Si të shpejt të humbur peshë me ujë


Trupi ynë është 80% ujë, kështu që ne shpesh mendojmë për këtë. Si duhet ajo të marrë? A është e mundur për të humbur peshë, hiqni centimetra tepërt në bel, duke përdorur ujë të thjeshtë? Si të shpejt të humbur peshë me ujë, dhe kështu që është e lehtë?
Sport vuajtje


Miku im, ndjekin trajnimin në palestër, unë mburrej se "fjalë për fjalë fryrë", për shkak se ata nuk pi ujë fare dhe nuk do ta pini atë, për shkak se, sipas mendimit të saj, efekti nuk është pas një stërvitje dhe menjëherë u ul në një karrige, ajo u ankua se ajo keq. Napoyivshy dhunshëm me ujë, kishte për të shpjeguar se pse eksperimente të tilla gjatë ushtrimit nuk mund të përsëritet. Fakti është se dhënia e stresit fizik në trup, trupi humbet pothuajse gjysma e një litër lëng, kështu që uji i pijshëm është një domosdoshmëri. Gjaku trashet, zemra punon më shumë, sepse të gjitha organet japë ushqyesve dhe oksigjen, ajo bëhet më e vështirë. Durim - bie, temperatura e trupit rritet, dhe si rezultat - dobësi dhe marramendje. Atëherë pse, pas trajnimit, ne të humbur peshë?Humbja e lëngjeve, qelizat e yndyrës janë të ngjeshur. Por ky efekt nuk është e qëndrueshme. Dy orë, duke marrë ujë, vëllimi celular kthehet në vëllimin e tij origjinale. E vetmja mënyrë për të "Fixing efekt" për të shmangur yndyrë - dietë dhe stërvitje të zgjedhur si duhet. Për sa i përket ujit të pijshëm, i kryer studime statistikore. Ajo rezulton se atleti nuk pini ujë gjatë konkurrencës, rezultatet më keq në 6-12% më e keqe se rivalët, konsumojnë lëngun. Implikimi që ju tregojnë se si për të humbur peshë të shpejtë me anë të ujit: pini ujë gjatë dhe pas ushtrimit, në çdo kohë të vitit! Në kushtet fiziologjike, të angazhuar intensivisht, mënyra më e sigurtë është të pini gllënjka ujë çdo 10-20 minuta. Mos harroni, sa më shumë që ju mund të pini, në mënyrë që të duket shurdhim në stomak, durim më të ulët dhe të rinisni zemrën. Nga rruga, uji duhet të pastrohen dhe të gazuar, në temperaturë dhome.


Nëse ju jeni të uritur dhe ju etje, pini një gotë me ujë, dhe dëshira për të ngrënë do të ketë shkuar në gjysmë ore. Ju nopem, nedopyvaya komplot dyqane yndyrë. Për shembull, pesha e 60 kg - 2 litra fluide një normë ditë. Midis tyre - gjysma replenished me ushqim dhe gjysmë - pirë ujë. Dieta e ujit është e lehtë për të llogaritur: perimet, ujë zëvendësohet artificialisht nga dioksidit të karbonit. Të tërhiqet nga trupi, ju keni nevojë për të shpenzuar një shumë të lëngjeve. Kështu, ujit të pijshëm - ju obezvozhyvaetes. Ju nuk qartë? Uji duhet të kërkohet elektrolite (kalium, zink, krom, magnez), ata ndihmojnë për të asimiluar më mirë të lëngshme dhe ndryshe - për të pirë ujë nuk është e mundur. Prandaj, prodhuesit e ujit, ajo së pari filtruar dhe pastaj i ngopur me elementet gjurmë, vitamina shtuar, jod, etj Në shtëpi, gjithashtu, mund të pasuruar ujin me manave shtuar ose limon. Është e dobishme për të pirë një zierje e fruta të thata, pasi nuk është edhe uji dhe gjithçka që ju nevojitet për humbje peshe, duke nxitur yndyrna ndarë. Përbërja e frutave dhe manaferrat është 75-97% ujë, vezë, mish dhe patate - pothuajse 75% në kos, qumësht, kos pijshëm, krem ​​- 80-88%, në bukë (të freskëta) varieteteve të ndryshme - 35-45 %.


