Kirurgji plastike gjirit mammoplasty


Le të flasim sot për mammoplasty - ndryshimin e gjirit formë, arthroplasty, ashensor gjirit. Plastike mammoplasty kirurgjia e gjirit - sot tema. Indikacionet mammoplasty dhe korrigjimi ose gjoks plastike.
Ka probleme gjoks, të cilat janë ndarë në grupe:makromastyya - një rritje të mprehtë në gjoks, ka raste të madhësive gjigande, duke e mbajtur qëndrueshmëri të gjirit dhe të gjirit vend;
ptosis gji - një ptosis gjirit me ruajtjen relative të madhësisë së gjirit;


mykromastyya - një gjoks të vogël. Kjo është zakonisht patologji kongjenitale. Ndonjëherë gjirit pas lindjes nuk zhvillimit;
postlaktatsyonnaya ngritje në fuqi gji - një reduktim të ndjeshëm në gji, pas ushqyer fëmijën.Sot, për të zgjidhur çdo problem është një metodologji e zhvilluar posaçërisht në bazë të viteve të përvojës.

Kundërindikimet mamoplastyky
Sëmundjet infektive, kancerit, sëmundjet e rënda të organeve të brendshme, vajza e 18, koagulimit të gjakut, laktacionit i paplotë, i cili zakonisht zgjat pas lindjes rreth 1 vit.


Para operacionit pacienti mamoplastyky duhet të kalojë të gjitha testet standarde - gjegjësisht analiza për AIDS dhe hepatitit, EKG, kimi gjakut, koagulimin e gjakut, urinalysis dhe gjak. Përveç kësaj duhet të bëjë gjoksin me ultratinguj. Dhe në qoftë se pacienti është i shëndetshëm, atëherë pacienti është i përgatitur për kirurgji. Ne rekomandojmë 2 javë para operacionit të planifikuar për të ndaluar marrjen e kontraceptivet hormonale vidyazykatysya nga merrni ilaçe që përmbajnë salicilatet - aspirina, Alka-ujë mineral. Nëse tymi, një javë para operacionit duhet lënë si nikotina do të përkeqësohet rrjedhjen e gjakut në lëkurë, dhe kjo kohë për të shëruar joints.


Operacioni për implantet e gjirit - korrigjim dhe kirurgji kozmetike të gjirit, të kryera nën kohëzgjatjen anestezi të përgjithshme 15-4 orë, në varësi të llojit të operacionit. Rrit mammoplasty, ose arthroplasty gjirit kryhet zakonisht për të rritur e kancerit të gjirit, gjirit të sigurojë elasticitet dhe për të përmirësuar formën e gjirit. Më shumë mund të kryhet për të korrigjuar asimetri e gjirit, si dhe postlaktatsyonnoy atrofi, dmth periudhën pas lindjes dhe ulur gjirit sagging.


Ngritje në fuqi Postlaktatsyonnoy dhe kërkon korrigjim gjirit mykromastyy kirurgji plastike dhe kirurgji duke përdorur proteza të veçanta. Proteza, implantet ndryshojnë në shell filler cilësi, madhësinë dhe formën. Shell e implantit është bërë nga shumë të dendur dhe presionin për të thyer materiale. Gel-formë filler do të sigurojë ruajtjen afatgjatë dhe për të krijuar një ndjenjë të indeve natyrore. Këto proteza mund të jetë më shumë se 15 vjet në trupin e femrës, atëherë ndoshta do të zëvendësohet me protezat e reja. Prerje operativ është bërë ose në sqetull ose rreth dalë ose në rrudhë nën gji. Zgjedhja e ku për të prerë, në shumicën e rasteve qëndron me pacientin.


Implant vendosur ose nën muskujve gjoks apo në mes të muskujve gjoks dhe gjëndër, varësisht nga karakteristikat individuale anatomike e pacientit. Në mënyrë tipike, dalë dhe areola rritur proporcionalisht me madhësinë e ri gjirit. Kryesisht operacion kozmetike përfundon suturing prerje pa lënë dranazhet.

Zvogëlon mammoplasty
Ky lloj i funksionimit përfshijnë valvulave zvogëluar mamoplastyku - me hypertrophy e gjirit dhe të gjirit heqë mastopeksyyu me ptosis. Ka shumë metoda të funksionimit. Valve mammoplasty është e kombinuar zakonisht me një ashensor gjirit. Ata kanë qëllimin kryesor - me një numër minimal të shkurtimeve dhe seams për të formuar një formë të bukur të gjirit. Gjatë operacioni heq indin e tepërt të gjirit dhe nënlëkurës yndyrë, dhe pastaj nuk është një formacion i formës së re të gjirit dhe madhësisë. Edhe kur ptosis dhe makromastyy gjirit në disa raste të bëjë një marrëveshje për të përdorur indet e veta. Endoprosthesis në disa situata, ju mund të përshtateni një zemrat pak sagging.


Kur operacione të tilla të përputhen seams moderne materiale absorbable ose jo-absorbable cilat ofrojnë shërim të shpejtë dhe efekt estetik. Nëse seams janë hedhur materiale tradicionale, nisën pas 12-14 ditësh. Ind Teprica e gjirit që është hequr gjatë Reduktimi mammoplasty, nganjëherë si pasojë e mastitit po ndryshon, dhe heqje e saj zvogëlon rrezikun e transformimit malinje të kancerit.

Korrigjimi i dalë dhe areola - një grup të veçantë të veprimesh që kryhen në rastet e pamjaftueshmërisë së vendndodhjes apo madhësisë. Megjithatë, duhet të theksohet se pas një operacioni të tillë, ju nuk mund të gji fëmijën. Rehabilitimi pas mamoplastyky. Në disa raste, pas operacionit pacienti është lëshuar në të njëjtën ditë, ose të nesërmen. Mamoplastyky Pas disa ditësh ju mund të ndjeni tensionin e lëkurës në vendin e operacionit. Menjëherë operacionet 2 -3 ditë do të dalin dhimbje të moderuar në kirurgji, kjo është normale, këto dhimbje janë marrë qetësues, ju lutem. Ënjtje e subvencioneve brenda një jave, bruising zakonisht mbetet. Pas operacionit brenda muajit të parë post-operative duhet të veshin të brendshme të veçantë compression. Shkojnë në punë dhe në përgjithësi të kthehet në jetën normale mund të jetë një javë pas operacionit. Megjithatë, duhet shmangur ngarkesa të rënda. Rezultatet e operacioneve dhe komplikacione pas mamoplastyky. Në përputhje të plotë me të gjitha rekomandimet mjekësore të ofruara si para ashtu dhe pas operacionit do të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve në minimum.