
Pasi masë ishte fluide në të për të shtuar ngjyra natyrore në qoftë se ju të kërkuar për të ngjyrë sapun.
Hiq peshë nga të nxehtit, shtoni komponentë shtesë, mbushëse dhe shijet.

Llokoçis mirë dhe pour në masë në molds.
Popular Cute në temperaturë dhome dhe e thatë. Tharjes mund të marrë nga disa ditë deri në disa javë, në varësi të përbërjes dhe përmasa.
Këshillë: nëse flluska bukur formuar, pobryzkayte në atë me alkool apo Këln.

Kozmetike pazëvendësueshëm natyrshme për shampon e flokëve mund të gatuaj duart e tyre, duke përdorur përbërësit natyrore organike.

Shampo për të gjitha llojet e flokëve:

Përbërësit:

Glicerinë apo 50g sapun ulliri.
Vaj-bazë: 1 lugë çaji (për të reduktuar sasinë e naftës vaj e flokëve për të thatë për të rritur bazë mund të përdorni ndonjë vaj perimesh Zakonisht shtoni vaj ulliri, rodhe, hynhko biloba, rozmarinë, jojoba...
Vajra esenciale për aromatizues 20-40 pika.
Komponentët shtesë: herbs 1 lugë gjelle, maja që bën birrë, këna, kripa e detit, mjaltë, vezë e verdhë veze, glicerol, vitaminë E në zgjidhje me vaj, lëng aloe dhe kështu me radhë.
Uji 180-200 ml


Metoda:
Përgatitja e një zierje e bimëve dhe 180-200 ml ujë në një banjë me ujë, cool, tendosje.
Sapun Grate dhe shkrihen në një banjë me ujë, duke shtuar zierje bimor. Ziej për 10 minuta, nxitje herë pas here.
Hiq nga ngrohjes, të ftohtë, tendosje dhe derdh në një shishe me një kapak të shtrënguar përshtatshëm.
Shto në një shishe me një vaj bazë dhe përbërës të tjerë, kujdes llokoçis dhe mbyllni kapakun.
Kjo shampo është ruajtur 1 javë. Nëse ju shtoni Këln, alkool ose vodka, koha rrit magazinimit në 1 muaj.


Mjetet më të popullarizuara të kujdesit të lëkurës kozmetike është krem.

Për të bërë krem ​​me duart e tyre, ju do të duhet:
- xhami e vogël, porcelani ose porcelani, në të cilën ju do të bëjë vetëm produktet kozmetike;
- Qelqi ose plastike kavanoza me kapak kthesë krem ​​të mirë të ruajtjes;
- matjen e gota për matjen e përbërësve;
- Matja lugë;
- plastike ylber ose qelqi për përzierjen krem.

Krem Birch për çdo lloj të lëkurës dhe zbardhues


Përbërësit:
- Tretësirë ​​e buds thupër - 1 lugë gjelle. Tretësirë ​​është në dispozicion mbi counter ose të bëjë duart tuaja: 50g buds thupër për 100 ml të alkoolit ose vodka, insistojnë javë, tendosje, shtrydh të lëndëve të para, të ruhet në një vend të freskët.
- Infuzion të acaroj lë - 1 lugë gjelle. Përdorni tretësirë ​​përfunduar ose birrë në shtëpi: hithër lë 50g per 100 ml të alkoolit.
- Uji pastrohet, distiluar, pranverë apo 100ml strukturuar
- Gjalpë i butë apo tabelë margarinë 50g.

- 10g beeswax.
- Vaj vegjetal e juaj zgjedhje 1 tbsp.
- Vitamina A zgjidhje të naftës e 1 lugë çaji.

Përgatitja:
Uji vlim. Mix infuzion, derdh ujë të valë. Krem zbutur një çift të naftës dhe dylli. Lidhu me qiri naftës dhe të naftës. Shto vitaminë A. Well xhiruar poshtë një ylber. Ngadalë pour në zgjidhjen infuzione përzierje të naftës. Krem whipped. Para se të përhapur krem ​​mbi bankat mos harroni të spërkatësh Cologne tyre apo alkool. Krem është ruajtur në frigorifer. Periudha maksimale e magazinimit të 1-2 javë. Megjithatë, mbani mend, krem ​​natyrore prishet. Prandaj, para se të përdorni krem ​​joshë atë. Kozmetike prishur duhet të hidhet.


Kozmetikës natyrore, të përgatitura me duart e tyre, të mira që ju mund të zgjidhni komponentët që ju përshtatet. Kjo kozmetike të sigurt dhe miqësore me mjedisin. Ajo nuk përmban preservatives, shije artificiale dhe ngjyra. Përdorni këshillat tona. Qëndrojnë të rinj dhe të bukur.