Futja e mishit në dietën e fëmijës


Sipas praktikës së fëmijëve të ushqyerit në vendin tonë, fëmijë 7 - 8 muaj rekomanduar futje e përditshme të mishit. Disa fëmijë, veçanërisht në rrezik për anemi apo intolerant e proteinave, rekomandoi futjen mëparshëm të mishit në dietë (që nga 5 - 6 muaj). Vendosja e mishit në dietën e një fëmije mjekëve pediatër rekomandoj duke filluar me 7 muajsh, uyazyka atë 5-6 muaj fëmija ka marrë produkte të reja, purees perime, drithëra, sipas ushqimeve hyrjes kalendarik.
Duke vënë mish - është një fazë e rëndësishme në të ushqyerit e foshnjave, sepse enët e mishit - është e nevojshme për restaurimin, ndërtimin e indeve dhe qelizave që formojnë burimin e proteinave. Mish, për më tepër, është një burim i vitaminave A, B12 dhe hekuri, e cila është zhytur lehtë. Ashtu si kur ju ndizni ndonjë produkt të ri në dietë është e nevojshme për të monitoruar gjendjen e lëkurës dhe karrige fëmijë.Në ndalesën e parë e simptomave alergji futjen e ushqimeve plotësuese. Nëse futja e ushqimeve të mishit të shkojë pa probleme, pastaj pak nga pak, një javë, ajo solli në numrin '30 në ditë. Për 8 muaj mund të jepet në '50 ditë 60 - '70 pas 9 muajsh. Duke filluar ushqime të mishit të rekomanduara nga viçi ligët ose pulave (Turqi) ose lepuri si mish më alergjike dhe tretshëm.

Para fillimit dietë e fëmijës së një produkti të ri, prindërit duhet të vendosin se si ata do të përdorin të gatshme pure fëmijë në kavanoza, ose preferojnë të gatuaj vetë. Në rastin e produkteve të gatshme, ne kujtojmë se futja e mishit më të mirë për të filluar me të homogjenizohen një komponent (që përmban një produkt) pure Mishi i konservuar. Kjo është veçanërisht e vërtetë për fëmijët me alergji, zgjedhja e produkteve për të cilat, duke përfshirë mish, është duke marrë parasysh tolerancën individuale. Gradualisht, ju mund të zgjerohet futjen e dietë të mishit të fëmijës, në mënyrë të veçantë me anë të mishit - konservuar perime, duke i kushtuar vëmendje të veçantë në datën e skadimit, përbërjen dhe mosha e fëmijës listuara në prodhuesin paketimit. Fëmijët mish të konservuar, karrota të përmbajë fëmija duhet të ofrohet jo më shumë se disa herë në javë, dhe në qoftë se ju jepni lëng karrote - jo më shumë se një herë, kështu që karotynovoy mund të shkaktojë verdhëz.


Nëse ju vendosni të gatuaj vetë, mos harroni se duke filluar ushqime të ngurta rekomanduar viçi. Si fëmija ende nuk mund të përtyp ushqimin mirë, enët e mishit duhet të jetë sa homohenyzyrovanы. Për ta bërë këtë, mishi duhet të pastrohen e venave dhe filma, piqe mirë dhe në mish i grirë fund (dy herë), ose duke përdorur një blender për të bluaj. Në dietën e ushqimit të fëmijës duhet të futet gradualisht, të katërtën e parë të një lugë çaji, gradualisht duke shtuar, të sjellë me kërkesat e përditshme (30-50h për 8-12 muaj fëmijë). Së pari, mishi mund të shtohet në pure perimesh, tashmë të njohur në shije fëmijën, atëherë ju mund të përpiquni për të dhënë atë veç e veç.


Mish të papërpunuara mund të ndahet në pjesë dhe pjesëve të ngrirë që do të shpejt dhe në shumën e kërkuar për të përgatitur. Kujdesi për shëndetin e fëmijës së tij, ai duhet të japë përbërësit e vetëm të freskëta, gatuar vetëm përpara se të hahet.

Ushqim të shëndetshëm për një fëmijë është zakonisht karakteristika si vijon ushqimi dhe përgatitja e tij:

- Përpiqen për të minimizuar shtimin e kripës dhe sheqerit ushqime. Mundohuni për të mësuar një fëmijë për shijen natyrore. Salt, jodizuar më mirë, duhet të hyjë në dietë e një fëmije pas një viti. Komposto acid dhe pelte rekomandohet sheqer ëmbël rrushit

- Të përgatisë ushqime të steamed ose të ziera në pak ujë. Ushqimi i tillë është i butë dhe ka një shije më të fortë, përveç se shpëtoi më shumë vitamina. Ushqime të skuqura fëmija juaj nuk mund. Blej një avullore - ajo mund të gatuaj ushqim të ndryshme të shijshme për fëmijën tuaj
- sepse në kohën e mishit në 1-2 dhëmb fëmijë, dhe për këtë arsye ai nuk mund të bluaj ushqimet e tyre, produktet duhet të jenë si homogjenizuar, dmth të pureed në një shtet të pure. Një muaj më vonë - dy prej të mjaftueshme për të pure me një pirun apo prerë në copa

- Përgatisin ushqim për fëmijë në të njëjtën kohë. Nuk ofrojnë për të ngrënë deri me kohën dhe të përgatiten për mbrëmje nesër.

Vendosja e mishit në dietën e një fëmije - alergji:

• Kushtet e vënë mish në dietën e fëmijës duhet të koordinohen me pediatrin
• Nëse fëmija është alergjik për të forcuar, dietë e saj mund të përfshijnë qengjin, Turqia, derri ligët, mish kali
• në gatim të pavarur për fëmijën tuaj, mbani në mend se mishi duhet vыvaryvatsya dy herë. Së pari, vlim për 20 minuta mishit, ikjen, pastaj derdh ujë të valë dhe kuzhinier deri gatuar

• supë mish për të shtuar nuk duhet (ujë të zier). Për shkak në supë që përmban extractives ndikojnë Mukoza inatosur stomakut dhe për të rritur pėrshkueshmėrisė e mukozës ndaj alergeneve

Ne nuk mund të injorojë dhe rropulli. Ato përmbajnë shumë vitamina dhe minerale, shumë ind më pak të theksuar lidhor. Të pasura në hekur, vitamina A, B dhe ndryshe Vitamina C mëlçi viçi mish. Në pulë - përmban vitaminë A, vitaminë B12 dhe acid folik domosdoshme (i cili është i domosdoshëm për hematopoiesis normale). Megjithatë, e pamohueshme Baby Food avantazhet mëlçisë ajo nuk ka marrë shpesh, si në produktet e përgatitura nga të mëlçisë mund të jetë substanca të dëmshme (pasi kjo është organi që merret me neutralizimin e komponimeve të rrezikshme). Prandaj, fëmijët e mëlçisë për të futur dëshminë e një pediatri (e nevojshme sidomos kur vitaminë mangësi Një anemi mangësi, të shpeshta dhe infeksionet zgjatur). Një herë në javë mëlçisë duhet të jetë i pranishëm në fëmijën dietë vjeçar. Në fëmijët të ushqyerit për të përdorur, zemra (shumë proteina, hekur, të ulët në yndyrë), ajo (një shumë të proteinave dhe pak indit lidhor).


Gëzojnë një oreks të shëndetshme dhe fëmijën tuaj!