Fëmijët dhe problemet e tyre peshë


Në Amerikë, çdo fëmijë i pestë ka një problem me mbipeshë, dhe numri i fëmijëve të tillë është në rritje. Gjatë 20 viteve të fundit është rritur me gati 50% dhe numri i fëmijëve me trashje të rënda është dyfishuar.
Diagnoza e trashje bazohet në vlerësimin e rritjes së vlerës së fëmijës dhe pesha e tij. Pavarësisht nga fakti se obeziteti tek fëmijët është shumë më pak probleme shëndetësore se sa të rriturit, por me moshën, këto probleme të grumbulluar. Në të rriturit që vuajnë nga mbipesha, rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, diabet, hipertension, infarkt miokardi dhe disa lloje të kancerit.
A e dini se

në mesin e të rriturit dhe fëmijët që vuajnë nga obeziteti, rastet e diabetit tip 2, e cila është quajtur edhe diabeti i rritur;
Fëmijët rritur mbipeshë kolesterolit dhe presionin e gjakut, një faktor rreziku për sëmundje të zemrës;
Një nga problemet më serioze është se këta fëmijë janë sindromi tipike apnea gjumë, e cila manifestohet një shkelje të frymëmarrjes gjatë gjumit. E gjithë kjo çon në çrregullime të kujtesës dhe vëmendje;

Fëmijët e mbipeshes karakterizuar nga sëmundjet e kockave dhe të sistemit të përbashkët, mëlçisë. Ajo mund të zhvilluar astmë;
plotë të të rinjve në 70% të rasteve të kthehet në të rritur të shëndetshëm.Në fëmijët, obeziteti zhvillohet si pasojë e shumë faktorëve. Më të zakonshme janë çrregullime gjenetike, mungesa e aktivitetit fizik, dietë të varfër dhe një kombinim i këtyre faktorëve. Ndonjëherë, probleme me trashje provokuar nga sëmundje të caktuara, të tilla si sëmundjet e sistemit endokrin. Mjeku do të përcaktojë studimet e nevojshme, teste për të përcaktuar shkakun e trashje.


Faktorët gjenetik Fëmijët prindërit e të cilëve, motra ose marra trashë janë në rrezik në rritje për këtë gjendje. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se adoleshenti nga familje të tilla duhet të jetë i plotë. Ka një tendencë për trashje, por ushqim të mirë dhe ushtrim mund të bëjë një ndryshim.
Lifestyle: dietë dhe ushtrim të luajë një rol të rëndësishëm në rregullimin fëmijën peshe. Rritja e popullaritetit të televizionit, lojërat kompjuterike çon në faktin se fëmijët preferojnë të qëndrojnë në shtëpi, të refuzojë të sportit. Çdo fëmijë amerikan harxhon mesatarisht 24 orë për të shikuar televizion, në vend që të lëvizin në mënyrë aktive.Konsultohuni me mjekun tuaj


Nëse ju mendoni se fëmija juaj është mbipeshë, të jetë i sigurt për të kontaktoni doktorin tuaj. Vetëm një ekspert mund të themi me siguri nëse problemet peshe. Ai do të peshojnë fëmijën, të vlerësuar rritjen e saj dhe thonë se këto shifra janë brenda normës moshës. Nuk do të merren gjithashtu në konsideratë moshën dhe zhvillimin e përgjithshëm që do të tregojë për yyazytsirnist trashje. Në përgjithësi, diagnoza është mjaft e vështirë për të vënë një organizëm në rritje të shpejtë. Bazuar në raportin e lartësi dhe peshë, ju mund të llogaritur indeksin e masës trupore (BMI). Nëse BMI fëmijës suaj është 95% më e lartë se kufiri i moshës, vetëm atëherë ne mund të flasim për trashje.

Për shembull, në vend tipik për djemtë papritur të fitojë në peshë dhe rrit rritjes gradualisht. Ju duhet të diskutoni me mjekun tuaj nëse shtim në peshë është "normale" për moshën e fëmijës tuaj. Nëse një fëmijë është shëndoshet, mjeku mund të rekomandojë ndryshime të jetesës, të ushqyerit e duhur.


