Trajtimeve spa Recipes në shtëpi


Për shumë gra, vizitat e rregullta në sallonet e bukurisë janë shumë të shtrenjta. Por, trajtimet për trup dhe mund të bëhet brenda mureve të shtëpisë së tij. Ka shumë receta për procedurat e spa me të cilin për të arritur shndrit e flokëve, elasticitet dhe përtëritje të lëkurës. Termi "trajtim spa" është i njohur për çdo grua moderne që i kushton vëmendje të bukurinë dhe shëndetin. Por jo çdo grua mund të përballojë për sallonet e bukurisë. Unë mund të vijnë në procedurën e ndihmës, i kryer në shtëpi me receta popullore. Trajtimeve spa në shtëpi Recipes - tema e artikullit.


Ato përmbajnë përbërësit shumë të dobishme të tilla si vajra esenciale, mjaltë, alga deti dhe kripë deti, e gjithë kjo kompleks ndikon në trupin e njeriut.

Dhe këto procedura spa nuk kërkojnë shumë punë. Çdo gjë që ju duhet për rezultat maksimal pozitiv është një llambë aromatike, vajra të ndryshme relaksuese, muzikë relaksuese dhe disponueshmërinë e kohës së lirë. Duke folur e trajtimeve spa për lëkurën, ata kanë disa zona - një të pastër, ushqim dhe toning të lëkurës. Dhe mjet efektiv për të arritur këto rezultate mund të gatuaj në shtëpi vetëm, krem ​​mjaft të thjeshta, tonics dhe maska.


Honey pastrimi në shtëpi
Mjalti është përdorur shpesh në kozmetike dhe receta trajtimeve spa. Mbi këtë bazë që ju mund të gatuaj një mjet të mirë për larje. Ajo duhet të marrë një gjysmë gotë me glicerinë dhe përzierje me një lugë gjelle e lëngshme dashnor sapuni duke shtuar në përzierje një filxhan çerek e mjaltë. Përzierje rezultuar duhet te derdhur në kontejner nga soda lëngshme.

Tonik freskuese limoni
Ju duhet të përzierje lëng i një limoni ose gëlqere me një lugë çaji me ujë të ftohtë në të lëngshme që rezulton të njomet një disk pambuku dhe fshij fytyrën e tij. Një tonik i tillë i mirë freskon lëkurën dhe poret ngushta. Pas gëlltit lëkurë duhet të aplikoni një moisturizer.


Çokollatë Maskë
Ju duhet të përziejnë një e treta pluhur filxhan kakao me tri lugë bollgur, shtoni një filxhan çerek me mjaltë, dy lugë djathë të ulët yndyrë dhe tre lugë të mëdha krem ​​të rënda. Mix deri në një masë homogjene jashtë, dhe të aplikojnë atë në mënyrë të barabartë në fytyrë. Lënë për disa minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Maskë e produkteve efektet e dobishme në lëkurë, ajo zbut dhe moisturizes mirë.

Maskë "pastrimit të përsosur"

Ajo duhet të marrë një çift i lugë balta gjelbër ose të bardhë, një sasi të vogël të ujit të pranverës, nenexhik lë tre, pesë ml mjaltë të lehta, një lugë gjelle bollgur. Clay nevojshme para-mix me një sasi të vogël të ujit të pastër dhe të shtoni finely copëtuar herbs, bollgur dhe mjaltë. Kjo është e nevojshme për të vënë maskë në fytyrë për 15-20 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë.


Krem me Vitamina E
Për të krijuar krem ​​të tillë të marrë tre kapsula të vitaminës E, një gjysmë lugë çaji lëng limoni të freskët, mjaltë gjysmë lugë çaji dhe dy lugë kos. Ju duhet të përzierje lëng limoni me kos dhe mjaltë, kapsula me vitaminë të zbuluar dhe për të shtuar përmbajtjen e tyre të brendshme në përzierje. E gjithë kjo duhet të jetë tërësisht të përziera dhe rezulton krem ​​vihet në lëkurë lëvizjet lehtë masazh, të lënë për 15 minuta dhe për të hequr me një shtupë pambuku apo leckë. Krem gati mund të ruhen jo më vonë se 4 ditë në frigorifer.


Kafe Body Scrub
Është e nevojshme për këtë recetë, përzierje një sasi të vogël vaj per masazh dhe një gota gjysmë e kripë deti ose sheqer parafinuar dhe dy gota e kafe terren. Pre-Nevoja për të marrë një dush të nxehtë për të moisturize lëkurën dhe për të hapur poret. Aplikoni Scrub trupi me lëvizje të lehta masazh, duke u fokusuar në kofshët, mollaqe. Pastaj pije trupin me ujë të ftohtë dhe të zbatohet në kremra të lëkurës për trupin ose ndonjë locion hidratues.

Grejpfrut Body Scrub

Për krijimin e saj kanë nevojë për 200 gramë. Vaj Australian arre, një gotë e gjysmë kripë nga Deti i Vdekur dhe një gjysmë gotë me kripëra minerale. Gjithashtu të dobishme janë vajra aromatike. 20 pika vaj ylang-ylang, 20 pika vaj esencial limoni, 40 pika vaj të grejpfrut trëndafili. Vajra esenciale duhet të jetë përzier me arra macadamia gjalpë, shtoni kripë dhe përzierje tërësisht. Duke përdorur një sfungjer ose përzierje të butë sfungjer duhet të vihet në një masazh trupit dhe lëvizjet e butë, pastaj të marrë një dush.


Maskë e trupit me alga deti
Është e nevojshme për përzierje 5 pika vaj esencial të rozmarinë me ujë të pranverës, duke shtuar 200 gr. alga tharë në formë pluhuri dhe një verdhë. Verdhë veze pari duhet të duhet të hedh poshtë pak dhe përzierje me vajra, duhet të jetë në një enë të veçantë, përzierje algave me një sasi të vogël të ujit të pastër të pranverës. Pas përzierje dhe kombinuar maskë rezulton vënë në lëkurën e trupit. Lënë atë për gjysmë ore pas gargarë me ujë të ngrohtë.

Ginger Krem Trupi
Gjysma pluhur filxhan kakao përzier me dy teaspoons e naftës vitaminë E dhe dy teaspoons e naftës nga gropa kajsi, të shtoni në përzierje dy teaspoons vaj susam dhe dy feta xhenxhefil rrënjë. Ginger paraprakisht duhet hekura në rende gjobë dhe shtrydh lëng. Të gjithë përbërësit që ju duhet të lidheni me lëng xhenxhefil dhe vënë përzierje në zjarr. Nxehtësia rreth ngrohjes ulët deri deri pluhur tretur kakao. Pas kësaj përzierje duhet të derdh në një tas, të qetë dhe të përdorni si krem ​​trupit pas çdo vaske ose dush.


Kokosit pastrim duart
Ne duhet të marrë lëng i një limoni, gjysmë filxhan sheqer dhe një gjysmë gotë me vaj kokosit. Përzierja e këtyre përbërësve duhet të aplikoni një shtresë të trashë në duart tuaja dhe të lënë për një minutë. Pas lëvizjeve të kërkuara masazh fshij pastrim të lëkurës për të hequr tepërt e indeve të lëkurës. Në natën ajo është e rekomanduar që të veshin dorashka dore me pambuk.