Si për të shfaqur njolla në trup


Duke qenë në diell nuk është gjithmonë plotësisht e dobishme për shëndetin. Rrezet ultravjollcë Çfarë emetuara nga dielli mund të sjellë një shumë të sëmundjeve të pakëndshme, duke përfshirë lëkurës dhe pigmentim. Spote Pigment në trup shfaqen më shpesh pas rrezitje në diell, që është, në sezonin e nxehtë. Ata janë të formuar si rezultat i faktit se shtresa e lartë e lëkurës është një shkelje e procesit të gjenerimit të pigment të quajtur melaninës. Megjithatë, përveç diellit, ka faktorë të tjerë që kontribuojnë në shfaqjen e spoteve moshës. Dhe zgjedhja e metodës se si për të marrë njolla në trup, varet tërësisht se çfarë shkaku i paraqitjes së tyre.


Shkaqe të tjera njolla në trup përfshijnë predispozicion gjenetik përshkuar një kurs të rrezatimit ultravjollcë, rregullim hormonal në sfond në trup. Predispozicion gjenetik do të thotë se edhe një qëndrim të shkurtër në njeriun në diell ai mund të marrë djegie në trup, jo tan lehtë dhe të bukur. Këta njerëz menjëherë një masë e Freckles të gjithë trupin e tij, dhe spote. Rrezatimi ultravjollcë që vjen jo vetëm nga dielli, por edhe nga burime të tjera, promovon pigmentim në lëkurë. Por kjo nuk është vetëm aktivizimi i mundshëm i pigment melaninës që shkakton njolla në trup, por edhe formimi i qelizave të cilat janë identifikuar si malinje. Me pak fjalë, zhvillimi i mundshëm i kancerit të lëkurës.


Lidhur me ndryshimet hormonale, para se të kërkoni për një mënyrë se si për të marrë spote formuar, ju doni të rivendosur ekuilibrin e brendshëm në trup. Tiroide Gjegjësisht, të shqyrtohen, sistemin e tretjes, kontrolloni shëndetin e veshkave gjëndra, i kushtoj vëmendje të sëmundjeve të mundshme femra. Jetë i sigurt për të shqyrtuar mëlçinë dhe veshkat. Ekziston edhe një shkak infektive formimin e spote moshës. Është e mundur që pas traumave, pezmatimi i rëndë i formuar njolla në trup, dhe ky proces do të quhet hypopigmentation ose hyperpigmentation.


Mënyra më e lehtë për të hequr njollat ​​e moshës nga lëkura është përdorimi i kozmetikës. Sot ofruara nga prodhues të ndryshëm një sasi të madhe të fondeve që zotërojnë dëshiruar efekt zbardhjen, promovon depigmentation. Kozmetikë, gatuar në shtëpi për një qëllim të tillë mund të përmbajnë ekstrakte ose lëng të trangujve, limon, luleradhiqe, dhe Askorbik, limoni, laktik ose acid glycolic.

Një tjetër mënyrë për të njohur të tërhiqet nga lëkura, spote, përfshin përdorimin e peels kimike. Gjatë kësaj procedure shtresa e lartë e lëkurës që të hiqet plotësisht, dhe se një numër të madh të qelizave të vdekura, e cila mund të jetë proces i thyer pigmentim. Kryerja e përdorimit të tillë të bëjë me lëkurë acide frutash, të cilat nuk janë shumë aktive, nuk shkakton skuqje intensive e lëkurës, dhe nuk kërkojnë shërim postpylynhovoho. Nëse ju dëshironi të hiqni jo vetëm shtresa e lartë e lëkurës për të sjellë spote në trupin, është përdorur tryhloruksusnaya ose oksid salicili. Mos kini frikë të efektit që ndodh pas procedurës. Lëkura mund të jetë ënjtje dhe skuqje, si prekur shtresa mjaft të thella. Pas dhjetë ditësh, këto simptoma duhet të zhduken dhe lëkura do të duken të shëndetshme dhe të pastër.


Një nga metodat moderne të spote moshës eliminimin quhet cryosurgery. Metoda siguron për një procedure e ngrirjes së shtresës në sipërfaqe të lëkurës duke përdorur azot të lëngshëm. Ngrirja zgjat vetëm disa minuta. Në ditët në vijim, formimi i lëkurë të kuqe, por këto simptome zhduken brenda dy deri tre ditë.

Metoda e mëposhtme si pika plumb formuar përfshin trajtim me lazer. Në këtë procedurë sipërfaqe të lëkurës drejtuar rreze lazer, e cila është emetuar valë të lehta, e cila kontribuon në shkatërrimin e melaninës tepërt në shtresat e sipërme të lëkurës. Në ekspozimit përreth lëkurës nuk shfaqet si rreze lazer ka një drejtim të qartë. Procedura është pa dhimbje, por kjo është e mundur pas ndjesi djegie të vogël në zonën e trajtuar lëkurës. Ju nuk mund të shkojnë me lëkurë të pambrojtur në diell të hapur.


Një nga mënyrat moderne të hequr njollat ​​e moshës, Photorejuvenation atë. Kjo metodë siguron ndikimin e saktë të forta të lehta rreze në spote. Metoda është e përshtatshme për trajtimin e spote moshës, i formuar si rezultat i ndryshimeve të lidhura me moshën. Në mënyrë të ngjashme, rrudhat dhe lëkura, si dhe proceset e aktivizuar kolagjenit nevojshme për qëndrueshmëri të lëkurës dhe elasticitet. Kjo procedurë kërkon seanca të shumta të trajtimit. Zakonisht përfshin rrjedhën e 4:56 trajtimet.


Procedura e përshkruar mund të jetë vetëm një përpjekje të vetme për të hequr njollat ​​e moshës në trup. Në qoftë se një rezultat pozitiv nuk është arritur, ajo duhet të identifikojnë dhe eliminojnë shkakun e vërtetë të spoteve dhe çrregullimeve pigmentim. Mos harroni, pigmentim saktë varet se si trupi i mungon vitamina A, C, D, dhe enzimat. Kujdes duhet të marrë antibiotikë, sepse ato përmbajnë përbërësit mund të rrisë ndjeshmërinë ndaj diellit dhe UV dritë. Gjithsesi, ka pasur spote duhet të trajtohen dhe për të hequr dhe nuk e lënë pambikëqyrur.