Ashtu si lani mirë flokët tuaj


Shampo - kjo është një ritual. Nëse larë kujdes të flokëve tuaj për të vëzhguar disa rregulla, flokët tuaj duhet t'ju përgjigjet në kthim, dhe pastaj ju thjesht nuk do të qëndrojë pa u vënë re dhe do të tërheqë admiring shikimet e të tjerëve. Duhur pastrimi - kjo është një nga procedurat kryesore të siguruar kujdes të arsyeshëm e flokëve, si dhe larja e duhur të siguruar përmirësimin e gjëndra dhjamor, qarkullimit të gjakut dhe proceseve metabolike. Në thelb, ndoshta edhe gjithmonë, ne lani kokën në ujë të nxehtë dhe të vështirë - ose puset e ujit, dhe përdorimin e parregullt të shampoos site. Si rezultat, kokës bëhet e thatë, i krisur, zbokth dhe kruarje duket, dhe zbehet flokët, pushim, flogged. Ky artikull përshkruan në detaje se si dhe çfarë të mirë për të larë flokët e mi, dhe rregullat bazë të produkteve të kujdesit të flokëve.


Nëse ujë të nxehtë
Ëmbëlsi e flokëve - një pasojë e ujë të nxehtë. Uji duhet të jetë e ngrohtë! Dhe më të mirë të të gjithë të larë shkrihet apo ujin e shiut, sigurisht, ajo nuk duhet të jetë e ftohtë.

Nëse uji është i vështirë
Në këtë rast, ju mund të zbutur e ujit duke shtuar në të dy teaspoons e sode buke një lugë çaji e amoniakut, e njëjta stuhi ose dy teaspoons e glicerinë - dy litra ujë. Uthull është gjithashtu në gjendje për të zbutur me ujë tepër të vështirë.

Ju duhet të përcaktojë llojin e flokëve - flokët me vaj, e thatë ose normale. Zgjidhni një shampo duhet të jetë në përputhje me llojin e flokëve.


Nëse flokët tuaj është e thatë
Kur problemi i flokët e thatë, shumë më pak të bëjë masazh dhjetë-pikturuar kokës para çdo flokët larëse. Kur se rodhe fshij vaj vegjetal, pluhur, liri apo kërp. Në mënyrë që të naftës më të mirë vtyraemoe përfshira, pas masazh mund të jetë rubbed mbi një fije floku çift. Ajo do të jetë i madh në qoftë se ju pije pas infuzion larë flokët e kamomil, acaroj, rodhe, lë thupër, çel bli, nenexhik. Ky infuzion bimor është i përgatitur mjaft e lehtë: të prerë bar, hedh ujë të vluar në një gotë me ujë të zier dy lugë të bimëve. Nëse nesër keni ndërmend të lani flokët tuaj, tani ju mund të bëni një maskë. Për këtë ne kemi nevojë: një lugë gjelle majonezë, një lugë çaji mjaltë dhe dy karafil të hudhër. Pas larjes duhet pije infuzion flokëve të acaroj - 500 gram për litër ujë të vluar - insistojnë, filtër.


Për siklosya flokët nuk thatë, pije me infuzion të ngrohtë e urtë, luleradhiqe, gjethe delli. Finely copëtuar bimore Hidh ujë të vluar në një gotë me ujë - një lugë gjelle e bimëve.

Nëse flokët tuaj është i yndyrshëm
Gjysmë ore para se të larë flokët mund të fshij në lëkurë e kokës një përzierje e mjaltë, lëng agave, lëng limoni (një lugë çaji), shtoni vezë e verdhë veze dhe karafil të hudhër integruar. Flokët me yndyrë të shkojnë larë 5-6 herë në ditë, pothuajse çdo ditë. Nëse keni flokë me vaj, pije, mundësisht infuzion të ngrohtë çaj të fortë brewed ose zierje e leh lisi, acaroj dhe Hypericum. Me floke yndyrshëm ujit shpëlarje mund të jetë shtuar në një lugë të amoniakut për litër e ujit.


Flokët normale
Të mjaftueshme për të larë një herë ose dy herë në javë. Flokët normale mund të pije infuzion e bimëve, ata do të japin flokët tuaj një lustër natyrore dhe shkëlqimin.

Ngjyrosje të flokëve
Shpesh, të hollë dhe të brishtë flokët - rezultat i pikturës pahijshme ose njollë, dhe ky ndikim mund të sigurojë ekspozimit të zgjatur në diell. Por ky nuk është fundi i botës. Problemi i flokët e hollë dhe të brishtë mund të hiqet. Për këtë ju duhet të pini vitamina A mjeshtërisht b obrezat flokët përfundon çdo ditë për të fshij në lëkurë e kokës një lugë çaji vaj pluhur dhe rodhe me dy teaspoons limon ose lëng thupër.

Kimike bojë me përdorimin e shpeshtë, flokë shumë të prishur, t'i bëjë ata të dobësuar, i hollë, i brishtë. Pra, nëse ju keni mundësi, preferojnë origjinën ngjyra bimore, siç janë: këna, Basma, dhe një zierje e kamomil, letër e hollë. Ata janë mjaft të padëmshme madje edhe me përdorim të vazhdueshëm.

Nëse ka lupë
Ka shumë shampoos, flokët që premtojnë për të na hequr qafe zbokth. Ndoshta kjo është kështu, por! Efekti nuk ka gjasa për të qëndruar gjatë. Duke përdorur metoda tradicionale në mënyrë të qartë të jetë më efektive. Për ta bërë këtë, bluaj gjethe të freskëta luleradhiqe, nenexhik, malit hirit dhe të aplikojnë në lëkurë e kokës, të mbuluar me polietileni për 20-30 minuta.


Duhur kujdes flokët - çelësi për madhësi të butësi natyrore dhe të shkëlqejë shëndetshme të flokëve. Pavarësisht nga lloji i flokëve, ajo është më mirë për të larë me ujë të zier.

Në thelb, njerëzit humbasin një ditë rreth dyzet flokëve. Por nëse ju vëreni se ju keni filluar në rritje humbjen e flokëve ose zbokth shfaq ju duhet gjithmonë të konsultoheni me një mjek. Sa më shpejt që ju të filloni trajtimin, aq më mirë dhe më shpejt do të rezultojë. Po - po, i njëjti trajtim! Që nga humbja e tepërt e flokëve dhe zbokth kërkojnë trajtim.