Rash alergjik ndaj ëmbël një fëmijë


Makth çdo prind fillon nga pika ku duket se fëmijët e intolerancës ushqimore amtare. Alergjik skuqje të ëmbël një fëmijë mund të zhvillojë nga mostrat e hershme të karamele çokollatë, ëmbëlsira, akullore dhe çaj edhe ëmbël. Të gjithë fëmijët e duan ëmbëlsirat, sepse nëse ata ndalojnë ata kanë probleme. Në fund të fundit, fëmijët nuk e kuptojnë se çfarë një alergji, dhe të shpjegojë moms dhe baballarët për asgjë plumbi.
Shpesh fëmijët besojnë se ata ishin të privuar nga për disa fajit shijshme. Dhe vajzat më të rinj dhe djem është një turp kur ka anëtarë të tjerë të familjes të hanë ëmbëlsirat.Një reaksion alergjik për ëmbëlsirat në fëmijët mund të manifestohet në mënyra të ndryshme. Por shumica e prindërve të vini re një skuqje, skuqje, flaking në faqet fëmijën e saj. Dhe jo të gjithë të rriturit menjëherë reagojnë për këto simptoma, sidomos nëse ata janë të shprehur dimly. Në mënyrë tipike, alarmin mom dhe baba të fillojë me një shenjë të vështirë dhe të rrezikshme të alergjisë. Për shembull, nëse një fëmijë ka gulçim, edemë dhe pasoja të tjera negative të përgjigjes pahijshme imunitar. Vonesa prindërve - është shpesh një dështim për të njohur se alergji fëmijën. Sigurisht, askush nuk dëshiron të dëmtojë fëmijën e tij. Por injorojnë shenjat e para të alergjive fëmijëve nuk është e nevojshme.


Është e rëndësishme të kujtojmë se fëmijët u nxito, crusting e lëkurës, acarim, scrapes, skuqje pelenë puçrra fytyre, dhe simptoma të tjera alergjike sjellë të paktën shqetësim, dhimbje mendore dhe fizike sesa të rriturit. Vetëm në fëmijët këto simptoma mund të prishin përshtatjen sociale dhe zhvillohet në reaksion kronik. Ushqime të ëmbël nuk janë të dobishme, veçanërisht në sasi të mëdha. Dhe në njërën anë mund edhe që fëmija nuk toleron butterscotch, çokollata barbarysky, Chupa Chups, surpriza Kinder dhe goodies të tjera. Por në sensibilizimin tjetër rritje mund të ndodhë edhe në fruta, sepse ata kanë një shkallë të glukozës. Shpesh njolla ndodh në fruta portokalli dhe të kuqe dhe manaferrat, të cilat përfshijnë: limon, portokall, currants zi, raspberries, luleshtrydhe.


Dhe kur verë vjen, ajo fillon ferr për familjet, ku një ose më shumë fëmijë që vuajnë nga alergjitë për ëmbëlsirat. Për pacientët e rinj duhet gjithmonë të sigurt se ata nuk janë kapur rastësisht së bashku me shkurre lulëzuar dhe pemë prej të cilave rri dhurata ndritshme tërheqëse dhe e shijshme e natyrës. Periudha më e vështirë për fëmijët, moms, baballarët, gjyshërit dhe të afërmit e tjerë - është nga një deri pesë vite, kur fëmija nuk është i vetëdijshëm si duhet, dhe nuk mund të kontrollojë se disa ushqime mund të çojë në pasoja të rënda për shëndetin e tij. Dhe pas shpërthime të vogla ngrënë manaferrat nga kopshti mund të përfundojë shok anafilaktik dhe madje edhe vdekje.


Si parandalimin e komplikimeve të sheqerit intolerancës dhe ekspertët e tij derivateve sugjerojnë prindërit mbajtur ditar ku rekomandojmë që të theksohet sende të cilat fëmija ka një skuqje të lëkurës, skuqje, kruarje dhe simptoma të tjera të alergjive. Reagimi negativ për ëmbëlsirat, zakonisht shfaqet gjatë ditës, por gjithashtu mund të jetë i ngadaltë dhe nxjerr disa ditë. Në raste të tilla është e vështirë për të përcaktuar alergjen specifike. Prandaj, fëmija duhet t'i jepet një takim me allergist fëmijëve, i cili me anë të testeve të besueshme krijimin e alergjive ushqimore fajtor. Rastësisht, biskota, waffles dhe madje edhe patate të skuqura dhe bukë gjithashtu përmbajnë sheqer, duke rezultuar prindërit duhet të jenë të kujdesshëm duke i dhënë fëmijës tuaj produkte të tilla.


Gjëja kryesore - nuk do të sjellë në gjendjen kritike të trupit të foshnjës. Në lidhje me këtë, mjekët këshillohen për të informuar të gjithë anëtarët e familjes dhe të vijnë miqtë dhe të njohurit të cilat ëmbëlsia e një fëmijë alergjik në goodies nuk ishin arsye për lot dhe fëmijës zhgënjim. Jeta pa ushqime me sheqer për këdo që nuk është ende një tragjedi, por jeta nga sulmet alergjike, të privuar nga shumë kënaqësitë. Përveç kësaj, alergji mund të zgjasë deri në moshën veten, pasi trupi është i përditësuar vazhdimisht, duke përfshirë ndryshimin e përbërjes së gjakut, qelizave të imunitetit dhe të organeve të tjera dhe indet përfshira në formimin e intolerancës ushqimore.