Si për të trajtuar flokët në shtëpi


Bukuri flokeve konsiderohet kornizë me të cilën ju mund të fshehin të metat apo të theksuar më tej bukurinë. Dhe për shkak se flokët ynë ka nevojë për kujdes ditor dhe shqetësim. Shpesh gjendja e flokëve varet mbi gjendjen e shëndetit në përgjithësi. Me fillimin e pranverës, e dukshme vetëm për shkak se trupat tanë të lodhur pas dimrit dhe i mungon vitamina, dhe gjatë kësaj periudhe kujdeset për flokët rriten dy herë.
Nëse keni qenë të mençur gjatë pushimeve dhe flokët e tyre nuk i nënshtrohen rrezet e diellit të tepërt, atëherë ata do të jenë me shkëlqim, të butë dhe stowed lehtë. Por kjo nuk do të thotë se tani e flokëve nuk ka nevojë për kujdes ditor apo trajtim - procedura rigjeneruese. Si për të trajtuar flokët në shtëpi dhe që duhet të dini?Ne shihet rregullisht në reklamat televizive dhe të shohim se prodhuesit e kozmetikës mjekësore nuk janë ende në këmbë dhe është vazhdimisht duke krijuar recetave të reja dhe formula. Ndonjëherë reklamat është mbresëlënëse, dhe pavarësisht nga luhatjet e saj, të fitojë përgatitjen e rekomanduar dhe të fillojnë eksperimente. Megjithatë, rezultati në shumicën e rasteve është befasi zhgënjyese. Paketimin shihni shkëlqim ton ashy, dhe në vend ngjyra e dëshiruar për flokët tuaj që ju të gjeni një ngjyrë blu-jeshile.

Por edhe në qoftë se keni arritur të arritur hije e dëshiruar të flokëve, pastaj dy javë më vonë ju harroni lëng ngjyra origjinale e flokëve do mezi të dukshme Tint. Në vend të curls bukura flokëve, shtrirë tërheqje vdekur. Vetëm atëherë ju filloni për të mundojnë dyshimet në lidhje me sinqeritetin e reklamave kinodiv se ata në fakt përdorur reklamohen bojë, dhe nuk shkojnë në sallon bukurie të shtrenjtë dhe flokët e lyer atë bojë të ndryshme. Dhe pas një grua të shtypurit dërguar në sallon bukurie për flokët jo më keq se kinodiv.


Zgjidhni shampo saktë dhe bojë
Çfarë është e flokëve bojë saktë - kjo do të thotë për të arritur ngjyrën që ju të planifikuar, me flokë të maksimizuar ruajti strukturën e flokëve të tij, qëndrueshmëri, elasticitet dhe të shkëlqejë. Si të kujdeseni për flokët - shumë e vështirë për të mësuar, sepse master duhet të marrë parasysh shumë karakteristika të veçanta të flokëve tuaj, e cila ishte ngjyra e tyre origjinale, të cilat janë kusht flokët në kohën e pikturës. Mund të vlerësuar gjendjen e flokëve të tyre dhe pastaj bojë të saktë të zgjedhur? Për fat të keq, në qoftë se ju nuk jeni një profesionist, nuk ka gjasa.


Duke kërkuar ekspertizë, përfshirë kolorystytsi, kjo njohuri ka mjeshtër të veçantë buchennыe në sallonet e bukurisë famshme. Dhe, sigurisht, duhet kozmetike me cilësi të lartë profesionale. Në shumë dyqane shitur kozmetike të destinuara për ngjyrosje të flokëve, kompozime kimike janë përmbledhur dhe pothuajse asnjëherë nuk përmbajnë komponente të dobishme. Kjo krijon një iluzion të lehtësisë së zgjedhjes, pasi ato janë të arritshme për të gjithë. Por ju do të kujdeseni për flokët tuaj të preferuar që nuk janë gjithmonë të shëndetshëm, jo ​​mesataret e flokëve.


Flokët prishur jo vetëm nga bojë me cilësi të dobët, por të zgjedhur të gabuar nga shampo në shtëpi. Si një shembull, në shampoos "për të gjitha llojet e flokëve" Nuk e flokëve hidratues substanca. Përveç kësaj, ai gjithashtu "larë" vitalitetin natyrore të flokëve. Në shampoos zbokth përmbajnë substanca aktive të cilat ndikojnë negativisht në flokët e lyer, me këtë ngjyrë shampo larë shpejt dhe flokët e zbehtë.

Çdo grua është përballur ndonjëherë dhe vazhdon të përballet me probleme të caktuara ose me flokë. Disa të përpiqen për të zgjidhur problemin veten, duke përdorur "Gjyshja" metodat që janë të reklamohen dhe të përdorura të automjeteve. Disa shkojnë në një sallon bukurie dhe ka procedura të veçanta për flokët. Për fat të keq, bukuria nuk është kryer gjithmonë premtimin që flokët tuaj të paktën nuk prishin. Madje mund të jetë i gabuar për një mjeshtër të mirë. Por mjeshtër i mirë, ndryshe ju e dini se si për të korrigjuar gabimet. Dhe nëse ju jeni pas një eksperimenti të pavarur me t'u ngjyrosur flokët, urrente botën, për shkak të faktit se çdo gjë shkoi keq. Pastaj vetëm në bukurinë e profesionistëve sallon do të ju ndihmojë që të heqin qafe e ngjyrës padëshiruar duke përdorur demakyyantov. Përveç kësaj, ata do të rivendosë flokët e dëmtuar me ndihmën e kozmetikës profesionale.


Mos harroni për të blerë kozmetike me cilësi në dyqane me pakicë, të cilat do të kenë veti terapeutike dhe lejet për të siguruar kujdesin maksimal flokëve. Dhe për të rikthyer flokët e dëmtuar, për shkak se ajo është e pamundur - shumë i mirë: marrjen e kujdesit të flokëve pa këshilla dhe rekomandime si dhe të dyshimta si blerja mjekësi në thashethemet farmaci ekspert. Ndërsa bukurinë specialistë sallon do të ofrojë për flokët tuaj një gamë të trajtimeve, dhe të japë udhëzime se si të duhet të kujdeset për flokët. Zakonisht procedurat sallon janë - perms mënyrë flokët, haircuts, për t'u ngjyrosur, një numër i objekteve mjekësore, trajtimin ampulë e humbjes së flokëve, lëkurë, maskë për flokët.


Flokët e çdo lloji të kërkojë shqyrtim të kujdesshëm, diagnoza dhe përzgjedhjen e produkteve - shampo, ampula mjekësore të paktën një herë në dy tre muaj. Ka edhe parimet themelore të kujdesit të flokëve në shtëpi - pastrimi, restaurimin, zbutjes, të gjitha në përputhje me rekomandimet për kujdesin e lëkurës.

Kushtet kujdes flokët
Flokët e mi 1-2 herë në javë. Ne përdorim shampo në mënyrë rigoroze për llojin tuaj të flokëve. Kur larë flokët, mos harroni të masazh në kokë. Shampo del me të larë me ujë të ftohtë, ajo do të shtojë të shkëlqejë për flokët.