Problemet me thonjtë dhe zgjidhjet e tyre


Koncepti duart përkryer manicured është prania e thonjve të fortë dhe të qetë pa ngjyrë, pranga veshje apo shenja të tjera të sëmurë. Po në lidhje me lë të kuptohet që janë më pak të dukshme? Që nga shumë probleme shëndetësore që ndikojnë thonjtë, është për të dëgjuar atë që thonë ata në duart tuaja.


Thellim


Çfarë kjo do të thotë: Kur sipërfaqja normalisht e qetë e gozhdë ka disa anketuarve të vogla apo vrima, ajo mund të jetë një sinjal se thonjtë nuk janë të gjithë të drejtë. Shkaku më i zakonshëm i të anketuarve kanë psoriasis.


Më shumë këshilla: Sëmundjet inflamatore të lëkurës që duken si skuqje dhe luspa arna në lëkurë, mund të ndikojë edhe qelizat e lëkurës nën thonjtë. Si rezultat, në vend që të qetë dhe madje, sipërfaqja e thonjve bëhet paraqitja e trazuar.
Çfarë duhet të bëni: Ju lutem informoni mjekun tuaj ose dermatolog. Nëse konfirmimi i diagnozës "psoriasis", ju do të caktohet për trajtimin e duhur. Pasi psoriasis trajtuar dhe është nën kontroll, thonjtë gradualisht kthehen në normale. Që thonjtë rriten vetëm një milimetër në javë, ajo do të marrë disa muaj për gozhdë deformuar përditësuar plotësisht dhe u bë i qetë.
Thonjtë Lozhkoobraznыe


Çfarë kjo do të thotë: Thonjtë të shëndetshme duhet të ketë një formë të ngritur paksa në mes dhe lakuar pak në majë poshtë. Pra, kur ju shihni thonjtë me një konfiguracion pikërisht e kundërta, kjo është një shenjë e caktuar që diçka është e gabuar. "Kjo quhet lozhkoobraznoy thonjve formë dhe një simptomë e hekurit mangësi anemi," - thotë Dr Ann Kleynsmyt, përfaqësues i shoqërisë dermatologjike SHBA.
Më shumë këshilla: Ashtu si shumë probleme të tjera shëndetësore, mungesa e hekurit mund të zhvillohet shumë muaj para se problemi manifestohet në thonjtë. Në zhvillimin e anemisë mund të tregojë simptomat e mëposhtme: lodhje, gulçim në tendosje, të zbehtë e kufirit të kuqe buzët dhe mishrat.

Çfarë duhet të bëni: Bisedoni me mjekun tuaj. Një test i gjakut që ju të caktojë do të jetë në gjendje për të përcaktuar me saktësi shkallën e mangësi hekuri anemi. Në mënyrë tipike, trajtimi anemi përbëhet nga një dietë e lartë në mish, fruta të kuqe dhe perimet me gjethe jeshile dhe përshkrimin e recetave hekur. Përveç kësaj, ju do të duhet të marrë vitaminë C, e cila nxit thithjen e hekurit. Pasi anemi është shëruar, rivendosjen formën normale të thonjve do të marrë disa kohë, si thonjtë duhet të rritet përsëri për këtë.Thonjtë stratifikimit


Çfarë kjo do të thotë: Pjatë gozhdë përbëhet nga disa shtresa të keratin (proteina). Në mënyrë ideale, këto shtresa janë të mbyllur së bashku për të formuar një të vetme, pjatë uniforme gozhdë. Por kur thonjtë nuk janë të mbrojtura dhe duart tuaja janë shpesh në ujë apo të ekspozuar ndaj të ftohtë, ajër të thatë, këto shtresa janë shtresuar zakonisht. Si rezultat, thonjtë bëhen të hollë. Gjithashtu, thonjtë pako mund të thotë se dieta juaj nuk ka acid linoleik
Më shumë këshilla: Këshilla e thonjve shikoni granatuar, shpesh kanë tehe të mprehta dhëmbëzuar. Ju vini re se edhe pas thonjve pidpylyuvannya asnjë ndjenjë këshilla qetë.

Çfarë duhet të bëni: Ju duhet të kujdeset mirë për thonjtë tuaj dhe për të shmangur ekspozimit të tepërt të ujit dhe detergjenteve. Bojë e veçantë mund të ndihmojë shtresa vulë. Moisturize thonjtë disa herë në ditë do të ndihmojë shtresat elasticitetin e pjatë gozhdë. Mënyra më e lehtë për të mbushur deficitin e acidit linoleik - të rrisë konsumin e vajit vegjetal (shtoni vaj për sallatë tuaj ose salcë dhe spërkati vajra perime që janë steamed).


