Pastrimi i rregullt i lëkurës fytyrës


Summer gjëndra dhjamor dhe djerse lëvizin në mënyrë të zgjeruara, lëkura merr më shumë pluhur sesa në çdo kohë tjetër. Nëse ju nuk e pastër atë rregullisht, dhe më e rëndësishmja - të drejtën, për të do të shpejt "njollat ​​e zeza" dhe pimples. Rregulli është rregullisht dhe si duhet të pastër lëkurën. Në shumë raste nëna shtatzënë mund të mbështetet në të njëjtat procedura dhe produktet kozmetike, e cila preferoi të shtatzënisë. Megjithatë, disa prej tyre tani kanë vidyazykatysya. Pastrimi përditshme dhe e rregullt e lëkurës fytyrës është një pjesë e detyrueshme e kujdesit të lëkurës dhe të mbahet dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje.


Mëngjes
Shumë njerëz mendojnë se gjatë pushimit natës lëkura nuk ka kohë për të "marrë të pista". Megjithatë, proceset fiziologjike ndodhin në të, nuk është anuluar. Kjo është arsyeja pse pas zgjimit duhet të pastroni fytyrën tuaj nga sekrecionet e gjëndra dhjamor dhe djerse.

Mjafton të larë me ujë mineral apo pastruar lëkurën tuaj me një pelte të veçantë ose locion. Përdorni locion pa përmbajtje të alkoolit dhe qumështin me komponente të mjaftueshme yndyrë. Për pronarët e thatë, lëkura e thatë është e rekomanduar për të përdorur krem ​​kozmetike. Në fakt ajo është një analog i qumështit, por më shumë yndyrë dhe të trasha. E pra, në qoftë se një spastrim në masë të kujdesit ditor do të përmbajë proteina të veçanta - enzimat. Ata bëjnë shtresa sipërfaqësore e lëkurës më të shëndoshet, duke shmangur kështu ndotesve vazhdueshme. Përshtaten çdo mjet, i përbërë cystine. Kjo proteinë është nxjerrë nga kullosa dhe ka një funksion të veçantë - ajo është si një magnet, tërhequr poshtër, pluhuri dhe yndyrat akumuluar në poret.


Mbrëmje
Tani, përveç ndotjes natyrore nga lëkura për të hequr dëmin që nga mëngjesi deri, vendosën poshtër e saj dhe pluhuri. Procedurat mbrëmje Pastrimi duhet të bëhet për 15.2 orë para gjumit. Vetëm qumësht ose locion në këtë rast është e nevojshme. Ju duhet të përdorni "sapun bezmыlnыm", dhe pas - gjithmonë fshij tonik lëkurës. Ndjehen të lirë për të përsëritur ritualin e mëngjesit! Ju mund të përdorni xhel të veçanta që përmbajnë surfactants sintetizuar artificialisht (sipërfaqes agjentë aktivë): ata me kujdes të hequr të gjitha papastërtitë, pa dëmton film mbrojtëse lipidet e lëkurës. Nëse ju nuk kanë lindur dhe janë gji, kostum dhe produkte që përmbajnë acid. Kur ata janë të kundërindikuar gji - Përbërësit bazë kozmetike aktiv mund të merrni në qumështin e nënës.


Pastrimi javore
Detyrat procedurat e tilla - të hequr qelizat e vdekura të shtresës së sipërme të lëkurës (epidermë). Me sjelljen e duhur e rezultatit mund të shihet pothuajse menjëherë - lëkura bëhet butë në të prekur, ngre tonin e saj, procesin jashtëqitje normale dhjamor dhe të pastrohen dhe të ngushta poret. Kështu që këto procedura mund të bëhet në shtëpi, dhe në sallon bukurie. Preferuar padiskutueshëm në mesin e mjeteve të përshtatshme për pastrimin javore - scrubs. Komponentët e tyre janë grimca gërryes që hequr shtresa e lartë e lëkurës vdekur. Nëse zgjedhja ju të përballet me pastrim në e vjetër preferojnë mjetet me grimcat natyrore abrazive nga grimca të vogla të farës, është koha për të ndryshuar shprehitë tuaja. Komponentët e tillë mund të shkaktojë inflamacion.


Zgjidh mjetet e grimcave polimerike abrazive, sipërfaqja e tyre është e qetë dhe nuk e plagosë të lëkurës. Produkte të përshtatshme bazuar në argjilë - ata lëkurës Mato dhe forcon poret. Ju mund të përdorni krem ​​të bazuara në acide frutash (në qoftë se ju ushqeni me gji). Ato ndihmojë në uljen e yndyrë dhe të shpëtoj nga hyperkeratosis. Megjithatë, mbani mend se përqendrimi i acidit në kozmetikë nuk duhet të kalojë 3-4%. Preferojnë pastrim i butë me komponente hidratues. Ju lutemi të marrë parasysh, këto mjete duhet të lahen me ujë (dhe në asnjë rast nuk kalon qëndrojë në fytyrën e tyre). Përndryshe, lëkura fillon të djerse, dhe efekti i pastrimit do të jetë zero.


Pastrimi mujore
Këto procedura përkasin sallon rregullt. Me ndihmën e tyre, ndoshta pastrimin më të thellë të lëkurës e toksinave, yndyrë, qelizat e vdekura të epidermë. Kundërindikuar gjatë shtatzënisë: përdorimi i agjentëve të acidit pastrimit të hyjnë përmes эlektrotokov. Por scrubs bazuar në ekstrakte bimore do të jetë shumë i dobishëm. Ata aplikuar në fytyrë dhe furçë me një pajisje të veçantë, atëherë shkrire nga ndotja. Para procedurës, në qoftë se ju nuk keni rosacea, lëkurë mund avull mbi një dush me ujë.