Futja e kos në dietën e fëmijës


Ka shumë mendime të ndryshme rreth asaj se si për të bërë dietë fëmijë. Për moshën e secilit fëmijë për të filluar ushqime individuale. Feeding futur për të pasuruar dietën e ushqyesve fëmijën - të kafshëve dhe perimeve yndyrna, minerale, fibra, vitamina.
Gjëja më e rrezikshme që shkruani ushqime - është rëndë i mërzitur bilancin e microflora në zorrë. Nëse ju hyjnë në ushqimet që ju duhet të përqëndrohet në fëmijën tuaj, personalitetin e tij, futjen Kushtet e ushqimeve plotësuese për çdo fëmijë individual dhe mund të luhatet. Mos futur ushqime të ngurta kur fëmija juaj është i sëmurë ose kohët e fundit ka pësuar ndonjë sëmundje. Kjo mund të çojë në pasoja të padëshirueshme. Dhe mbani mend gjëja kryesore - ushqimi më i mirë për fëmijën tuaj është qumështi i nënës.Shumë të gjatë pediatricians kryesor - nutritionists janë mosmarrëveshjet mbi atë që është vënë në dietë foshnjës. Por ka rregulla të detyrueshme për t'u vërejtur me futjen e ushqimeve plotësuese:

1. Në kohën e futjes së produkteve të reja, fëmija duhet të jetë absolutisht i shëndetshëm.
2. Çfarë do të jetë në gjendje për të parë reagimin e fëmijës, duke hyrë në një produkt krejtësisht të re duhet të kryhet në mëngjes.
3. Ju nuk mund të kombinohen futjen e produkteve të reja dhe zbatimin e vaksinimit parandalues, opsioni më i përshtatshëm është për t'i bërë ballë interval në një javë apo javë e gjysmë.

4. Produkti i ri duhet të jepet me një lugë.
5. Me rritjen e vëllimit të produktit të injektuar mund të shkaktojnë intolerancë ushqimore, kështu që qëllimi produkti duhet të rritet gradualisht dhe monitoruar me kujdes reagimin e fëmijës tuaj.

Në të mitur Dietë kos mund të hyjë shumë herët për një numër arsyesh të përshkruara më poshtë. Futja e kos në dietë rekomanduar mitur të 6-8 muaj, katër ushqime, pasi kos është krejt e ndryshme nga qumështi i nënës është përbërja. Ajo përmban proteina shumë të vrazhdë - kazeinë për përbërjen amino acid - kjo nuk është e balancuar dhe për këtë arsye për të tretet karbohidratet komplekse janë mjaft të ngjashme me ato të pranishme në qumështin e nënës të përshtatur.


Gjithashtu kefir shumë minerale, kripëra, ata mund të shkaktojë një barrë të madhe mbi tretjes dhe sistemin nxjerrës së fëmijës. Në një kos yndyrë dhe me vlerë komponentë të ulëta acideve yndyrore plotësisht të reja për trupin e fëmijës. Megjithatë, kefir përmban një numër të madh të kërpudhat qumështit që stimulojnë rritjen e microflora zorrëve.

Zgjedhja më e mirë për produktet e qumështit fëmija nga BIO consoles - dhe bifidobacteria - produkte të tilla të pasuruar me bifidobacteria shtesë. Hyrje kos është më e mirë për të filluar me bio. Kefir gjithashtu rikthen microflora zorrëve në pritje mjaft të gjatë të antibiotikëve apo droga të tjera. Në kos përmban acid fuqishëm antiseptik-laktik, ajo ndihmon trajtimin e shumë sëmundjeve: anemi, rakit, dyzbakterioz, pneumoni. Për shkak të mjedisit acid që formon në stomak pas marrjes kefir, është zhytur edhe hekur, kalcium, vitaminë D. pije etje mirë pije, dhe ka një efekt tonik, ndihmon për të "punuar deri" oreksin.


Kefir është qumështi definitivisht më të mirë në të gjitha aspektet. Ajo është zhytur më mirë në atë më të dobishme bakteret dhe kjo nuk është aq e "rëndë". Kefir ka një aftësi të mahnitshme për të shpëtoj trupin e substancave të dëmshme dhe toksina - kjo është një trajtim i suksesshëm i çdo kusht të cilat jo vetëm sëmundjet e zorrëve - është një makinë shumë e rëndësishme për të plotësoj dietë foshnjore.

Prezantimi i kos duhet të jenë shumë të kujdesshëm. Kefir duhet të sigurohemi të freskëta, jo të ftohtë, por jo të ngrohtë, në temperaturën e dhomës. Mos harroni se fëmija mund të zhvillojë alergji. Pra, mos harroni ditët e para të ushqyerit, të monitorojë nga afër gjendjen e lëkurës, mukozës, ose pa skuqje të lëkurës apo skuqje, ndjekin gjendjen e përgjithshme të foshnjës. Kefir zakonisht ofrojnë fëmijë - 18-00 në "darkën." Kefir duhet të jetë gjithmonë fëmijët.


Ajo duhet të fillojë me sasi të vogla (10-30 ml) gradualisht në rritje për të lejuar më të përshtatshme për fëmijën tuaj, normalisht rreth 200 ml. Në qoftë se fëmija nuk e kishte ngrënë ajo themeloi normë, nuk e detyrojnë atë - ajo mund të shkaktojë refuzimin e mëtejshëm të produktit kohë më të mirë tjetër për të rritur pak (ose ulje) e volumit. Kefir mund të jetë një produkt i pavarur në dietën e fëmijës, ajo duhet të jepet si ushqim shtesë apo për të shuar fëmijën tuaj etje. Ajo është e mirë për të gatuar vetë. Tani ka shumë fermente, kërpudhave, etj, të cilat mund të bëjnë, kos tuaj shtëpi.


Për momentin nuk të besojnë dyqane, paketimin ndritshme, etiketat dhe mbishkrimet "fëmijët" ose "fëmijë". Shpesh në kavanoza në të cilën është e shkruar "fëmijët" janë normale apo jo ndonjë mënyrë të veçantë për ushqime të përpunuara. Ndonjëherë për një kavanoz e etiketës të ndritshme me etiketë, disa prej nesh se ky produkt është i përshtatshëm për fëmijët, ne jemi të gatshëm të paguajnë më shumë se zakonisht, pa etiketa, edhe pse me mjaft njëjtën kuptim. Në fund të fundit, për fëmijën tuaj vetëm dëshiron të mirë.

Ju mund të doyazykatysya i ushqimit qumështit (nëse ka), ose kontaktoni me njerëz të cilët kanë ekonominë e tyre, dhe ata janë të angazhuar në prodhim të tillë. Në mënyrë tipike, ata mund të blejnë starters kefir. Sidomos kos - ushqim kërkesa të mjaftueshme, disa njerëz bëjnë atë qumësht holluar "kërpudha", e cila më pas duhet vetëm për të vënë një shishe qumësht dhe prisni një ose dy ditë. Ju do të keni një plotësisht i pafajshëm, pa preservatives dhe substancave të tjera të padëshirueshme produkt. Ju mund të me një ndërgjegje të pastër japin fëmijën pa menduar se ku është bërë kos dhe kushtet. Kjo kos do të sjellë përfitime maksimale për fëmijën dhe fëmija do të vlerësojmë shijen e saj.


Me administrimin e duhur të kos në dietën e një fëmije ajo mund të bëhet një pije!