Thonjtë i brishtë


Çfarë kjo do të thotë: Sipas disa vlerësimeve, rreth 20% e grave vuajnë nga një gjendje tjetër që quhet "sindromi gozhdë brishtë." Derisa kjo mund të tingëllojë si një emër të mirë për thonjtë se thyer lehtë, kjo gjendje shkakton shtrihen shumë më të thellë. Thonjtë i brishtë janë ato që nuk mund të mbajnë lagështi, kështu që shtresat e pjatë gozhdë të thahet dhe të luftojnë. Fajtori kryesor - ndikimi i tepruar i ujit. Rotacioni i vazhdueshëm overdried dhe duar të lagura (dhe thonjtë) mund të shkaktojë një rritje në thonjtë i brishtë.

Por kjo gjendje e thonjve mund të shkaktohet nga trazirat e rënda në trup. Duke folur gjuhën mjekësore, kjo është e mundur me hyperactivity e gjëndrës tiroide, duke shkaktuar lëkurë të thatë, thonjtë i brishtë. Një dietë e ulët në hekur gjithashtu mund të shkaktojë që thonjtë bëhet i hollë, i brishtë dhe thyer lehtë.
Më shumë këshilla: Flokët gjithashtu e thatë dhe i brishtë, nganjëherë ata janë shumë të varfëruar. Rritja lodhjen dhe ju keni swings humor pashpjegueshme.
Çfarë duhet të bëni: Kontrolloni me mjekun tuaj, i cili ka të ngjarë të përshkruajnë ju sondazh gjëndër tiroide. Nëse konfirmohet sëmundje e trupit, ju do të caktohet për trajtimin e duhur. Nëse gjendja e thonjve tuaj shkaktohet nga kequshqyerja, futja e dietë të perimeve me gjethe të gjelbra, mish të kuq dhe vezë do të rrisë nivelin e përmbajtjes së hekurit. Byotynovыe shtesa (vitamina B kompleks) gjithashtu çon në përmirësimin e thonjtë i brishtë.Thonjtë e verdhë


Çfarë kjo do të thotë: Gozhdë të shëndetshme (me lëkurë të shëndetshme nën shtratin e tij) ka një ngjyrë të shëndetshme rozë. Femrat shpesh shkaktojnë manikyrin e thonjve shumë të errët për një kohë të gjatë (sidomos pa baza Veshje mbrojtëse nën të) gjithashtu mund të vëreni një yellowing lehtë të thonjve, por kjo nuk është arsye për panik. Thonjtë rrallë pikturuar për një kohë të gjatë dhe u kthye në ngjyrën e saj normale, nëse për një kohë për të ndaluar aplikuar manikyrin e thonjve.
Por kur ndryshimet ngjyra gozhdë, dhe nuk është i lidhur me përdorimin e llak, ajo mund të jetë shkak për shqetësim. "Yellowing e thonjve mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të mushkërive dhe diabeti," thotë Dr Ariel Kuvar, një dermatolog Nju Jork. "Yellow spote në thonjtë mund të jetë një shenjë e kërpudhat apo psoriasis."

Më shumë këshilla: Rritja etje, humbje peshe pashpjegueshme në neyzmenyvshemsya ushqim, djersitje natën, palpitations zemrës edhe në ushtrim të ulët tregojnë se gjendja juaj kërkon ekzaminim mjekësor.
Çfarë duhet të bëni: Me ndonjë nga këto simptoma duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të kryejë një ekzaminim të plotë dhe të përcaktuar shkakun e simptomet tuaja.


Njolla të bardha


Çfarë kjo do të thotë: Njolla të vogla të bardha, të vendosura në përgjithësi thonjtë të shëndetshme-looking rozë zakonisht nuk është një shenjë e devijimeve serioze. Shumica e këtyre spoteve është një manifestim i disa lloj gozhdë traumave. Nëse dëmtimin e matricës gozhdë, zona në bazën e gozhdë, ku qelizat gozhdë formojnë rezultate të reja të traumave të shfaqen si njolla të bardha në Si thonjtë rriten. Por që nga formimi i qelizave të reja merr disa javë gozhdë, trauma në pjatë gozhdë bëhet e dukshme kur ju mund të keni harruar në lidhje me incidentin që ka shkaktuar lëndime. Ajo gjithashtu mund të jetë rezultat i një dietë që është i dobët në zink. Por nëse ju jeni të sigurt se ju poshkodzhuvaly thonjtë, dhe ende njoftim përsëritur njolla të bardha, ka disa arsye të tjera, duke përfshirë psoriasis, ekzemë dhe sëmundjet e lëkurës.

