Si ndikimit dhomë me diell në shëndetin e njeriut


Shumë prej nesh ëndërrojnë për çokollatë tan, duke besuar se me ndihmën e lëkurës sonë duket më tërheqës. Lëkurë tanned duket më e freskët dhe të shëndetshme, përveç për rrezitje fsheh disa imperfections lëkurës. Në mungesë të mundësive për të shkuar në det dhe sunbathing diellin ndritshme, kur është e ftohtë, atëherë ka një zgjidhje - një dhomë me diell, një dhomë me diell ndikim në shëndetin e njeriut.
Rrezitje në një dhomë me diell ndihmon në luftën kundër puçrra fytyre. Nën ndikimin e UV lëkurës fillon të zhvishem off pak. Ka shtresohem qelizat e vdekura, të hapur poret, heq priza yndyrat. Si rezultat, reduktuar inflamacion. Përveç kësaj, dhomë me diell është një mjet i mirë në luftën kundër psoriasis. Në këto raste, një përfitimet tan artificiale. Në zonën e dëmtuar të ulët të energjisë ultravjollcë drejtpërdrejtë ray, thekon fillojnë të zhvishem off dhe njollë gradualisht zhduken. Solarium mund të përdoret gjithashtu si një masë parandaluese kundër osteoporozën. Në qoftë se organi janë të mangët në vitaminë D, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë në pranverë, kalcium është zhytur keq nga trupi, ndihemi të dobët dhe "dobësi". Rrezet UV rrit antitrupa në gjakun që ndihmon sistemin imunitar të luftuar ftohjet.Rrezitje artificiale nuk është aq e rrezikshme sa e natyrshme, pasi nuk ka rreze C. Megjithatë rrezitje në një dhomë me diell është një contraindication dhe se si ajo ndikon në shëndetin e njeriut. Këtu janë rastet kur rrezitje në një dhomë me diell ndaluar. Për shembull, kur dermatoznыh lezione të lëkurës të lëkurës tashmë i dehidratuar i tharë edhe më shumë, përkeqësimin e sëmundjes. Nëse gjëndra dhjamor të lëkurës përflakur, dhomë me diell të rrisë ndjeshëm skuqje. Me një dozë të madhe të rrezatimit shkatërron kolagjenit në lëkurë. Nuk është një i ashtuquajtur foto-plakje. Elasticitet shqetësuar lëkurës dhe rrudhat paraqiten. Kjo nga ana tjetër rrit rrezikun e kancerit të lëkurës (melanoma). Kjo është veçanërisht e rrezikshme për njerëzit me lëkurë të drejtë dhe për ata që kanë shumë moles, më shumë se njëqind e birthmarks konveks më shumë se një centimetër.


Gjithashtu jashtëzakonisht të rrezikshme për të përdorur një dhomë me diell personat që kanë pigmentim tepruar (chloasma) ose që kanë thyer pigmentim (vitiligo). E para - Spote errësojë shumë shpejt, dhe lëkura e dytë është i prirur të djegies së shpejtë. Kategorikisht kundërindikuar bëj banja dielli në pacientët dhomë me diell me sëmundje të gjakut, venat me variçe, tuberkulozi, sëmundjet kardiovaskulare, astma. Ju nuk mund të vizitoni një dhomë me diell gratë shtatzëna hormonozavysymыm njerëz gjatë antibiotikë, diuretike dhe drogës psikotrope.


Nëse ju nuk përshtaten në një nga këto kategori, dhe ju doni të duken tërheqës, ju mund të sigurtë të vizitoni një dhomë me diell. Por të ketë rregulla të caktuara. Së pari, ju duhet të konsultoheni me një mjek si sensibilitet për lëkurën djegien nga dielli në të gjitha të ndryshme. Nëse keni lëkurë të drejtë, ju mund të "djeg" edhe me kohë minimale kaluar në shtrat për rrezitje. Këta njerëz nuk e çokollatë tan. Në trup të zi prodhon më shumë melaninës, e cila mbron lëkurën nga UV të dëmshme. E gjitha varet nga sasia e pigmentit në lëkurë dhe trashësinë e lëkurës. Mjeku pas testit do të përcaktojë kohëzgjatjen e seancave individuale dhe dozë rrezatimi. Ne kemi nevojë për të filluar me 1-2 sesione një javë, dhe pas pesë seanca duhet të marrë një pushim për 2 javë. Vëzhgoni një terren të mesme dhe të dëgjoni me trupin tuaj.


Së dyti - ju duhet të zgjidhni një dhomë me diell dhe e di se si ajo ndikon në shëndetin e njeriut. Solarium është një pajisje me llambat UV e pushtetit të ndryshme. Në pushtet më të lartë llambat dozë më të lartë të rrezatimit. Për shembull, llambat e 160-180 watts, një dhomë me diell, një të errët të përshtatshme burrat. Me lëkurë të drejtë, të zgjedhin një dhomë me diell me llambat jo më shumë se 100 watts secili. Është gjithashtu e rëndësishme të dini kohëzgjatjen e llambat. Llampat janë zakonisht jo më shumë se 540 orë. Me llambat e reja qëndrojnë në krevat tanin duhet të jetë më pak.


Solariums janë të ndarë në vertikale dhe horizontale. Turbosolyariyi më të rehatshme konsideruar. Këto Solariums kanë fuqi të madhe, dhe seanca nuk duhet të kalojë 7 minuta. Ata kanë ftohje dhe ventilim sistem që parandalon kërcënim overheating. Ka edhe kryeson Solarium. Ata janë të dizajnuara për rrezitje fytyrë, dekoltin dhe duart. Në këtë karrige që ju duket si një astronaut. Në krye - një përkrenare të veçantë për duart - sleeves. Sunbathing në një karrige, ju automatikisht do të kalojnë nëpër një sesion të relaksimit. Koha Sesioni - 15-20 minuta. Disa modele të ketë një ndërtuar në massager për shpinë dhe këmbët.


Në ditën duke vizituar Solarium janë jashtë në banjë ose sauna, as myytesya me sapun për të mbajtur shtresë mbrojtëse të lëkurës. Kështu që ju shmangur thatësi e lëkurës. Në sunroom, ku profesionistët që punojnë, para seancës që do të jepet syze dielli, kapele në kokë dhe plastike tij kone në thithat e saj. Në Solariums është e nevojshme për të hequr të gjitha rrobat, stolitë dhe lëkurë të qartë nga produktet kozmetike. Pastaj furçë lëkurën me produkte të veçanta për rrezitje në Solariums për të minimizuar dëmin nga rrezatimi dhe rritjen e djegien nga dielli. Pas sesionit duhet të lyej lëkurën pas locion dielli dhe pini një gotë me lëng karrote. Kjo do të ndihmojë në identifikimin dhe fix tan tij. Në qoftë se djegur është ende atje, pastaj aplikoni një moisturizer lëkurës ose kos të thjeshtë.


Ne kemi konsideruar të gjitha aspektet pozitive dhe negative të rrezitje. Lëkurë tanned duket bukur, por ekspozuar lëkurën të rrezatimit ultravjollcë është nevoja për të peshojnë me kujdes trupin tuaj, kështu që ju nuk pendoheni. Por ka gjithmonë njerëz që duan të kenë lëkurë tanned gjatë gjithë vitit. Megjithatë, mjekët janë të këshilluar që të mos bëj banja dielli në diell më shumë se dy herë në vit.