Mbani fëmijët tuaj


Gjëja më e mirë që ju mund të bëni për fëmijën tuaj, kështu që le të dinë se, pavarësisht nga pesha shtesë, ju e doni atë si ajo është. Mvarur nga fëmijët vetë të bazuar në mënyrën se si prindërit e saj janë. Nëse ju merrni një të riu me ndonjë të peshës së tij, është më e lehtë të duash veten dhe të jetojnë në harmoni me vetveten. Ju gjithashtu duhet për të diskutuar atë me probleme peshe fëmijë, ajo duhet të ndajnë plotësisht pika juaj e parë. Djali apo vajza më mirë se kushdo tuaj të kuptojnë se ata janë duke treguar shenja të trashje. Kjo është arsyeja pse këta fëmijë kanë nevojë për mbështetje, mirëkuptim dhe dashurinë e miqve.Kushtoj vëmendje të familjes në tërësi


Në asnjë rast nuk mund të izolojnë fëmijën. Në mënyrë që të ndihmojë atë për të tërhequr vëmendjen në një mënyrë e jetës për të gjithë anëtarët e familjes. Përfshirja në trajtimin e të dashurit jo vetëm që do të ndihmojë të zhvillojnë zakone të dobishme, por edhe të ndihmojë fëmijën tuaj për të luftuar ndjenjat e vetmisë.


Rritja, aktiviteti fizik i fëmijës


Ushtrimi Daily kombinuar me një dietë të shëndetshme luan një rol të rëndësishëm në stabilizimin e peshës. Përveç kësaj, të ushtrojnë - një pjesë integrale e një jetese të shëndetshme. Këtu janë mënyra të thjeshta me të cilat ju mund të "shkundur" të familjes:
të bëhet një shembull për fëmijët tuaj. Nëse adoleshentët shoh që ju të çojë një jetese aktive dhe për të marrë kënaqësi nga ajo, ata do të jenë ushtrim më interesante për jetën;
Mendoni për familjen tuaj jashtë, kthejnë atë rekreacion: hiking ecje, vrapim të lehta, çiklizëm, not, vallëzim. Për shembull, pyesni fëmijët të ecin në vend të shikuar televizor. Sigurohuni që klasa tuaja janë në kushte të favorshme të mjedisit;

Të jetë i vëmendshëm për fëmijën tuaj. Disa fëmijë të cilët janë të trashë, nuk mund të jenë thjesht të angazhohen në disa sporte. Të ndihmuar fëmijën tuaj të marr kurse të tilla, nga të cilat ai ka gëzuar dhe shumë i lodhur;
përpiqen për të minimizuar mënyrë jetese i ulur, të tilla si shikuar televizor dhe më pak të ulur në kompjuter;
Të jenë më aktiv gjatë dhe të frymëzojë të tyre të dashur atë. Për shembull, merrni deri në shkallët tuaja dysheme në vend të ashensorit ose përdorin një lëvizje midis punës dhe trajnimit.
A nuk imponojnë një jetese aktive, ju duhet të krijojnë të gjitha uyazyka lëvizjes tuaj të familjes gëzuar


Inkurajoni familjen për një dietë të shëndetshme


Teach fëmijën për të ngrënë, kjo do të thotë për të shpjeguar atij se ushqimi duhet të jetë kënaqësi, është e nevojshme për rritjen e shëndetshme dhe zhvillimin e, burim të nevojshme të energjisë. Para së gjithash ju duhet të kuptoni se është e nevojshme nga ushqimi për një trup në rritje. Ju mund të studiojë literaturë të veçantë, bisedoni me një mjek diete dhe për të diskutuar me fëmijën tuaj atë që ai pëlqen dhe çfarë jo, duke i dhënë atij mundësinë për të zgjedhur atë dhe sa ai dëshiron për të ngrënë.Shmangni dietat tepër të rrepta


Fëmijët nuk duhet të ulen dietë shumë të rreptë në mënyrë që të humbasin peshë, përveç kur mjeku kishte rekomanduar shëndetin. Kufizimi mprehtë e ushqimit mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin e në rritje të organizmit, mund të çojë në rritjen anormale dhe zhvillimit.
Në mënyrë që të japin fëmijës mundësinë për të ngrënë plotësisht dhe kështu të shmangur trashje, dietë duhet të përfshijë një shumëllojshmëri ushqimesh të familjes nga grupe të ndryshme ushqimore:
shumica e produkteve duhet të jetë nga grupi i drithërave (6-11 servings), perimet (3-5 servings) dhe perimet (2 - 4 servings);
mish, produktet e qumështit, bishtajore (2 - 3. servings) duhet të jetë në moderim;
Produktet, të varfër në ushqyesve, që përmbajnë sasi të mëdha të yndyrës dhe karbohidratet duhet të përdoren në mynymomu. Yndyrna në çdo rast nuk përjashtohen nga dietën e fëmijëve deri në 2 vjet.

