Piercing ndikim gjuha mbi shëndetin


Kohët e fundit e përhapur në mesin e të rinjve mori fenomenin e mprehtë. Nëse dikush ende termi pakuptueshme, shpjegon: Depërtues (Shqip - ylli) është një perlë e një palë vathë, unaza metalike, etj pjesë të ndryshme të trupit. Kjo flet i këtij fenomeni shkurtimisht dhe në përgjithësi, proshtrykuvannya trupin e vet në vende të ndryshme shumë përfaqësues të rinj ngritur për të kultit, dhe në qoftë se disa vjet më parë ishte ylli fatin e grupeve të vogla të përfaqësuesve të subkulturave të ndryshme rinore, tani ky fenomen ka lëvizur për masat dhe çdo vit përfshin një numër në rritje (dhe jo vetëm) të rinj njerëzit. Për të argumentuar se sa kjo dekoratë aesthetically trupi vetë mund të jetë shumë e gjatë - secili ka konceptin e vet të bukurisë dhe atraktivitetit.


Ndonjëherë ajo është vetëm e habitshme se vend në trupin e tij ende mund të hyj individët, disa metaleve uveshyvayut veten e tyre nga koka deri te këmbët dhe shikoni këtë goditje shtesë, duke u përpjekur për të dalë jashtë nga turma, duke lënë kështu një sfidë të heshtur për shoqërinë. Por tani ne jemi të interesuar jo vetëm atë, por më tepër kurioz të dinë se si procedura ndikon në shpues i trupit dhe produktet veshur metalike, duke përfshirë flasim për atë që gjuha e mprehtë si një efekt mbi shëndetin.

Oh, kjo e modës! Kjo jo vetëm që e bën atë një vepër e atyre anëtarëve të njerëzimit që kërkojnë ta ndjekin atë. Siç është e qartë, dëshira për të qenë në modë dhe shumica e forcave tërheqëse për të krijuar një të ndryshme, gjëra ndonjëherë të egra, dhe, natyrisht, më shumë se kushdo në këtë çështje ardhur seksit të drejtë. Vajzat nuk u ndal vetëm për të kanë veshët e shpuar në disa vende, përdoret tani për të strehuar hunda stolisje, vetullat, kërthizë dhe, natyrisht, gjuhën. Shumë prej nesh mund të pyes veten: pse gjuha Dekorimi, sepse thuajse të padukshme për të tjerët, nuk do të jenë të njëjta vajzë ecni nëpër rrugë me nominuar si gjuhë qen? Sidoqoftë, përgjigja është, ne nuk duket të dini kohën dhe pronarët e bizhuteri. Disa nga më progresive e tyre argumentojnë se nxitës "gjë" e tillë sjell një diversitet në procesin e dashuri intime, por kjo pyetje përsëri mbetet shumë e diskutueshme.


Çfarëdo që mund të duket e thjeshtë në shikim të parë mprehtë të gjuhës, ju duhet të dini se si ajo ndikon në shëndetin e ornament, sepse në praktikë ajo është burimi i disa komplikime. Së pari, metalike mund të jetë alergjen shumë i fortë, dhe për këtë arsye të veshin bizhuteri është e rrezikshme, sepse plaga në gjuhë nuk mund të shërohet për një kohë të gjatë, acarohet, ka dhimbje, ënjtje. Në këtë rast, goja baubles metalike më e mirë për të hequr qafe. Ka raste kur njerëzit kanë në stolitë metalike në gojë, ka zhvilluar një sëmundje si periodontitis.


Në një reaksion alergjik, ënjtje, ekzemë, gjuhën fytit mund të shkaktojë infeksion hyrë në mëngjes, dhe shpesh infeksioni mund të përfshijë jo vetëm gjuhën, por edhe indet fqinjët. Ajo duhet të jetë frikë nga malcim nullesh, stomatit. Kjo është veçanërisht e vërtetë në rastet kur ylli gjuha është prodhuar nga personeli i pakualifikuar duke përdorur instrumentet jo-sterile, kushtet papërshtatshme për procedurën. Fakt i njohur se ylli gjuhën mund të ketë pasoja të rrepta sa që ndikojnë në shëndetin e jo vetëm me gojë, por edhe një burim i rreziqeve të tjera. Për shembull, kur kjo procedurë është e hepatitit yyazytsirnist sëmundje B, hepatiti C dhe AIDS.


Ju nuk mund të shkarkojë këtë rrezik për jetën e tyre në kërkimin e tyre për bukurinë. Nëse hepatitit B, edhe pse sëmundje mjaft e rëndë, por i shërueshëm, hepatiti C është kuptuar shumë dobët dhe praktikisht e pashërueshme (kjo është emri i fshehtë "vrasës i butë": dhimbje nuk është ndjerë, por në fund është e pashmangshme). AIDS është asgjë për të folur për shkak se ajo nuk e di se në ditët e sotme, me përjashtim të fëmijës. Një tjetër rrezik serioz - një pjesë të madhe birë enë gjaku, në të cilën gjakderdhje nuk mund të ndalet për një kohë të gjatë, ndoshta edhe të ketë ndihmën e një mjeku të kualifikuar për të eliminuar këtë fenomen. Nuk mund të jetë mpirje e gjuhës, kur ai e dëmtuar fibrave nervore pjesërisht humb trupi është në gjendje të funksionojë, të tilla si shije dalluese.


Në përgjithësi, në bazë të dentistëve, ndikimi i një objekti të huaj në dhëmbë në gojë ndikimit pozitiv, natyrisht, nuk ka. Me kalimin e kohës, mund të prishin integritetin e smalt dhëmbit, duke shkaktuar prishjen e dhëmbëve zhvillon. Së fundi, nuk e injorojnë rreziqet të tilla si rënie ose thyer otstehnuvshehosya trupit të huaj në ezofag dhe rrugët e frymëmarrjes. Në përgjithësi, mjekësia konvencionale nëpërmjet përfaqësuesve të tyre fenomenin e mprehtë gjuhë nuk është i mirëseardhur, pasi ajo ndikon në shëndetin e ornament nuk është mënyra më e mirë. Megjithatë, siç e dimë nga jetës, të rinjtë kërcënim rrallë frikshme për shëndetin e tyre, sidomos në një përpjekje të tillë për të dalë jashtë, të mbroj veten në rrethin e kolegëve. Megjithatë, për shkak se ylli është bërë kaq popullore, ndoshta në të ardhmen e afërt do të jetë e mundur që njeriu i ri ndryshon nga të tjerët në atë që ka në trupin tuaj të dyshimtë "copë e hekurit".


Dhe më në fund këshillë për ata të cilët në kundërshtim me sens të përbashkët tenton të dekoroj diçka trupin tuaj si: të shpenzojnë atë profesionistë vetëm të aftë, duke përdorur instrumentet sterile kirurgjikale, në asnjë rast nuk do të bëni atë vetë. Në rast se pas procedurës ju mendoni se diçka shkon keq, ka dhimbje, ka gjak - kontaktoni mjekun tuaj menjëherë dhe të fshini këtë stoli.