Në çfarë moshe mund të hyjë në ushqime fëmijë


Nënat paduruar shpesh përpiqen për të ushqyer fëmijën tuaj diçka të shijshme shumë herët. Të gjithë fëmijët kanë një të mirë të marrë 3-4 muaj për të trajtuar çështje të tilla si një lugë ose pirun. A nuk mendoni se ky interes shkaktuar nga dëshira për të ngrënë asgjë. Për të përcaktuar në çfarë moshe mund të hyjë në një fëmijë ushqime, nuk udhëhiqen vetëm nga intuitë.


Ndoshta fëmija juaj tashmë ndjehet gati për ushqim rritur fillon të marrë ushqim nga pjatë tuaj dhe të dhëna me kënaqësi ndjesi të reja, por pas një kohë nuk duhet dispepsi. Kujdesi dhe kufizojnë fëmija juaj është sasia e lejueshme e produkteve dhe koha e futjes së tyre, barra të pajustifikuara në sistemin e tretjes së fëmijës mund të çojë në shumë pasoja të padëshirueshme.


Futja Mosha e ushqimeve plotësuese për fëmijën tuaj mund të specifikohet për karakteristikat e mëposhtme:Numri i feedings është rritur, dhe kjo është e pavarur nga sëmundje ose teething;
Shtim i pamjaftueshëm në peshë trupin e fëmijës suaj;
Fëmija fillon të tregojë interes në rritje në ushqim të rritur;
Fëmija ka mësuar që të ulesh vetëm, për të marrë përsipër dhe të vënë pjesë të ushqimit në gojë;
Reflex u ndal shtyjnë gjuhën solide të ushqimit.Disa rregulla themelore për produkte të reja për fëmijën tuaj dhe mosha e futjes së ushqimeve plotësuese.


- Shumë specialistë, pediatër thonë se futja e ushqimeve plotësuese si e dëshirueshme për të filluar ushqime të ngurta deri gjashtë muaj dhe jo katër, si ne e përdorur për të besuar. Nga fëmija gjashtë muaj e vjetër merr të gjitha të nevojshme për rritjen dhe zhvillimin substancave në qumështin e nënës. Mos u ngut, të veprojë me mençuri dhe në mënyrë racionale. Në çdo rast, ju duhet të konsultoheni me një ekspert, çdo indikacione të veçanta mjekësore për futjen e një mandat të ri në dietë të ushqimit të fëmijës. Gjatë nxehtit ekstrem, pas një sëmundjeje ose vaksinimit rekomandohet të shtyjë paraqitjen e ushqimeve plotësuese një javë ose dy. Ky rregull zbatohet për çdo produkte të reja.


- Shumë nëna fillojnë ushqime të ngurta me fruta. Ai duhet ta bëjë këtë me kujdes, sepse fëmija mund të hajë pure vidyazykatysya perimesh, ata janë më pak të shijshme. Ndoshta ne duhet të fillojë me perime apo qull oriz.

- Mos ushqime kripë ose shtoni sheqer. Kripë duhet të hyjë në dietë pas një viti, me këtë fëmijë të moshës mund të vidyazykatysya është ushqim i freskët. Provoni të zëvendësuar kripë thata herbs, të tilla si kopër. Nëse ju doni të ëmbël qull ose pure manaferrat, përdorni broths, mund të shtohet në ushqime të provoni copa të vogla të frutave.


- Për të filluar, të përdorur jo më shumë se një lugë çaji e ushqimeve. Gradualisht të rritur numrin e fillimit, çdo 4-5 ditë në një lugë çaji, kjo është e vërtetë për drithëra, dhe për fruta dhe pure perimesh. Mos i detyroni fëmijën tuaj për të ngrënë çdo gjë që ju keni përgatitur, një vit fëmija i vjetër mund të hani në një kohë dhe një lugë e gjysmë të ushqimeve.

- Ju mund të përgatisë ushqime të veten, nuk ndjekje premixed në kavanoza të bukur. Përdorni një rende, blender, procesor ushqim ose një prizë të thjeshtë dhe sitë. Nëse blerja pure përfunduar dhe drithërat nuk mund të shmanget, i kushtoj vëmendje të etiketave. Ajo duhet të vidyazykatysya kavanoza salcë përmbajnë kripë, niseshte, sweeteners. Për fat të mirë, tani në pure tillë dhe përzierje pothuajse e pamundur për të gjetur. Opsioni më i mirë - manaferrat, fruta dhe perime nga vendin tuaj ose kopsht rurale gjyshes.


- Never hyjë më shumë se një produkt në një kohë. Është e nevojshme që të prisni disa ditë pas futjes së një produkti të ri në mënyrë që të sigurohet asnjë alergji për të. Ju duhet të jetë vigjilent në këtë drejtim, në qoftë se ju ose të afërmit tuaj kanë alergji ushqimore.

- Të jetë i sigurt për të pastruar lëkurën ose zhvishem nga fruta dhe perime, sidomos në qoftë se ju nuk jeni të sigurt me origjinë dhe pastërtinë e tyre. Drain supë e parë me mish apo perime - shumën e principalit të substancave të dëmshme që gjenden në të. Të jetë i sigurt për të shtuar dietë mollë e pjekur e fëmijës - është një burim i shkëlqyer i pektin, e cila lidh dhe largon substanca të dëmshme. Përgatitja mollë është më e lehtë në furrë.


- Mundohuni të jepni ushqime të ngurta para të ushqyerit e ardhshëm. Shumë fëmijë do të trajtohen edhe qumështin e gjirit në një vit të moshës, sepse rrezikoni të shkaktojë pakënaqësi fëmijën, duke i dhënë ushqime të ngurta pas gji. Le të gjinjve pas të ushqyerit.

Preferojnë produktet individuale më të mirë të sezonit, mund të jetë rajon i rëndësishëm dhe madhësinë e portofolin tuaj. Ushqimet më të mira për perime e parë për t'u konsideruar kungull i njomë, kungull të lehta ose lulelakër, fibër e butë ato përmbajnë. Nga fruta për të filluar më mirë me mollë dhe dardha, kumbulla të jetë e mundur. Mundohuni të jepni fëmijën tuaj një lugë të vogël, ajo do të ndihmojë për të ushqyer veten.