Servings mostër:


Bukë, drithëra, oriz, makarona,
- 1 copë bukë
- 1 ons bar të freskët
- 2 filxhan gatuar drithëra, oriz ose makarona

Qumësht, kos, djathë,
- 1 filxhan qumësht ose kos
- 1 ons djathë natyrore
- 2 ounces e djathë të përpunuara
Perimet:
- Fruta të freskëta ose 1 filxhan 2 gota perime të ngrira (gatuar)
- 2 gota lëng perimesh
Mishit, pulave, peshkut, fasule, arra:
- 2 - 3 ounces e gatuar mish ligët, pulave, peshkut
- 2 filxhan gatuar fasule të thata
- 2 lugë gjalpë badiava
Frutat:
- 1 banane, mollë ose madhësia portokalli mesme
- 2 gota copëtuar, fruta të përpunuara termikisht

- 2 gota me lëng frutash
Pjesë e mësipërme të përshtatshme për të rriturit dhe fëmijët mbi 2 vjet. Këto pjesë përafërt madhësive të produkteve nga grupet më të mëdha të ushqimit. Numri më i ulët është për fëmijët 2 - 4 vjet, të cilët kanë nevojë për 1300 kalori në ditë. Kufiri i sipërm i servings rekomanduar nevojshme që në mënyrë aktive në rritje organizëm, për shembull, djemtë 15-18 vjet të cilët kanë nevojë për 3000 kalori në ditë.


Pritini poshtë në yndyrë


Yndyrna Limit - mënyra më e lehtë për të reduktuar futje kalori pa ulur futje e ushqyesve një fëmije. Kjo mund të bëhet duke përfshirë në ushqime dietë me yndyrë të reduktuar dhe produkteve pa yndyrë, pulave pa lëkurë, mish ligët, breads pa yndyrë dhe drithëra.

Disa janë duke ndryshuar sasinë e yndyrës në dietë, ju lehtë mund të kontrollojë peshën e fëmijës, por më të mirë për të bërë atë në konsultim me një specialist.
Dhe nuk e kufizojnë rrjedhën e trupit yndyrë në fëmijët deri në 2 vjet. Në moshë më të vjetër, deri në 5 vjet, fëmijët duhet të mësohen me ushqimin, e cila përmban më pak se 30% yndyrë.


Expand mundësitë tuaja pushtet


Sigurohuni që shtëpia juaj ishte një shumëllojshmëri të gjerë të enëve të shëndetshme. Kjo do të mësojnë fëmijët tuaj për të zgjedhur ushqime të shëndetshme.


Hani të gjithë së bashkuUria dhe ngopje fëmija ndihet më mirë kur të hahet ngadalë. Bëni atë në mënyrë që procesi i të ngrënit u shoqërua me emocione pozitive. Merrni një tjetër bisedë të këndshme, jo grindur dhe të marrë kohën tuaj, ndërsa të hahet. Nëse atmosfera tabela tensionuar mbizotëron, fëmija do të përpiqet të përtypë sa më shpejt të jetë e mundur dhe të lënë kompaninë tuaj. Veç kësaj, për një proces i përthithjes së ushqimit është i lidhur me emocionet negative.


Përfshini fëmijët procesin e blerjes dhe gatim


Kjo do t'ju ndihmojë të kuptoni preferencat shije e fëmijës, të mësojnë atë për të zgjedhur me cilësi të lartë, produkte të dobishme, ajo do të ndjehen më të pavarur, të përfshirë në misteret e gatimit. Përveç kësaj, të rinj do të jetë gjithmonë e këndshme provë ushqim, shtëpi.Puna në snacks


Shpesh snacks mund të çojë në peshë të tepërt, por ushqimi të mirë-menduar-out mund të jetë një pjesë e rëndësishme e një dietë të shëndetshme pa thyer oreksin e fëmijës. Ushqim për snacks duhet të përfshijë ushqyesve, për të shmangur crisps dhe pies, sidomos gjatë partitë dhe ngjarje të tjera sociale. Këtu janë disa opsione për snacks.
Shembuj të snacks të shëndetshme:perime të freskëta, të ngrira ose të konservuar, ndoshta në kombinim me kalori të ulët apo djathë të ulët yndyrë dhe kos;

fruta të thata me arra ose luledielli apo kungull fara;
krisur fortifikuara ose bukë e bëra nga drithërat me djathë të ulët yndyrë ose bllokim;
desserts ngrirë të tilla si akullore, jo-yndyrë ose të ulët kalori kos të ngrirë sherbet fruta, akull frutash, ujë akull, lëngje ftohtë.Kujdes Fëmijët parashkollor mund të mbyten ushqim që ara me punë, shumë pak, raund ose shumë ngjitës, të tilla si perimet e vështirë, rrush të gjithë, chunks të mëdha të djathë e vështirë, arra, fara dhe kokoshka. Prandaj, për këtë grup moshë fëmijët snacks duhet të jenë të zgjedhur me kujdes të madh.Këshilla tjera të rëndësishme


