Në këpucë në librin kurvar fjalë
Akuzuar: takë ultravыsokye


Kërcime në këpucë janë duke marrë më të larta dhe më të lartë dhe më shumë e më shumë gra duhet të shkoni te mjeku për shkak të problemeve me këmbët e tyre. Podyatrы - mjekë, që kanë të bëjnë me sëmundjet e këmbëve ndonjëherë shaka përmendura këmbët të ndryshme dhe varkë këpucë-vrasësit. Mjekët thonë se këpucët në takë shumë të lartë mund të çojë në çdo gjë - nga zhvendosja e kyçin e këmbës në dhimbje kronike. Me kujdes të shikoni në lartësi, stilet dhe problemet e këpucë moderne.
Pa marrë parasysh se lartësia e të lë pa frymë nga të preferuarat e thembra anijet ose ajo është mjaft standarde, mesatarisht, por ky lloj i mbathjeve është e njohur, pasi ajo është formuar përmes një nyjë të dhimbshme në pjesën e pasme të thembra. Materiali Hard shtyn kockave deformuar. Ky presion çon në voldыryam, ënjtje, bursit dhe madje edhe ahyllesovom dhimbje pjezë. Ice, proteza ortopedike dhe podpyatochnyky mund të lehtësojë dhimbjen, si dhe kalimin në këpucë të tjera. Zgjatje e kockave, është marrë nga anijet mbante mbetet përgjithmonë.
Problem: këmbët panatyrshme pozita


Takë Ultravыsokye shkaktojë këmbë atë dispozitë që ndikon stresi mbi topin e këmbë. Në këtë kockave në mënyrë kritike të rëndësishëm kryqëzim fyell të gjatë lidhur me sezayazykadnoy kockave formë arra, dhe gishtat. Shumë stres shumë mund të shkaktojë inflamacion i kockave ose nerva përreth. Stresi kronik përjetuar nga kockat e këmbës, mund të shkaktojë edhe çara mikroskopike.

Zgjidhja: Shko poshtë në tokë

Kalimi në këmbë më të ulët do të ndihmojë për të shmangur problemet me kockat metatarsal. Vogla thembra zgjedhur, situata më normale do të ndalet. Podyatrы këshilluar që të shikojmë në këpucë, takë jo më të lartë se 5 cm. Por të tilla një këpucë butë, duhet ende të jetë i veshur me frekuencë të arsyeshme.


Problemi: ndrydhje kyçin e këmbës


Të gjitha këpucët takë të lartë të rrisë rrezikun e ndrydhje kyçin e këmbës. Problemi më i zakonshëm po tërthor shtrihen që ndodh kur ju papritmas rri në pjesën e jashtme të këmbës. Në një situatë të tillë ligament kyçin e këmbës që shtrihen shumë më e fortë se madhësinë e tyre normale. Fortë shtrihen edhe mund të ndërpreni lidhjet.

Zgjidhja: Nëse jeni me fat dhe ju jeni të lënduar kyçin e këmbës, mbani në mend se kjo tregon një pushim të plotë, dhe në disa raste ju mund të kenë nevojë për ndihmë terapeutike. Gjithashtu për shkak të sprains dhe fraktura në kyçin e këmbës rrit rrezikun e osteoarthritis.


Akuzuar: pin


Përkundër faktit se të gjitha takë të lartë të çojë në probleme me këmbë, këmbë shumë të hollë - këmbët - e rrezikshme. Kur ata veshin zhvendosur qendrën e gravitetit, dhe e tërë pesha e trupit zbuloi transferuar në një pikë. Nga ana kjo mund të duket se ju hoydayetesya si ecje në stilts. Si rezultat i kësaj, ju jeni më të yyazytsirnistyu pengohen dhe tërheq komunikimit.

Zgjidhja: thembra trasha
Thembra e Madhe ka një zonë të madhe dhe shpërndan peshën e trupit më të qetë. Në këtë rast këmbë më të qëndrueshme në krahasim me këmbët. Përkundër faktit se thembra trasha të lartë ende shkakton tension në jastëk këmbë, ajo mund të zvogëlojë rrezikun për mëkat, pasi zvogëlon "ritëm" tuaj dhe kursin e pasigurt.


Akuzuar: banesa baletit


Podyatrы krahasohen këto këpucë elegante nga ecin "në kartoni", si banesa baletit nuk japin ndonjë mbështetje në harkun e këmbë. Për shkak të kësaj këmba nuk është duke funksionuar ashtu siç ishte menduar nga natyra, duke çuar në probleme me gjunjë, hips dhe shpinë. Mbështetja e varfër harku është e lidhur edhe me kushte të dhimbshme si fasciitis shputës.

Zgjidhja: fut ortopedike
Nëse ju jeni lloj i çmendur i baletit, shtrojë të veçantë (mund të blihen në shumë barnatore dhe dyqane pajisjeve mjekësore) mund të parandalojë dhimbjen e vogël në këmbë. Ata ofrojnë efekt shtesë të zhvlerësimit në gjuajtje mungesës. Custom fut ortopedike mund të lehtësojnë një sërë dhimbje dhe këmbë problemet që shkaktojnë ato. Podyatrы përshkruajnë insoles të tilla për të mbështetur harkun e këmbë dhe për të reduktuar presionin mbi zonat e ndjeshme. Disavantazhet e kësaj metode përfshijnë koston e saj të lartë.Akuzuar: Spanking


Ky lloj i këpucëve ofron hapat vetëm minimale të mbrojtjes. Marrës chip rrezikut dhe dëmtime të tjera në këtë rast është shumë më e lartë se sa në dyqane të tjera. Një contraindication plotë të veshur flip-flops keni diabet, sepse edhe shkurtime dhe gërvishtjet të vogla pacientët tregohet sëmundje mund të çojë në komplikacione të rënda. Përveç kësaj, shoshone nuk e mbështesin harkun e këmbë. Si banesa baletit, flip-flops mund të rrisë fasciitis shputës dhe të provokojë probleme me gjunjë, hips dhe prapa.Lexo më shumë: platformat e larta dhe nosah ngushtë