Si për t'u kujdesur për flokë të gjatë ngjyrë


Shumë gra ëndërrojnë për t'u bërë pronar i flokë të gjatë, të trashë dhe të bukur. Ju duhet të bëni shumë përpjekje. Në produkte të ndryshme kozmetike duhet të jetë i durueshëm dhe vullnet, që nga dita e parë rezultati nuk do të jetë i dukshëm.

Flokët e gjata vetë kërkojnë më shumë vëmendje dhe në qoftë se ata gjithashtu pikturuar, pastaj shampo dhe balsam është e nevojshme. Tani prodhuesit e kozmetikës flokëve zhvilluar shumë seri të veçantë për flokët me ngjyrë të gjatë. Më e rëndësishmja, mos merrni humbur në këtë diversitet dhe për të gjetur saktësisht mjet që është ideale për ju. Le të flasim rreth asaj se si të kujdeseni për flokët me ngjyrë të gjatë.Le të fillojmë me drejtorin. Çdo flokët e lyer me kalimin e kohës bëhet e thatë dhe i vdekur. Pa dyshim, ata duhet të restaurohen. Pra, për të filluar, është për të vlerësuar se sa bojë është e flokëve prishur. Nga kjo varet shumë nga zgjedhja e mjeteve të përshtatshme. Ju mund të përdorni shërbimet e profesionistëve dhe për të vizituar berber i cili përpunuar në shumën e dëmeve. Mundësia e dytë - vlerësim "me sy". Thjesht shkoni në pasqyrë dhe të shikojmë në gjendjen e flokut tuaj. Besoni mua, në qoftë se çdo gjë është e keqe, ai do të shihet menjëherë.


Nëse ju lyej flokët e tyre në sallon bukurie, përbërja e bojës duhet të pyesni master. Ajo është e mirë për të përdorur bojë që nuk përmban amoniak. Kjo do të reduktojë ndjeshëm efekt të dëmshëm në flokë. E njëjta këshillë për ata që preferojnë mjeshtrave sallon së duarve të tyre. Nëse flokët bojë veten, ju duhet qasje me kujdes zgjedhjen e bojës. Ju duhet të zgjidhni ngjyra kryesisht natyrore, të tilla si, për shembull, këna apo basma.

Paint flokët shpesh nuk është e nevojshme. Tri herë në muaj - është e lartë. Menjëherë lani flokët tuaj pas ngjyrosje vetëm tri ditë. Gjatë kësaj kohe, bojë dhe për të forcuar flokët do të vijnë off ngadalë. Vetëm menjëherë pas pikturë mund të përfitojnë nga kapsula të veçanta përforcuar për flokët. Ato përmbajnë aditivë thelbësore biologjike që ndihmojnë të rivendosur flokët.

Së bashku me ngjyrosje të flokëve nuk është e nevojshme për të bërë permanent. Kjo mund të shkaktojë dëme të pariparueshme për flokët tuaj.

Shampo dhe balsam duhet të zgjidhen vetëm për flokët me ngjyrë. Kjo do të ndihmojë në ngjyra të qëndrojnë më gjatë. Bojë flokët rrallë kanë që, në përputhje me rrethanat, të përmirësojë ndjeshëm pamjen e flokëve. Asnjëherë mos lani flokët tuaj gjatë orëve të kufizuara. Kjo duhet të bëhet kur ata janë me të vërtetë të pista. Kur larë flokët tuaj shumë shpesh, bojë, respektivisht, larë off shpejt, në mënyrë që fushata për një sallon bukurie jo larg.


Veçantë ukladan pajisjet mbrojtëse.