Mos lejoni është shikuar televizor!
Ushqimi duhet të bëhet vetëm në zona të caktuara, të tilla si në dhomë ngrënie apo kuzhinë. Ushqimi në TV çon në faktin se vëmendja është fëmija i hutuar, ndjenja e humbur të ngopje, e cila çon në mbipeshë.
Mos përdorni ushqimin si një ndëshkim apo një promovim!
Heqja e ngrënies si dënim çon në faktin se fëmija ka frikë se ai nuk do të marrë ushqim. Për shembull, heqja e darkë do që fëmija do të gjithmonë të frikësuar për të qëndruar të uritur. Për shkak të kësaj, fëmijët kanë filluar të kudo që ka një mundësi. Nga ana tjetër, në qoftë se ju përdorni ëmbëlsirat si inkurajuese, fëmija mund të mendojnë se ushqimi i tillë është më i mirë, dhe kjo është gjithmonë e lehtë për të marrë. Për shembull, në qoftë se një fëmijë të thotë se ai do të merrni ëmbëlsirë në qoftë se ju hani të gjitha perimet, ajo do të krijojë një qëndrim të gabuar ndaj perime.

Të kontrollojë se çfarë fëmija ha larg nga shtëpia!
Pyesni se çfarë fëmija juaj është ushqyer në shkollë ose në mënyrë të pavarur të mbledhur bukë me ta, duke përfshirë edhe asaj ushqime të vetëm të shëndetshme. Përveç kësaj, me kujdes të zgjidhni enët gjatë darkës në restorant.
Të jetë një shembull i mirë për fëmijët tuaj!
Fëmijët janë të trajnuar mirë, por ata janë më të lehtë për të ndjekur shembullin e dikujt. Ushqyerit korrekt dhe duke çuar një jetese aktive, ju mësohet me të dhe fëmijën e tyre, sjellja e shkollës modelit atë për jetën.Më Ndihmë


Nëse ju doni për të ndryshuar mënyrën e jetesës, ushqimin tuaj të familjes, por është e vështirë për të bërë atë vetë, ju mund të ndihmoni ekspert - dietist.
Nëse ju nuk mund të trajtojë fëmijën mbipeshë dhe mjeku i thotë se obeziteti ka një ndikim negativ në shëndetin e tij, ju mund të përfshijnë një programe të veçanta të kujdesit për fëmijët. Më poshtë janë pikat kryesore që duhet të shikoni për kur zgjedh një program humbje peshe:sigurohuni që programi i përfshirë specialistë në fusha të ndryshme. Ajo është e mirë në qoftë se ata janë fizioterapistë përfshirë, specialistë në terapi fizike, pedyatorы, psyhyatorы apo psikologët;

shqyrtuar plotësisht fëmijën. Për të marrë pjesë në programin e humbje peshe mjeku duhet të vlerësojë lartësia, pesha dhe shëndetin e përgjithshëm të fëmijës tuaj. Gjatë orëve të mësimit, këto shifra duhet të monitorohet rregullisht;
nuk zatsyklyuytesya në trashje e fëmijëve, i kushtoj vëmendje të familjes në tërësi;
vlerësojnë karakteristikat moshën dhe aftësitë e fëmijës tuaj. Programi për fëmijët 4-vjeçarë ndryshon nga ai për fëmijët 8-12 vjet;
I kushtoj vëmendje të ndryshimeve në sjelljen e fëmijës tuaj;
Teach fëmijën për të zgjedhur ushqimin dhe sasinë e tij;

Inkurajoni aktivitet fizik. Minimize një mënyrë jetese i ulur, të tilla si shikuar televizor;
Të siguruar përputhjen me të gjitha rregullat e programeve humbje peshe, të mbështetur fëmijën tuaj. Kjo do të ndihmojë atë të prodhojë një model të sjelljes dhe të vlefshme për të shmangur shfaqjen e të qenit mbipeshë më vonë në jetë.Qëllimi kryesor i një programi të suksesshëm të trajtimit - për të ndryshuar stilin e jetës së të gjithë familjen dhe të sigurojë një rezultat pozitiv për jetën.
Burimi: www.health.nytimes.com