Si të kujdeseni për lëkurë të thatë


Parimi kryesor për kujdesin e lëkurë të thatë është lagështi e saj. Kjo duhet të bëhet në mënyrë që lëkura nuk humb lagështi. Në këtë artikull ne do të flasim rreth asaj se si të duhet të kujdeset për lëkurë të thatë. Lëkura bëhet e thatë, duke rezultuar në më të dobët nga gjëndra dhjamor. Ata prodhojnë yndyrë film jo i yndyrshëm yndyror mbrojtëse kështu që filmi nuk është formuar ose është shumë e hollë dhe të brishtë. Me epidermë filmit yndyrore (shtresa e lartë e lëkurës), ruan elasticitetin e saj, mbron kundër faktorëve të jashtëm agresive dhe ndalon të lëngshme të zhduket. Sepse film yndyror aq e rëndësishme për lagështi lëkurës.


Në mungesë të filmit yndyror shpejt zhduket lagështi, zsyhayutsya qelizat brirë të bëhet i dobët. Ajo rezulton se lëngu hyn në lëkurën ngadalë se avullohet. Avullimi ndodh shpejt. Substanca të dëmshme të fillojnë të depërtojnë në lëkurë më shumë, nuk ka pengesa për ta atje. Kjo është arsyeja pse lëkura e thatë të fytyrës tenton të moshës më të shpejtë, ajo në përgjithësi është e ndjeshme ndaj stimujve të jashtëm.

Si për të trajtuar
Lëkurë të qartë e thatë duhet të jetë dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje (si dhe çdo lloj tjetër të lëkurës). Lëkura duhet të shpëlaj me ujë të ftohtë. Nëse larë thatë lëkurën me ujë të ftohtë, ajo do të çojë në një ngushtim të enëve të gjakut, lëkura fillon të zhvishem off dhe bëri madje të thata. Nëse ju lani lëkurën tuaj me ujë të nxehtë, ajo do të çojë në vasodilatation. Lëkura në këtë rast bëhet e butë, saggy, rrudhur dhe i vdekur. Kjo është arsyeja pse lëkurë të thatë duhet të lahen me ujë në temperaturën e dhomës. Lëkura e mirë larë zierje e bimëve: i urtë, kamomil, horsetail, bli. Nuk është e rekomanduar për të përdorur sapun gjatë larjes, më mirë se ai e bën vidyazykatysya ose përdorni sapun projektuar posaçërisht për lëkurë të thatë. Në sezonin e ftohtë që ju mund të lani jo më vonë se një orë para se të shkojnë jashtë.


Çfarë thatë lëkurës, më të dendura pastër kreyazykay duhet të përdoren në mënyrën se si për të trajtuar atë. Ata kanë një efekt hidratues dhe zbutur lëkurën. Si këto mjete që ju mund të përdorni shkumë, qumësht kozmetike ose krem ​​lëngshme që kanë pronat e pastrimit. Jo më shumë se një herë në dy javë mund të përdoret për maska ​​fytyrë. Është e nevojshme që të jenë të kujdesshëm dhe në asnjë rast të mos përdorni maskë gërryes ose të ngurtësohet. Për të pastruar Fit lëkurë të thatë vaj pak më të nxehtë perimesh. Kur aplikoni pastrues (ju mund të përdorni një shtupë pambuku) duhet të fshij fytyrën me vija masazh.


Pas duke përdorur agjentët pastrimi aplikuar në tonik lëkurës. Ajo heq qelizat e vdekura dhe mbetje të kozmetikës dekorative. Është e nevojshme për të përdorur tonics që është i përshtatshëm për lëkurë të thatë. Është e nevojshme për të aplikuar tonik, që nuk përmbajnë alkool. Përdorimi i tonics tilla lejon zbutur dhe moisturize lëkurën, normalizes pH e lëkurës.
Atëherë ju duhet të përdorni një hidratues ditë krem. Ky krem ​​është më mirë për të vënë në një grimë lëkurë të lagur, pastaj të prisni për 15 minuta dhe krem ​​tepërt leckë të lagur, duke hequr ato. Ka dy lloje të krem ​​hidratues. Përdorimi i disa llojeve të krem ​​hidratues ndihmon të ngushta poret, duke mos lejuar lagështi të zhduket, dhe përdorimi i llojeve të tjera të krem ​​promovon përfshirjen e lagështisë në lëkurë.


