Stresi dhe flokët - koncepte të papajtueshme


Shekuj flokët shihen si mishërim i fuqisë mashkullore dhe bukuri femërore. Edhe në qoftë se ju nuk e bëni Samson ose Rapunzel, mitologjia flokë të shëndetshëm dhe të gjatë, disi, të ndikojë në të gjithë jetojnë në botën moderne, stresues.


Ata thonë se stresi emocional mund të shkaktojë hershme flokët gri apo humbjen e flokëve. Por a është kështu?


Ndonjëherë ju mendoni se nën ndikimin e problemeve personale ose financiare, situata të pakëndshme në punë tani dhe pastaj shfaqen qime të bardha, por stresi nuk është një shkak i drejtpërdrejtë i graying. Hulumtimi i kryer në vitin 2009 dhe botuar në revistën "Cell", zbuloi se vetëm mosha në mënyrë të pashmangshme të dëmtojë qelizat e ADN-së përgjegjëse për flokët ngjyra prodhimi pigment është shkaku i flokëve gri.


Por mund të theksoj përshpejton procesin e plakjes në nivel qelizor dhe, si rezultat, të bëjë pobility flokët para kohe? Aktualisht çështja është shumë diskutime.
Nga jeta përvoja mund të ju jap një shembull. Të gjithë e pamë përsipër presidencën afat të kreut të shtetit duket gradualisht gri. Ndoshta kjo situatë mund të shpjegohet me punë të lidhura me stresin. Megjithatë, nuk ka prova shkencore se kjo teori nuk ekziston për shkak të marrëdhënieve në mes të stresit dhe flokët ndryshimet mund të mendoj vetëm.


Edhe pse mjekët nuk kanë vendosur nëse stresi të çojë në graying, ata me besim mund të komentojë mbi vargun "situatë e vështirë - humbjen e flokëve."
Dermatologists thonë se ky lloj i varësisë është shkaktuar nga testi stresi. Nëse ju zapratsyuvalysya të natës, perenapryahlys, përgatitur çdo gjë të nevojshme për raportin mujor, mos ki frikë humbjen e papritur e flokëve. Thekson tilla të vogla që hasim pothuajse çdo ditë, nuk mund të ndikojnë në trupin me fuqinë për të shkaktojë flokët poridshannya. Ne kemi nevojë për një arsye shumë më të rëndësishme se pse gjumi juaj është i shqetësuar, ka humbur oreksin dhe nivele të rritura të hormoneve të stresit.Stresi dhe jeta cikli i flokëve


Në kokës normal shtetëror përmban ndërmjet 120,000 deri 150,000 qime. Në mënyrë tipike, rreth 90% e këtij numri jetojnë në fazën e rritjes, duke shtuar se rreth një centimetër çdo muaj. Kjo fazë zgjat rreth 2 - 3 vite. Pastaj vjen faza pushimi që zgjat 3 - 4 muaj. Pas kësaj periudhe flokët bie jashtë dhe është zëvendësuar me një të ri.
Në një person normal humbet rreth 100 qime çdo ditë. Shumica as nuk njoftim këtë humbje.
Por, në raste të rralla, stresi të rëndë mund të shkaktojë ndryshime në funksionimin normal të trupit dhe të shkaktojë një dominimi i flokëve në fazë pushimi të fazës së rritjes. Pra, disa muaj të gjitha këto lënë kokës flokëve. Ky shtet duhet të lajmërojnë. Ngjarje që ndërhyjnë me ciklin normal të jetës së flokëve mund të shkaktohet nga stresi vërtetë fiziologjik.

Megjithatë, në bazë të gjetjeve të disa ekspertëve, stresi fiziologjike është e barabartë me tendosje emocionale. Humbje e flokëve është një nga mënyrat në të cilat trupi reagon ndaj veprimit të vërtetë, të tilla si dietë, ndryshimet e jetesës, duke marrë medikamente të caktuara.
Vetëm këto arsye, dhe e cila është e shoqëruar shpesh nga tensioni psikologjik me të vërtetë për të fajësuar për humbjen e flokëve. Lajm i mirë është se në këtë rast humbja është e përkohshme. Pasi të ndaluar veprimit faktor stresi do të shërohen dhe ciklin normal të flokëve të riprodhimit.Shkaqet e humbjes së flokëve


Një numër i madh i ngjarjeve mund të ndikojnë në intensitetin e humbjes së flokëve. Ata të sjellë ndryshime fiziologjike të trupit. Për shembull, ju kaloi në një lloj të ri të kontraceptive orale apo humbur 6 kg peshë si pasojë e sëmundjes apo dietë. Gjëra të tilla të shkaktojë mungesë ekuilibri dhe sistemet.
Faktorët Stresi përfshijnë:Një rreptë dietë të ulët kalori.
Falling nivelet e estrogjenit pas lindjes së fëmijës.
Sëmundje serioze.
Temperaturë të lartë.
Operacioni të madh.