Më shumë këshilla: Njolla të bardha vërejtur në të gjitha thonjtë në të njëjtën kohë, ndërsa pjatë gozhdë ishte e pabarabartë, me anketuarve dhe gunga.
Çfarë duhet të bëni: Konsultoni një dermatolog i cili vizualisht të vlerësuar gjendjen e thonjve tuaj dhe, nëse është e nevojshme, do t'ju përshkruajnë disa analiza. Nëse shkaku i njolla të bardha janë sëmundjet e lëkurës, ju do të caktohet për trajtimin e duhur. Nëse arsyeja ka qenë mungesa e zinkut, ju duhet të shqyrtojë dietën e tyre dhe për të rritur sasinë në dietën e drithërat, pulave dhe prodhimet e detit. Plotësim shtesë të zinkut përshpejtojë thonjtë shërim.Të ndryshojë ngjyra


Çfarë kjo do të thotë: Arsyeja më e zakonshme pse thonjtë papritmas bëhet hije i sëmurë, ka disa lloje të infeksioneve fungale. Si infeksionet fungale dhe bakteriale, mund të përfshihen lehtësisht në një sallon gozhdë me kushte johigjienik. Infeksioni zakonisht ndodh përfshijnë instrumentet unsterilized. "Infeksionet fungale mund të çojë në ndarjen e gozhdë nga shtrati gozhdë", - tha Kleynsmyt. - "Gozhdë mund të bëhet lirshme dhe optimiste, nën të mund të jetë kërpudhat bardhë" infeksion bakterial mund të shkaktojë gozhdë, duke shkaktuar një pak më të gjelbër pjatë gozhdë nuancë.

Më shumë këshilla: Nëse ju jeni duke vizituar një sallon gozhdë apo manikyr bërë në mënyrë të pavarur, dhe disa ditë të vëreni ënjtje e papritur ose dhimbje në cuticle, duke bërë këtë shqetësim.
Çfarë duhet të bëni: Prerja shumë të thellë e gozhdë cuticle ose mund të çojë në infeksion fungale apo bakterial të rreshtim brendshme që rrethon gozhdë. Infeksion Nevыlechennaya mund të shkaktojë më shumë se pasoja të rënda, kështu që ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek i cili do t'ju përshkruajnë terapi me antibiotikë.


Nail HoleÇfarë kjo do të thotë: Gozhdë vrimë - një hënë e vogël në bazën e gozhdë, ku matrica (vendlindja e qelizave të reja gozhdë). Zakonisht vrimë gozhdë është më e dukshme mbi gishtin e madh, dhe kjo gradualisht bëhet më pak e dukshme në çdo gisht si ju lëvizin nga gishtit të vogël gisht. "Kjo është normale kur një vrimë gozhdë dukshëm në gishtat e njëri se tjetri," - thotë Kleynsmyt. - "Dhe kjo është e dukshme apo jo, nuk është një shenjë e shëndetit." Kjo është një nga fakte interesante rreth thonjve: vrima gozhdë formë përcakton formën natyrore të buzë e gozhdë.

Më shumë këshilla: Për gozhdë vrima mund të përcaktojë matricën e lëndimit gozhdë. Nëse vrima e jashtme hark i përafërt, me grooves apo bulges - një shenjë e dëmtimit të matricës.
Çfarë duhet të bëni: Nëse thonjtë mbeten pamja e shëndetshme, shkak për shqetësim. Nëse pas dëmtimit të rrënja e gozhdë, gozhdë pjatë ishte i trazuar, i brishtë apo sloyascheysya, konsultohuni me një dermatolog.


Kreshta


Çfarë kjo do të thotë: Thonjtë që kanë kodër vertikale në formën e ridges - një funksion krejtësisht e natyrshme jo vetëm një problem shëndetësor, por mosha (këto kreshtat kanë tendencë të bëhen më të dukshme në atë masë që si ju merrni më të vjetër). Por një gjendje tjetër që quhet linjë e Bo, është një shenjë e problemeve sistematike shëndetësore. "Nëse një person ishte shumë i sëmurë ose përjetuar stres të rëndë, gozhdë mund të pushojë për të rritur," - shpjegon Kleynsmyt. - "Kur ajo fillon të rritet përsëri, duke ngritur gozhdë bie në këtë vend." Si gozhdë rritet gjatë disa muajve të ardhshëm, këto thellimin (yyazytsirno, për të njëjtin vend në çdo gozhdë) bëhet e dukshme. Një depresion të thellë në një gozhdë mund të thotë se ka një lez të vogël apo kist në bazën e gozhdë, e cila ushtron presion mbi matricën gozhdë dhe ndikon në rritjen e thonjve të reja.

Më shumë këshilla: Gozhdë rritet rreth 1 mm në javë. Vendose në rritjen e thonjve dhe krehër, e cila u shfaq atyre. A periudha e tij e arsimit të sëmundjes apo stresit keni përjetuar?
Çfarë duhet të bëni: Nëse jele u shfaq në të gjitha thonjtë në të njëjtën kohë, nayiyazytsirnishe, një pasojë e shëndetit negativ apo stresi. Nëse kjo ka ndodhur vetëm për një ose më shumë thonjtë - shihni një dermatolog, ju mund të keni për të marrë trajtim. Gjithashtu është e nevojshme të konsultoheni me mjekun nëse jele ndodhin rregullisht për asnjë arsye të dukshme.