Krem yndyrë të ulët nuk janë të rekomanduara për të aplikuar në lëkurë të thatë. Për të kontrolluar nëse ky krem ​​ju përshtatet apo jo, pasi zbatimi i saj të presë disa orë (2-3), në qoftë se pas kësaj kohe ju keni një dëshirë për të vënë krem ​​përsëri, një mjet i tillë nuk ju përshtaten. Nayiyazytsirnishe se ky krem ​​i projektuar për të lëkurës me vaj, siç ishte yndyrë. Në krem ​​ditë duhet të marrin pjesë në filtra. Ata mbrojnë lëkurën nga rrezet e diellit. Qëndrime të gjata në mjedisin ujor pre e lëkurës. Kjo tingëllon paradoksale, por uji dries lëkurës dhe moisturizes ajo nuk është. Uji i jep qelizat një strukturë koherente. Prandaj, njerëzit me lëkurë të thatë duhet të kufizojnë gjatësinë e trajtimit të ujit.


Në mbrëmje para se të shkojnë në shtrat gjysmë ore ose natën duhet të aplikoni krem ​​ushqyes, ju duhet të dini se si të duhet të kujdeset për fytyrë. Ajo përmban ushqyesve esenciale dhe vitamina. A nuk e vënë shtresa krem ​​të mëdha të mjaftueshme për të vënë një shtresë e hollë uniforme e krem. Mos e mbingarkoni lëkurën tuaj. Krem tepërt mund të jetë leckë të lagur. Përdorni një maskë hydrating, vendin e tyre dy herë në javë. Për lëkurë mori më shumë vitamina dhe ushqyesve, kozmetikë ndryshojë të paktën një herë në tre muaj. Lëkura e thatë është shumë e ndjeshme për të kozmetikës. Kështu që e përdorin atë me masë. Përpiqen për të minimizuar përdorin atë dhe për të gjetur zëvendësim të mirë. Për shembull, në vend të një pluhur që ju mund të përdorni pluhur krem. Kozmetike dekorative duhet të aplikohet në lëkurë para-lagur.


Pastron dhe tonet
Larë të dobishme me ujë të ngrohtë dhe qumësht gjysmën e parë të muajit. Mix një gjysmë gotë me krem ​​340 gr kripë. Kjo mocionet rrethore në masë zbatohet për të gjithë trupin, jo vetëm në fytyrë. Pastaj pije me ujë të ngrohtë, pastaj cool. Pastër duke përdorur këtë maskë fytyrën dy herë në muaj. Në një sasi të vogël të qumështit të freskët të ulët nekyp'yachenoho disa feta kastravec për 30 minuta. Pastaj tendosje qumështin dhe fshij fytyrën e tyre.

Pasi të keni pastruar lëkurën, vendosni maskë dy herë në javë (ushqyes dhe hidratues): Mix një vezë e verdhë veze, 50 ml vaj perimesh dhe 50 gram mjaltë për të marrë një masë homogjene. Aplikoni atë në fytyrë dhe qafë në mënyrë të barabartë për 15 minuta. Pas pije me ujë të ftohtë. Vajra vegjetale ngrohur pak ngop leshi pambuku. Aplikoni në qafë dhe fytyrë. Pastaj me letër pergamenë të bërë një maskë me slits për sytë, gojën dhe hundën. Aplikoni në fytyrë. Në krye të vënë një shtresë e leshi pambuku ngjyhet në vaj.