Një sëmundje e fortë infektive.Gjithashtu një burim i problemeve kur humbja e flokëve mund të jetë duke marrë medikamente të caktuara, të tilla si droga për të ulur presionin e gjakut ilaçe në çrregullime të gjëndrës tiroide, dhe shtojcave ushqimore të vitaminës D dhe A në sasi të tepërt.
Nuk është gjithmonë e mundur për të identifikuar flokët shkërmoqet, pasi ka një diferencë prej 3 deri në 6 muaj në mes të ngjarjeve stresuese dhe veçanërisht humbje. Për të kuptuar se çfarë saktësisht ishte shkaku i kësaj telashe, ju duhet të kthehet në të kaluarën dhe analizuar me kujdes të gjitha ndryshimet.Arsye fiziologjike dhe emocionale


Supozoni se ju është dashur të kalojnë nëpër një divorc të vështirë. Më shumë gjasa, keni ngrënë si duhet, ka humbur peshë dhe e zuri gjumi dobët. Ju mund të vidyazykatysya i kontraceptivëve oral dhe kthehen atyre. Kjo sekuencë e ngjarjeve në mënyrë të pashmangshme do të shkaktojë stres fiziologjike dhe çekuilibër e sistemet e trupit. Është e rëndësishme për të kuptuar se në situata të tilla të vështira moralisht shumë ndryshime ndodhin në trupin tuaj, kështu që ju jeni të humbur flokët për shkak të shkeljes së të drejtës së sistemit endokrin, për shembull, dhe jo përmes urrejtjes ish-bashkëshortit.

Mjekët thonë se gratë kanë shumë faktorëve të stresit, e cila ofron asnjë vlerë. Për shembull, ju filloni një jetë të pavarur, të ndjehen mirë. Pastaj ju festuar 20 ju merrni martuar. Fillon të marrë kontraceptivëve oral, dhe ky ndryshim është tashmë duke shkaktuar humbjen e flokëve.
Më vonë, gruaja vendos të ketë një fëmijë. Prandaj, nga tableta duhet vidyazykatysya. Trupi përsëri duhet për të rregulluar në nivele të reja të hormoneve. Nuk është një tjetër parakusht për probleme me flokët. Pastaj ju beremeneete. Gjatë shtatzënisë fëmija mban flokët e trupit që do të duhet të bien në vend, kështu që ju do të vini re një rritje në dendësi dhe vëllimit gjatë të gjitha 9 muaj. Pas lindjes cikli normal i flokëve është restauruar, dhe flokët shtesë në mënyrë të pashmangshme do të largohet nga kokës pas 3 - 6 muaj.

Pastaj ti e kupton se gjatë shtatzënisë shënoi 10 kilogramë shtesë, të ulen në një dietë për të vënë veten në formën e vjetër. Stresi Përsëri fiziologjike. Por në të njëjtën kohë dikush afër vdekur, dhe ju në të thërret të plotë e besimit: "O Zot! Flokët e mi të bien për shkak të vdekjes së gjyshes sime! "Por e vërteta është se humbja e 10 kg nuk ka shkuar pa u vënë re në trupin tuaj.
Megjithatë, këto rezultate nuk janë të pashmangshme. Disa zonjat jeta Pilula pijshëm, të marrë një pushim të rivendosur përsëri metodë dhe nuk kanë probleme me flokët. Lindjes të tjera për të shtatë, dhe gjithashtu nuk ankohen për flokët. Megjithatë, nëse ju një herë në jetën time filloi të shkërmoqet flokët nga probleme fiziologjike, të jetë i sigurt kur ri-shfaqjes së një situatë e vështirë të keqe dhe flokët.

Mediat detyruar ideja e marrëdhënieve ndërmjet stresit emocional dhe humbjen e flokëve për shumë vite, ajo nuk është çudi që shumë njerëz besojnë se është një festë në këtë supozim. Por provat shkencore të ekzistencës së marrëdhënieve shkakësore ndërmjet probleme psikologjike dhe flokët poredenyem nuk u gjend.


Kur të shihni një mjek


Ndryshe nga llojet e tjera të humbjes së flokëve që zakonisht bëhet dukuri e përhershme, humbja përçarje gjatë ciklit të jetës ndodh spontanisht. Gjithashtu gjatë kësaj hedh lëng nuk ndodh zonat krejtësisht tullac, ajo nuk është si humbjen e flokëve e lidhur me shkaqet autoimune ose gjenetike. Kryesore humbje e flokëve tipar nëse nuk alternuara siç duhet fazat e rritjes dhe pjesa tjetër janë edhe uljen e numrit të qimeve në tërë sipërfaqen e kokës. Kjo situatë shpjegohet me faktin se çdo gjëndër e flokëve është i pavarur nga të tjerët, ajo ka ciklin e vet.

Ju mund të vëreni një humbje gjatë larjes, banjo kur pëllëmbët janë zbukuruar sapo kanë flokë. Por zakonisht nga koha që ju të vini re një humbje e flokëve ka kohë për peshkimin. Pas kësaj nuk kishte asnjë faj që të hedh lëng flokëve, ajo që ndodhi të paktën tre muaj më parë. Flokët e re kanë marrë vendin e tyre.
Megjithatë, kjo nuk do të thotë të shkojë te mjeku nuk ka kuptim. Humbja e flokëve mund të jetë një shenjë e hershme e një prej 30 sëmundjeve të ndryshme. Specialisti do të vlerësojë gjendjen e humbjen e flokëve intensitet dhe të ju ndihmojë të kuptojnë shkakun e problemit dhe se si për të zgjidhur atë.

Për më tepër, tani në domenin publik janë droga të ndryshme të tilla si Minoxidil ose shtojcave teorikisht parandaluar hedh lëng flokëve. Ata mund të përkeqësohet më tej flokët nëse keqpërdoret apo nuk ka nevojë të vërtetë për të përdorur. Prandaj është e rëndësishme për të diskutuar planin e trajtimit me mjekun tuaj.
Një mjek i kualifikuar gjithashtu do të ndihmojë në përcaktimin se çfarë faktor stresi i cili ndikon në ciklin e jetës së flokëve. Pas eliminimit të burimeve që ju të shpejt të kthehet në normale dhe të harrojmë për të rralla flokët, rrallë.