Rregullat kujdesit të lëkurës dhe thonjtë


I pastër dhe duart e bukur është një shenjë e shëndetit dhe zbukuro jo vetëm gratë, por edhe burrat. Kontakt të përditshëm me të lëkurës dhe cleansers mjedisit nuk dorë e bukur tonë dhe të shëndetshme. Lëkura bëhet duart e ashpër, i përafërt, të thatë dhe të hollë dhe thonjtë i brishtë. Lezionet e pazakontë e ekzemë e lëkurës, pustular dhe gozhdë sëmundjet për shkak të kujdesit të pahijshme për duart tuaja dhe thonjtë. Në dorë radiated bukurinë dhe shëndetin nevojën për të kryer rregullat themelore të kujdesit të lëkurës dhe thonjtë.


Kushtet e kujdesit për duart tuaja.
Para fillimit të punës lidhur me përdorimin e kimikateve të familjes, apo puna në tokë të mbrojtur duart tuaja, në varësi të llojit të punës së kryer, i veshur me doreza pambuku apo huyazytsi. Pas puna e nevojshme për të larë duart tuaja tërësisht dhe shpifjeve moisturizer.
Kur lënë shtëpinë në mot të ftohtë, mos harroni të veshin dorashka dore apo dorashka se do të lehtësojë duart tuaja nga ngrirja dhe obvitryuvannya.
Krem Silicone aplikuar në lëkurë, krijon një film i hollë mbrojtëse në lëkurë që mbron duart tuaja nga efektet negative të mjedisit dhe kimikateve. Përdorni krem, të cilat janë të përbërë nga silikoni, për të mbrojtur lëkurën.


Nëse duart tuaja janë të ngrira, vidihriyte ata mbajnë nën ujë të ftohtë. Ujë të ftohtë normalizes e qarkullimit të gjakut, dhe duart tuaja shpejt otohreyutsya. Pas fshij ato të thatë me një peshqir dhe lahen duart tuaja krem ​​ushqyes.
Kur lëkura e ndjeshme nuk është e rekomanduar sapun dorë për të larë duart e tyre, përdorin larje neutral, të ulët-alkali, ujë fytyrës ose krem ​​rroje. Ekzemë kur përplasja lëkurën me ujë të zakonshëm tap, vetëm përkeqëson problemin, duar të pastra me një shtupë pambuku zhytur në besspyrtovom locion, bagëti apo kamomil supë.

Nëse lëkura është e thatë dhe e hollë të bëni çdo ditë për të maskë hydrating natën për të lëkurës, duke shkaktuar një numër të madh krem ​​yndyrë për duart dhe i veshur me doreza pambuku në duart tuaja.

Të lëkurës në duart e tij ishte prej kadifeje dhe të rinj, do të përgatisë një maskë rinovimin me miell bollgur, një vezë e verdhë veze, mjaltë dhe vaj ulliri, duke marrë të gjitha komponentët e një lugë çaji dhe përzierje e tyre deri sa të qetë. Aplikoni maskë në duart tuaja para se të shtrat dhe veshin doreza pambuku. Në mëngjes, pije eshtrat maskë e ujit në temperaturë dhome dhe të vënë duart tuaja mbi një moisturizer të lehta.

Kur çara në lëkurë të duarve të përgatitur krem ​​me rose petals, fërkim në një pjesë të vogël fajancë llaç e rrit petals dhe një lugë gjelle çdo yndyrë të kafshëve qëndrueshmëri të butë: gjalpë, dhjamë derri ose yndyrë pule.
Mos harroni të dy herë në javë për basenet e dorës me shtimin e vajra aromatike, decoctions dhe infuzione e bimëve. Tabaka shumë të dobishme me ujë të shkrirë pas patate të valë. Banja me qumësht të ngrohtë me bajame cookbook ai e freskon dhe zbut lëkurën.

Masazh dorë stimulon qarkullimin dhe ndihmon në përmirësimin jo vetëm lëkurën, por edhe ndikon në shëndetin, gjendjen emocionale dhe mendore.
Thonjtë të shëndetshme manicured dhe nxjerrë në pah bukurinë e duarve. Prandaj, duke u kujdesur për të lëkurës, mos harroni në lidhje me kujdesin e thonjve, e cila është bazë rregull mbushje thonjtë ushqyesve dhe mbajtja e tyre të pastër dhe të rregullt.
Problemi kryesor është thonjtë e tyre të brishtë, deformimit, delamination, rritja e dobët, njollë, dhe dëme rreth gozhdë roll-cuticle, burrs, të çara. Për të shmangur problemet që lidhen me shëndetin e thonjve tuaj, dëgjoni këshillat tona dhe të përdorin rregulla të thjeshta kujdes gozhdë.


Për të parandaluar delamination, rritja e brishtë dhe e dobët e thonjve të ngrënë ushqime që përmbajnë vitamina A, C, B, E dhe elementët gjurmë jod, fosfor, kalium, kalcium. Fshij një krem ​​cuticle përmban këto vitamina dhe minerale. Është e rekomanduar për të vënë në natën e thonjve jodit për të forcuar ato.
Banja me shtimin e kripë deti, lëng limoni dhe disa pika të vajrave ndonjë aromë në një gotë me ujë të ngrohtë ndihmon në forcimin e thonjve dhe zbardh lëkurën. Përdorim të përditshëm kjo tabaka, duke rënë në duart e saj për 10-15 minuta për dy javë.

Përgatitja e një dush për thonjtë, përzierje lëng frutash 1/2 filxhan karrota 1/4 filxhan vaj vegjetal parafinuar dhe tre pika jod. Përdorni Kjo dush çdo ditë për 20 minuta çdo ditë. Pas aplikimit të bashkojë në një shishe, të mbuluar dhe dyqan në frigorifer në shelfin e poshtme. Përpara aplikimit të një nxehtësi të vogël në temperaturën e dhomës.
Për duar të holla dhe thonjtë nga kontaminimi, para para se të larë duart me detergjentë fshij përzierje lëkurës e sheqerit dhe vajit vegjetal. Kjo procedurë do të lehtësojë jo vetëm duart tuaja dhe thonjtë nga ndotja, por është një lëkurë e butë dhe hydrating maskë një herë.

Duke folur për kujdesin e thonjve, ne nuk mund të harrojmë manikyr që garanton thonjtë pamjen zoti. Megjithatë, jo të gjithë prej nesh kanë mundësi për të vizituar dyqanet për të mbajtur thonjtë e tyre manicured.

Me këto këshilla që ju mund të bëni vetes një manikyr.
1. Jepni thonjtë tuaj një gjatësi dëshiruar dhe formë me gërshërë ose gërshërë. Thonjtë trim fotografi gozhdë, podpylyvaya ato në një drejtim: nga skajet në mes.
2. Ulët e gishtave për 3-5 minuta në ujë të ngrohtë me sapun. Fshij thatë me një shtrat gozhdë leckë dhe rrëshqitje cuticles zbutur me një shkop druri të caktuar poshtë hapëse tela tepërt. Pas zvogëlimin cuticles në të gjitha gishtat thonjtë shpëlarje nën ujë të ftohtë.

3. Furçë thonjtë vajra aromatike, duke e bërë të lehta masazh në një lëvizje rrethore të pad gishtit. Nëse e dëshiruar, ju mund të aplikoni një shtresë dekorative në gozhdë, pas pastrimit pjatë gozhdë e filmit me yndyrë.

Ne dëshirojmë që ju të keni duart tuaja dhe thonjtë ishin të bukur dhe të shëndetshme.