Kujdes me ujë mineral!

Mos pini shumë ujë mineral, veçanërisht atë që është përdorur për qëllime mjeksore që tejkaluar përqendrimin e kripërave në myneralkah vetëm të dobishme për njerëzit që vuajnë nga sëmundje të caktuara - gjëja kryesore që do t'ju ndihmojë se si të shpejt të humbur peshë me ujë. Soda është më mirë të mos pini në të gjitha - ajo ka një tepricë e oksigjenit. Dhe duke marrë kafe - ne duhet të kujtojmë se të pini atë pa nevojë për qumësht dhe krem ​​(ata janë të thata), me një gotë me ujë, atëherë ai mund të mbajë ujë në trup.


Shumë thonë: "Salt - ajo vdekja e bardhë", por ajo nuk është. Klorur natriumi (kripë), është i përfshirë në metabolizmin në trup, kryerjen impulse elektrike në qelizat nervore. Por, për funksionimin normal të trupit kërkon një kripë të tërë 12-15h në ditë, dhe teprica e saj dëmton trupin tuaj, sepse vonuar lëngjeve në inde, duke rritur presionin e gjakut dhe është mbajtur në hapësirat ndërqelizore, duke shkaktuar edemë. Pra ngarkesa gjatë kripë mund të çojë në hipertension. Rregulla: "pak të mirë" të jetë rreth. Mos harroni kjo gjithmonë! Shkenca ka provuar se yndyra është 90% ujë. Që prej moshës 25 vjeç, ndryshimet që ndodhin në gra, kjo nuk është e këndshme, sepse çdo vit në muskujve 250g masë 500g konvertohet në yndyrë! Dhe në mënyrë që të rozscheplyuvavsya yndyrë shpejt, nuk do të heqë dorë ujë dhe pini atë rregullisht, dhe vetëm kjo do t'ju ndihmojë ju të humbni peshë! Që së bashku me ujë nga tregon trupit ndarë yndyrna, proteina dhe karbohidratet, së bashku me produkte të ndarë - lëngjeve të tepërta.


Shumë njerëz mendojnë se njerëzit mbipeshë më të ekspozuar ndaj sëmundjeve të ndryshme, por kjo nuk është kështu. Çdo gjë varet nga të cilat zona e "vendosur" yndyrë trupit.

Rreziku kryesor është se si për të humbur peshë të shpejtë me ujë është e brendshme (thellë) në vend se nënlëkurës yndyrë. Yndyrë organeve të brendshme që grumbullohet në bark dhe mëlçisë. Jashtë, më shpesh, kjo nuk është e dukshme. Megjithatë, në lidhje me yndyrë në trup (në përgjithësi) pjesa e tij është i vogël - vetëm 10-20% e totalit të rezervave "të trupit. Megjithatë, elementet e acideve yndyrore të lëshuar në yndyrë barkut gjakut është shumë aktive dhe kështu, mëlçisë fillon të punojë me një peshë shumë të madhe. Për shkak të kësaj vuajtje dhe organe të tjera të brendshme, yndyrë, vidkladayuchys në pankreasit, veshkave, anije të mëdha dhe parandalon punën e tyre të çmuar, duke ndryshuar rrjedhën e proceseve metabolike në trup. Për ju mund të jetë vetëm një mënyrë për të dalë - të kujdeset për shëndetin tuaj sa më shpejt të jetë e mundur dhe të mësojnë duke përdorur rezonancë magnetike apo llogaritur numrin tomografi e yndyrë tuaj të brendshme.