Foshnja masazh për fëmijën në një vit


Kur fëmija është në barkun e nënës, ajo mund të marrë pulses, le të mos jetë aq e dukshme. Për shembull, një zë, prekjen e lëkurës, që është stroking. Ky është kontakti i parë për fëmijë të obligacioneve me nënën dhe babain. Një manifestim i mëtejshëm i këtij kontakti mund të rritet kur fëmija do të lindë. Përveç kësaj, ju vetëm do të përqafonte dhe ta puthte një fëmijë, flasin për atë, ju mund të përdorni masazh për fëmijët fëmijën një vit. Ky efekt i dobishëm nuk do të largohet nga kec indiferent dhe vetëm ta sjellë atë për prindërit.


Në kohët e lashta ai ishte i njohur se disa njerëz kryer ceremonitë që lidhen me prekur lëkurën e foshnjës. Stroking ngutshme, gudulisje jo fortë të lehta - të gjithë dëshmuan për dashurinë e fëmijëve, rritja e interesit. Deri në fund të studiuar ende efekt mbi fëmijën e peshës së fëmijës, por, megjithatë, shkencëtarët nuk pushon të japin vëmendjen e tyre për këtë çështje dhe çdo herë janë konfirmimi më i papritur i dyshimet e tij, supozime. Ka dy palët në këtë çështje. Së pari, është ana fizike. Një fëmijë merr një efekt i dobishëm me goditje masazh, prek të lehta pëllëmbët nënën. Ajo ka një efekt stimulues, përmirëson organet e brendshme, përmirëson qarkullimin e gjakut në indet, mbron sistemet nervor dhe kardiovaskulare nga ndikimi negativ i mjedisit. Biorhythms fëmijë i nënshtrohen ndryshim vetëm pozitiv dhe kështu të bëjë të qartë për nënën time që fëmija është e shëndoshë dhe të lumtur, se zhvillimi i saj është hap i nevojshëm dhe i rëndësishëm.


Ajo ka qenë provuar eksperimentalisht se komunikimi i nënës dhe fëmijës përmes kontaktit është një faktor pozitiv anti-stres. Me pak fjalë mund të themi se në një kohë kur prindërit janë të angazhuar në kontakt me fëmijën duke përdorur prykasanyy, fëmija ndalon qarë, u shqetësoni, zemra e tij rreh në një ritëm të qetë, dhe nuk ka asnjë arsye për t'u shqetësuar për shëndetin e tij. Çuditërisht, kjo është masazh për fëmijë ndihmon fëmijën për të thënë lamtumirë të toksinave nëpërmjet lëkurës, dhe sistemi imun është mjaft e fortë për të parandaluar rreziqet për të marrë trupin brenda rinj. Foshnja masazh për fëmijën, gjithashtu ndihmon për të përballuar me pasojat e një sëmundjeje. Të gjitha moms ankohen se fëmijët e tyre, të cilët janë jo një vit i vjetër, shpesh i sëmurë, ata rrinë lloje të ndryshme të Sëmundjet, të cilat janë të zgjatura ndonjëherë. Për shembull, ata fëmijë që janë të mësuarit për të ecin për një kohë të gjatë, pyesni prindërit tuaj për të ndihmuar veten e tyre. Zhvillimi këmbët, këmbët dhe gishtat e marra veç e veç, nëna mund të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit, zhvillimit të tendons dhe nyje. Muskujt fëmijë do të rritet gradualisht dhe forcuar. Sistemi Bone, natyrisht, do të jetë më mirë. Për të filluar masazh këmbë, është e rëndësishme që fëmija nuk ishte i zënë. Për masazh fëmijë kanë nevojë për një krem ​​të mirë të pasur, por më parë lexoni me kujdes udhëzimet, sepse shumë komponente në fëmijët nën një vit janë reaksione alergjike.


Masazh duhet të fillojë me stroking dhe gradualisht të shkojë në rritjen e trafikut. Merrni këmbën e djathtë në pëllëmbën e dorës së tij të majtë dhe të djathtë obhvatыvayte dhe masazh të butë, duke filluar nga fundi. Kështu, ju mund të ndihmojë fëmijën tuaj të marrë presion off këmbët dhe rritjen e fluksit të gjakut. Zhvillimi i kapaciteteve për të ecur - kjo është një pikë e rëndësishme për fëmijën masazh këmbët, këmbët, viçat dhe të këmbëve. Çfarë për të kujtuar kur masazh nënat e reja në këmbë - ju nuk mund të shtrydh ato vështirë, shkaku gudulisje, pasi që në këtë kohë fëmija është më e relaksuar dhe kjo nuk është ajo që do të jetë shumë stres. Sa për stilolapsa, vlen të përmendet rëndësia e fërkim, stroking dhe postukuvan. Nëse ju kujtohet mjekësi tradicionale kineze, dhe atje ishte se çdo pikë në trupin e njeriut përgjegjës për organ të caktuar të brendshme. Për shembull, e mesme pesë - një stomak dhe tërë sistemin e tretjes. Nëse ju punoni vështirë në këtë pikë, fëmija do të sigurojë një tretje pozitiv dhe asimilimit. Baza e gishtit në dorën e tij të majtë - një sistem kardiak. Butësisht fshij atë, ju mund të shpëtoj nga nervozizmi, pa pushim dhe i japin vetes kohë pas kohe me përdorim.


Foshnja do të rock zvarritje dhe shpesh rezulton se ai të dëmtojë veten. Për goditje mund të perceptojnë me më pak dhimbje, të forcojë kockat e tij. Para masazh, mos harroni se fëmijët disa temperaturë të rëndësishëm të lehta ajrit. Në sezonin e nxehtë, dhoma duhet të jetë e ftohtë, kur të ftohtë, në të kundërt, të ngrohtë dhe të rehatshëm. Duke filluar me masazh, mund të kthehet në rrugën tuaj të preferuar muzikë. Masazh fëmija është i rekomanduar pas larjes dhe kohën e gjumit, që në kohën e mbrëmje. Një fëmijë mund të pushojnë, të marrë kënaqësi nga masazh baby, dhe ngadalë por fle në mënyrë të vendosur. Në natën, fëmija nuk do të zgjoheni në fitore dhe të luajë me prindërit nervyshkah. Tani ëndrra do të të vërtetë të qetë, të këndshme dhe të gjatë. Mëngjes ju mund të filloni me një pagesë të vogël në formën e masazh. Heqin këmbët vetë trajtojë fëmijën tuaj, duke evokuar secili prej tyre. Kjo do të ndihmojë fëmijën në mëngjes në një mendje në një ditë pozitive, të merrni më të rëndësishme - dashurinë e nënës së tij, buzëqeshje dhe kujdes.


Pasi të keni shpenzuar masazh, është që të lyej lëkurën krem ​​ushqyes, të mbuluar me fëmijën, se nuk kishte asnjë projekt dhe ju uroj natën e mirë. Kjo i dhënë fund do të jetë një ditë e gjatë e vështirë për ju dhe i mirëpritur fëmijës suaj. Një fëmijë ka nevojë për një vit për të dashurinë e nënës, aq më shumë që ju bëni masazh atë Foshnja, fëmija do të jetë i qetë. Dhe procesi i rritjes së një fëmije deri në një vit nuk do të sjellë vështirësi dhe lodhje emocionale.