Ndjekur layring fonde. Të gjithë flokët lyer, në fakt, të dëmtuara. Prandaj, styling duhet të zgjidhni për flokët e dëmtuar. Ata me siguri nuk do të garantojë njëqind shërim për qind, por me funksione mbrojtëse imponuar gjobë. Ajo duhet të jetë për një vidyazykatysya kohë nga ekspozimi ndaj tharëse flokësh, hekur, shufër e. Fakti që e ajrit të nxehtë thahet flokët, dhe ata bëhen më të brishtë. Për të shmangur këtë, thatë tharëse flokësh me ajër të ftohtë. Me curlers dhe pranga vështirë. Nëse vidyazykatysya nuk funksionon, atëherë të paktën më pak gjasa të përdorin ato. Plojka dhe pranga shumë e shumë "djeg" flokët, por kur ju mendoni se ata kanë, dhe pikturuar, vetëm probleme. Ju prish veten me duart e tyre e flokëve të bukur.


Prodhuesit e kozmetikës për flokët marrë kujdesin e rrugës, dhe dashnor i "ukladok të nxehtë." Ju mund të zgjidhni shkumë styling, llak ose krem, por vetëm me një ikonë të veçantë që tregon se produkti kozmetike për flokët përmban substanca të veçanta që mbrojnë flokët nga efektet e dëmshme të ajrit të nxehtë. Në një tjetër, ata janë quajtur rezistente ngrohjes mjete.

Maska mjekësore.

Mos harroni maska ​​mjekësore. Në rastin e flokëve të lyer nuk është e nevojshme të presim për flokët të bëhet shëmtuar "tërheqje". Ju mund të përdorni maska ​​dhe qëllime profilaktike. Disa prej tyre mund të përdoret në dush pas përdorimit të pronës, dhe disa kanë filluar të kenë efekt kur zbatohet për flokët e lagura pas një dush. Pa marrë parasysh se cila mënyrë ju do të aplikoni një maskë. Përmbajtja mbetet kryesore - ushqim dhe lyer restaurimin e flokëve të gjatë.

Për ata që nuk preferojnë të përdorin mjete risitë industrinë kozmetike dhe popullore për flokët mund të lyer në mënyrë të sigurtë shpëlarje flokët zierje e kamomil, i urtë dhe celandine.
Maskë 1. Kërkohet:gjethe delli
gjethe urtë
lë hithër
lë rigon
gjethet dhe lulet e celandine
gotë me ujë
bukë kafePërzierje e mësipërme në përmasa e mëposhtme: të gjitha lë 1 lugë çaj. Pastaj derdh ujë të valë dhe të lënë për 1 orë, pastaj tendosje. Pastaj shtoni bukë të zezë (300 g) dhe llokoçis mirë. Duhet të merrni një paste homogjene.


Kjo maskë është e mirë për të përdorur të ngrohtë. Ajo duhet të rubbed në lëkurë e kokës dhe të mbuluar të lartë me një peshqir ose kapem film. Mbajeni për rreth dy orë, pastaj pije me ujë të ngrohtë, pa asnjë kosto shtesë. Tharje mundësisht pa përdorur një tharëse flokësh. Maskë përkryer stimulon rritjen e flokëve me ngjyrë.
Maskë 2. Kërkohet:pod katërta e piper i kuq
një filxhan e katërta e alkoolitPiper grimcuar kuqe derdh alkool dhe të lënë për një javë. Pastaj thahet. 1 pjesë tretësirë ​​e holluar 10 pjesë ujë të zier. Kjo maskë duhet të rubbed tërësisht në lëkurë e kokës. Përdorni për 2-3 herë në javë dhe mund të lihet gjatë natës.

Si dhe të gjithë e dimë ndikimin pozitiv të bukë thekre për flokë të lyer.
Tani ju e dini parimet themelore të se si të kujdesen për flokët me ngjyrë të gjatë. Por më në fund ju japin disa këshilla.

Para gjumit furçë të thatë flokët tuaj me një furçë të butë. Nëse flokët tuaj është e thatë, ajo është mirë të përdorni një krehër me dhëmbë pak. Kjo procedurë duhet të bëhet nga fundi, duke shkuar deri në rrënjë.