Si të kujdeseni për lëkurën e problemit në dimër


Ballë për ballë me armikun
Kur temperatura jashtë bie, përfshin ngrohje dhe ngrohje, pastaj fillon luftën për lëkurë të shëndetshme. Ajrit të thatë shtëpie privon lagështi tonë të lëkurës shfaqen kushtet e dhimbshme të tilla si ekzema, psoriasis dhe lëkurë të thatë.
"Në qoftë se lëkura jonë do të pushojë për të shpërndarë ose kur lagështi të ajrit të thatë heq të gjithë lagështi nga lëkura dhe është restauruar, atëherë lëkura mund të duket çara të vogla, të cilat ulin barrierat e saj mbrojtëse," tha Alan Menter, MD, një hulumtim kryesor për psoriasis . Çdo dëmtim të lëkurës, të tilla si çarje, duke shkaktuar një reaksion inflamator që e bën lëkurën më të ndjeshëm në zhvillimin e psoriasis dhe ekzemë.


Por ju mund të minimizuar ndikimin negativ të këtyre faktorëve në qoftë se jeni të përgatitur lëkurën tuaj tani. Ne ofrojmë një plan që ju të ndiheni rehat në dimër dhe të sigurt.
Më pak se shtrirë në banjo
Kur është ftohtë jashtë, disa prej nesh kalojnë shumë kohë në banjo, duke marrë një dush të nxehtë apo dush, që na çon direkt në lëkurë të thatë dhe nervoz. Dr Menter rekomandon në vend:



Merrni një dush sa më shpejt të jetë e mundur, dhe në këtë mënyrë e ujit duhet të jetë e ngrohtë, jo të nxehtë.




Nga xhel pak agresive dhe sapun, përdorni produkte për lëkurë të ndjeshme, për shembull, Dove.





Jo shumë të fshijë me një peshqir pas një dush, të mos dëmtojë lëkurën.




Apliko moisturizer për trupin kur lëkura është ende pak i lagësht.



Banja terapeutike, të tilla si krunde apo Detit të Kripur, mund të ndihmojë disa pacientë, por ky trajtim kërkon kohë. Disa kripëra gjithashtu mund të thatë lëkurën, kështu që është e rëndësishme për të aplikuar pas moisturizer dush kripë.

Hydration dhe përsëri njomje
Nëse keni ekzemë, psoriasis ose lëkurë të thatë (i quajtur edhe kserozys), atëherë ju duhet të jetë i sigurt për të rivendosur nivelin e lagështisë që është humbur gjatë dimrit ajër të thatë. "Pasi e ajrit bëhet e thatë, unë rekomandoj pacientët e mi të filluar trajtimin në hydration. Më të mirë - moisturize lëkurën tuaj menjëherë pas një dush, "tha Dr Menter.

Dr Bruce Shtrober, Drejtor i psoriasis dhe artrit psoriatic në Nju Jork, tha se jo të gjithë kanë kohë për këtë. Kjo është veçanërisht e vërtetë e njerëzve. "Unë them pacientëve të mi që unë nuk ishte e rëndësishme si ata moisturize lëkurën e tyre, më e rëndësishmja -. Të bëjë atë rregullisht"
"Ka kaq shumë produkte që ju mund të bleni pa recetë. Së pari - Yutseryn (Eucerin), dhe e dyta - Tsetafyl (Cetaphil). Të dy mjetet janë të lira, por efektive. "
Për rezultate më të mira, Kristin juan, 22 vjeç, në të cilën ekzema dhe psoriasis, përfundon problemin tuaj në një film në kuptimin truest të fjalës. Pas aplikimit moisturizer, ajo rrotullohet përfundojë trupit. "Po, kjo merr kohë, por pasi që lëkura si një fëmijë", thotë Christine.

Le të jetë të rehatshme
Nëse zona juaj e problemeve të lëkurës shfaq, veshin rroba të bërë nga të butë, breathable pëlhurë, të tilla si pambuku sesa leshi ose kolyuscheysya poliestër. Rrobat duhet të jenë të lirë për të mbajtur atë të rubbed në lëkurë dhe nuk dratuvalasya djersë.
Ndryshojë atmosferën
Dr Shtrober të rekomandojë pacientët e tyre përdorin humidifier në shtëpi. Ekspertët rekomandojnë për të ruajtur lagështinë nga 30% në 50%. Niveli i lagështisë mund të matet me një instrument të veçantë.

Ndiqni peshë
Që nga copa e Turqisë për Thanksgiving dhe duke përfunduar me gotë fundit shampanjë në vitin e ri, në periudhën më të rrezikshme në drejtim të peshës tonë.
Pacientët me psoriasis duhet të monitorojnë me kujdes peshën e tyre. Ndërsa ende nuk është vërtetuar plotësisht hulumtim tregon marrëdhënien e dietës dhe psoriasis. Sipas disa studimeve, pozitë, dhe të ulët kalori dietë vegjetariane kanë përmirësuar psoriasis. Por, shtim në peshë mund të keqësojë gjendjen.
"Njerëzit me psoriasis të vërtetë të përfitojnë në qoftë se ata do të kenë një indeks të masës trupore të ulët. Studimet në fakt tregojnë se një BMI të lartë është i lidhur me një shkallë të lartë të psoriasis, "tha Dr Shtrober.

Dzhэrrod Taylor, 32, një grup kryesor në mbështetje të pacientëve me psoriasis, duke u përpjekur për të shmangur produktet e qumështit dhe alkool, si ata të përkeqësojnë gjendjen e tij. "Në qoftë se unë e ha një sanduiç me djathë dhe pini tri birra, kam vënë re ndryshime në lëkurë," thotë ai.
Phototherapy
Në dimër, ne të merrni edhe shumë pak rrezet e diellit, e cila nuk është shumë e mirë, sepse rrezet e diellit ndihmon për të lehtësuar efektet e psoriasis. 60% e pacientëve me psoriasis raportuan përmirësim, kur ata ishin të ekspozuar ndaj diellit.

"Kjo çështje dyfishtë," thotë Dr Shtrober. "Së pari, njerëzit veshin rroba dhe kanë tendencë të qëndrojnë në ambiente të mbyllura. Së dyti, sasia e dritës UV ul në dimër. "
Prandaj phototherapy e dobishme për pacientët. Por për të bërë procedurën të paktën dy ose tri herë në javë.
PUVA-terapi kombinon psoralen dhe ultravjollcë rrezet - një droge që rrit ndjeshmërinë e lëkurës ndaj rrezatimit ultravjollcë. Sipas një studimi në vitin 2006, përmirësim në pacientët pas PUVA-terapisë ishte 80%, dhe pas narrowband terapisë ultravjollcë - 50%.