Fakte interesante rreth kozmetike farmaci


Sot të jenë mjete të bukura të jenë të shëndetshme. Dhe kujdesit të lëkurës është pikërisht një nga procedurat e rëndësishme ta konfirmoj që ju kujdeseni për shëndetin e tyre. Ekspertët gjetën se lëkura është organi i jetesë të pavarur, i cili ka memorie dhe aftësinë për të analizuar të gjithë informacionin mbi efektet që kanë përjetuar në kohë të ndryshme. Nëse ju filloni me shëndetin e lëkurës tuaj, keni arritur në fytyrë të bukur dhe trupin. Kjo mund të ndihmojë kozmetike farmaceutike, e cila është e popullarizuar në mbarë botën dhe në - me të vërtetë të jetë në gjendje që në mënyrë efikase dhe në mënyrë adekuate t'u kujdesur për lëkurën tuaj. Ne do të ju tregojnë faktet më interesante rreth kozmetike farmaci.


Kozmetike Historia
Beauticians francezë ishin të parët që dolën vullnetarë për të ndihmuar gratë të arritur një shëndetin dhe bukurinë përdorimin e drogës farmaceutike. Në vitin 1931, Dr. Alleyras dhe parfumesh Georges Guerin së bashku krijuan një koncept tërësisht të ri në kujdesin e lëkurës bazyruyuschey studimeve serioze fiziologjike dhe dermatologjike. Në të njëjtën kohë ata themeluan Shoqatën e dermatologjike Higjienës Vichy. Dhe disa breza të gjysmës femërore përdorur kozmetike mjekësore "Vichy". Të gjitha linjat janë të dizajnuara për fytyrë dhe lëkurë janë bërë vetëm në bazë të ujit termal të marra nga "burimet e lëkurës" Luka. Burimi u emërua pas mjeku - Klinika inspektorit balneological. Këtë pranverë është më i ngopur me kripëra minerale dhe për këtë arsye konsiderohet si mjetin më të pasur spa e Vichy, vetëm një litër ujë të marra nga burimet e saj të llogariten për pesë gram olyhoэlementov dhe kripërave minerale - kjo është gjithashtu një fakt interesant në lidhje me kozmetike farmaceutike.

Kozmetike farmaci dhe produkte të tjera bukurie
Për të mos ngatërrohet me kozmetikë kozmetikë farmaci shiten në barnatore, besimi nuk është e njëjta gjë. Si një farmaci mund të shesin ndonjë produkt kozmetike të cilat kaloi regjistrimin dhe konsumatorët certifikuar garantojë sigurinë se këto produkte nuk përmbajnë substanca të rrezikshme për shëndetin e njeriut. Por kozmetike farmaceutike paraqitur kërkesat më të ngurtë, ata mund të krahasohet me kërkesat për farmaceutike sesa kozmetike të tjera.


Kozmetike farmaci duhet të jenë të sigurt dhe efektive. Efikasiteti mund të garantojë vetëm mjetet ishin testet klinike dhe laboratorike. Gjatë testimeve laboratorike mbi ndikimin e vetëm lëkurë të simuluar njeriut. Por kjo nuk do të thotë se të drogës do të ndikojë edhe në lëkurën e një person real. Prandaj drogës tej kalon hulumtimet klinike për të provuar në lëkurën e njeriut, sa efektive kjo drogë.
Kozmetike farmaci për qëllim njerëzit me lëkurë të ndjeshme apo lëkurë që ka një patologji - në ditët e sotme është një fakt interesant në lidhje me kozmetike farmaceutike. Patologji e lëkurës është e lidhur me thuajse gjithmonë faktorë të brendshëm. Ato ndihmojnë për të përballuar me manifestimet e jashtme të sëmundjes, dhe në disa raste mund të zvogëlojë dozë dhe frekuencave ilaçe pritjes. Por kjo nuk do të thotë që të tjerët nuk mund të përdorni kozmetike farmaceutike! Shumica e grave që nuk vuajnë nga sëmundjet e lëkurës, japin kozmetike ekipin farmaceutike që pastron pa efekte anësore të mundshme të tilla si alergji.


Llojet e kozmetikës farmaceutike
Për të zgjedhur përbërjen e duhur për një kujdes të veçantë lëkurës dhe korrigjimin e kushteve jo normale të lëkurës kërkuara mjekun. Blej këto barna mund të jetë ose në farmaci ose mjekët - dermatologists. Kozmetike të tilla të quajtura "dermokosmetykoy" dhe / ose kozmetike terapeutike ". Kompani të njohura që prodhojnë kozmetike mjekësore, janë: Vichy (Vichy), La Roche-pozicion (La Roche Posay-), Avenit (Avene), Uryazh (Uriage), Eksfoliak (Exfoliac), Byoderma (Bioderma). Kozmetikë që mund të përdoret në qoftë se ka një problem, por jo një ilaç specifik, të këshillojë dhe të shesë farmacistin. Kjo është quajtur farmaceutike kozmetike "apo" farmaci "kozmetike. Kozmetike të tilla të prodhuar kompani të tillë:. Lyerak (Lierac), Valmont (Valmont), Halenyk (Galenik), Ducret (Ducray), Darfyn (Darphin, Thalgo (Thalgo) Këto kozmetike ju mund të bleni në farmaci, dhe dyqanet e specializuara kozmetike. Në një grup të veçantë përfshin pakicë linjë kozmetike sallon të quajtur Rene Furturer, Darphin. Në mënyrë tipike, këto fonde janë agjentët institutet ekskluzive e bukurisë. Ekspertët institute janë duke punuar në një program të veçantë të kujdesit të lëkurës për të prodhuar kozmetike, të dizajnuara për përdorim sallon, . dhe për përdorim në shtëpi Në sallonet e profesionistëve të bukurisë - beauticians metat kozmetike korrigjohet, ndërsa seri shtëpi mbështet efektin arritur seri në shtëpi mund të blihen në barnatore apo sallonet e bukurisë..


Sot, tregu vendas kozmetike farmaceutike vazhdon të zhvillohet, dhe shumë barnatore replenished vazhdimisht gamë të gjerë të produkteve. Për të zgjedhur shumëllojshmëri të drejtën e produkteve të dëshiruara, më mirë të marrë ndihmën e një konsulenti farmacist, ose ka informacion në lidhje me prodhuesit dhe produktet e tyre. Për më shumë informacion, shih broshura informative dhe nëpërmjet internetit. Në këtë artikull ju do të mësojnë fakte interesante rreth kozmetike farmaci.