Pneumoni akute në klasifikimin e fëmijëve të spitalit


Pneumoni akute tek fëmijët klasifikimi klinik kërkon qasje tjetër, për shkak të fiziologjisë dhe anatomisë së trupit të fëmijës.

Pneumoni akute është proces infektive që zhvillohet në indet e mushkërive, ka infiltrimi dhe mbushjen alveolar me lëngun. Reagimi klinikisht e dukshme e zakonshme për të infeksionit si ethe, shenja të dehjes, kollë, zhvillimin e dështimit të frymëmarrjes (dyspnea) dhe ndryshimet ausultatyvnыmy të dritës.


Agjentët e pneumoni akute tek fëmijët janë viruset, bakteret. Nga patogjene virale përfshijnë: herpes, cytomegalovirus, infeksion respyratornosytsytyalnaya, gripit, parainfluenza, adenovirus. Nga bakteriale, streptokokeve, staphylococci, veçanërisht Staphylococcus, anaerobe (petostreptokoky), Listeria, Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae. Nuk janë të ashtuquajturat infeksioni atipike është kur agjenti përmban dhe si një komponent virus, dhe bakteriale, këto përfshijnë Mycoplasma, klamidia, ureoplazma. Këto pneumoni, veçanërisht e vështirë për të trajtuar.


Në sezonin e epidemisë, gusht, nëntor, në mesin shkollë dhe parashkollor rrit numrin e pneumoni akute të shkaktuara nga mikoplazmave, klamidia dhe adoleshentët.

Fëmijët me sistemet imun të dobësuar, Pneumonia e shkaktuar nga florës oportuniste, të cilat zakonisht mbeten në trup. Këto pneumoni janë veçanërisht të rënda dhe të vështirë për të trajtuar.

Mekanizmi i pneumoni akute tek fëmijët

Mënyra kryesore e infeksionit në mushkëri është ajër, atëherë ajo përhapet përgjatë traktit respirator, duke arritur ndarjet më të ulët. Por ka një tjetër rrugë e infeksionit në mushkëri - hematogjene (me gjak), sepsa është rasti dhe ndodh në infeksionet utero.


Mukoza jonë e traktit respirator prodhon mukozë, e cila ka veti antibacterial, depërtimit parandalimin dhe shumëzimin e viruseve dhe baktereve në trup. Në përgjithësi, pneumonia bakteriale zhvillon pas infeksioneve virale. Së pari, viruset goditur trupin, të reduktuar imunitetin, dy lokale dhe universale. Së dyti, ata ndihmojnë për të rritur prodhimin e mukusit në mukozën e udhë ajrore, dhe ajo nuk ka funksione të plota mbrojtjes, kështu që të gjitha uyazyka e nevojshme për depërtimin e baktereve në trup.


Klasifikimi i pneumoni akute tek fëmijët

Që nga shkaqet:

- Bakteriale, duke treguar llojin e agjentit
- Viral
- Mikoplazyazytsi
- I përzier
- Arsye të panjohura
- Alergjik
- Shkaktuar nga efektet kimike ose fizike

Në mekanizmin e shfaqjes: (spitalor), pneumoni primare ose sekondare në dutey me përgjigje ulur imunitar dhe pneumonisë atipike (lehyonellozna, Mycoplasma, klamidia).

Shkalla e përfshirjes në inflamacion të indeve të mushkërive, dhe alopecia totale (lobar).


Nga ashpërsia: të Mesme, e moderuar, e rëndë.

Klinika nga pneumonia akute tek fëmijët

Sëmundjeve fillon akute, temperaturën e trupit, është shumë e vështirë për të zvogëluar dhe për të mbajtur numrat normale. Ka shenja të dehjes: të qenët i përgjumur, oreks të dobët. Nuk është gulçim, goditje duket krahë hundë, që përfshijnë mizhreber, dhe në raste të rënda të fossa qafës. Fëmija lodhet shpejt, fort djersitje. Në provim, i zbehtë e fëmijëve, ka cianozë (cianozë) trekëndësh nasolabial, dhe në hipoksi të rënda dhe gjymtyrë, cianozë apo përhapur.


Kollitjes është i ndryshëm: drita ose kollitjes mund të ekzistojnë. Në mënyrë tipike, fillimin e sëmundjes është e thatë, atëherë me procesin leje bëhet i lagësht, me zyrën e trashë, pështymë trashë, shuma varet nga gjatësia e procesit dhe shkallën e përfshirjes në procesin infektive e indeve të mushkërive, shumë rrallë mund të ketë gjak .

Nëse procesi inflamator pleurë përfshirë, fëmijët u ankua për dhimbje në gjoks, kollë e rëndë dhe me një frymëmarrje të thellë. Shumë shpesh, këto pneumoni në fëmijët e kombinuar me herpes dhe shfaqen skuqje, klinikisht pas pneumoni akute tek fëmijët ndodhin shumë e vështirë, të prekur një pjesë të lehta ose të gjithë mushkërive. Këto pneumoni quajtur "krupoznыmy."


Simptomat Extrapulmonary e pneumonisë manifestohet si normë rritje të zemrës, diarre, lëkurë të verdhë, ndërgjegjes dëmtuar, konvulsione në sfondin e temperaturë të lartë.

Klinika Auscultatory në ditët e para të sëmundjes, të varfër, ose mund të jetë plotësisht mungon, sidomos në fëmijët e vegjël. Pastaj, me zhvillimin e sëmundjes shfaqen wheezing ndonjëherë të dëgjohet kërcitja e thatë ose me lagështi. Nëse procesi i përfshirë pleurë, ka një lloj rrapëllimë, shpëtim i ngjan dëborë.


Diagnoza është vënë zakonisht pranë shtratit, bazuar në tërësinë e foto klinike, por për të konfirmuar të nevojshme për të bërë një x-ray e mushkërive.

Pneumonia, trajtimi parakohshëm dhe të pamjaftueshme mund të çojë në disa komplikime, pleurit, abscese, zemrës akute dhe dështim të frymëmarrjes, edemë pulmonare, miokardit, sepsë, meningjit, sindromi koagulimit intravaskular, etj

Trajtimi i pneumonisë akute tek fëmijët zhvillohet bazuar klinikë, klasifikimin dhe mosha. Aktualisht, ka një arsenal të madh të terapisë me antibiotikë, por nuk mund të emërojë tyre. Antibiotik është përshkruar bazuar alokimi agjent infektive, zakonisht në pediatri sëmundje e hershme është asnjë informacion të tillë, dhe të përdoren antibiotikët spektrin e gjerë, nëse jo dinamika pozitive e terapisë për 24-36 orë, atëherë pyetja e një droge zëvendësim. Trajtimi duhet vetëm të emërojë një mjek për të shmangur ndërlikimet dhe procesin kronike.