Forcim i fëmijëve gjatë tre viteve të para të jetës


Menjëherë pas trupi i lindjes së fëmijës mbrojtjen substanca që ishin për shkak të gjakut të nënës. Atëherë qumështi i gjirit ndihmon që fëmija të marrë infeksionin e parë dhe të prodhojë antitrupat e vet. Në sistemin imunitar të foshnjës është ndikuar jo vetëm bakteret dhe viruset, por edhe ndotjen e mjedisit dhe stresi.
Pra rritur mbrojtje mund dhe duhet të jetë një vit dhe një fillim të mirë në pranverë ose verë. Një mënyrë për të forcuar sistemin imunitar të fëmijës është forcim.

Forcim i fëmijëve gjatë tre viteve të para të jetës do të ndikojë jo vetëm në shëndetin fizik, por edhe të ndihmojë që fëmija juaj të përshtatet lehtësisht në kushtet e reja. Çdo gjë që ju nevojitet për një sistem të fortë imunitar është në natyrë: ajri, dielli dhe uji. Ajo duhet të përdoret vetëm si qëllim dhe rezultati do të ju lutem ju.Parimi bazë është që forcim ndryshimet e temperaturës. Trupi i fëmijëve gjatë tre viteve të para të jetës në mënyrë të pavarur do të merret me ngarkesa dhe bëhen më pak të ndjeshëm ndaj saj. Kjo nuk ka ftohjet nuk kanë frikë.

Forcim bazohet në tri parime themelore:

• umerennost b - ekspozimi shumë intensive mund të dështojnë efekt dhe fëmijëve shëndetin në vend të marrë një kullojnë hundët;
• dozovanist - nuk do të përpiqet me frekuencën dhe kohëzgjatjen e forcim;
• rregullsinë - nëse ka filluar tashmë, nuk do të ndalemi (forcim duhet të jetë çdo ditë). Pasi ju të ndaluar procedurën mekanizmave adaptive të fillojë të dobësohet. Ne do të duhet të fillojnë nga e para.


Ka rregulla themelore kalitje, të jetë i sigurt
ndjekin:

• forcim mund të fillojë nga çdo moshë, rritur gradualisht ngarkesën.
• merr parasysh fëmijën. Sa më e vogël fëmija, qasja më të kujdesshëm duhet të jetë procedura e forcim. Nëse ju jeni në ndonjë dyshim, atëherë konsultohuni me pediatrin tuaj ose fizioterapist.
• konsiderojnë pasardhës humor dashur (fëmija duhet të jetë në një humor të mirë, të mirë-ushqyer dhe të gëzuar). Nëse nuk është në frymën e mirë të shtyjë procedurën në një tjetër kohë. Forcim bëhet vetëm në formë të lojës.

• Kurrë mos detyrojë fëmijën tuaj nëse ai dëshiron. Nëse fëmija ngriu, pastaj menjëherë të ndaluar procedurën dhe shpejt warms fëmijën.
• veshin fëmijën sipas temperaturën e ambientit, parandalon veshin e tepruar transferimin e nxehtësisë duhur.
• Për efekt forcim më të mirë të fëmijëve të tre viteve të para të jetës duhet të kombinohet me masazh dhe gjimnastikë.

Forcim ajrit (dush e ajrit) e përshtatshme edhe porsalindur. Lini fëmijën lakuriq në një dhomë me një dritare të hapur freskore çdo herë kur ju të ndryshojë një pelenë. Para 5 minuta do të jetë e mjaftueshme. Gradualisht, çdo dy ditë rrit kohë me një minutë dhe të sjellë në një orë. Fëmijë do të jenë të lumtur nëse kjo kohë nëna e tij Pampers gjimnastikë ose masazh. Kjo është e detyrueshme për të dalë për një shëtitje dy herë në ditë. Promenade marr larg nga rrugët dhe shtigje. Shtëpia lejoni fëmija juaj të kandidojë rreth zbathur - një mënyrë shumë efektive për të forcuar trupin. Gjatë verës, le drejtimin zbathur mbi bar ose rërë. Nëse është e mundur, le fëmija vjen në. Dhe vendi në rrugën për fëmijët gjatë tre viteve të para të jetës do të jetë efekt të mirë masazh.


Trajtimit të ujit të fillojë me një rubdown. Merrni me një dorezë peshqir (apo blej të gatshme në dyqan). Thith atë në ujë të ngrohtë dhe fshij duart dhe këmbët e fëmijës për të porozoveniya e tyre intensive. Pra, të marrë një përfitim të dyfishtë: forcim dhe ndikimin mbi nervore aktive (në shuplaka dhe shputa janë pikë - "përfaqësues" të të gjitha organeve të brendshme). Uji forcim mund të fillojë sa më shpejt që plaga foshnjore kërthizës shëruar. Fëmija i parë i ujit grumbull temperatura e të cilit është 36 gradë. Pastaj u ul gradualisht në 30 gradë. Mos u shqetësoni fëmija nuk është i ftohtë, sepse ajo në mënyrë aktive lëviz krahët dhe këmbët. A keni nevojë për këtë procedurë çdo ditë për 10-15 minuta në një orë apo gjysmë ore para ngrënies.


Nëse fëmija frikë nga dip mprehtë në ujë të ftohtë, ju mund të përdorni metodën e "spote të ftohtë." Ajo duhet të jetë në fund të larjes në një banjë derdh një pak të ftohtë ujë. Pastaj tërheqë një fëmijë nga ky vend. Temperatura konstante ndjenjë ndryshon temperamentin dhe shërojnë. Rregullt not - parandalimi më i mirë i sëmundjeve. Çdo fund derdhje not (dush të ftohtë). Lumë i parë i drejtpërdrejtë i ujit në këmbët dhe duart, atëherë zonën jakë, stomakut dhe mbrapa. End ujë gjithmonë të ngrohtë. Pas kësaj procedure, peshqir fëmijë pat.


Përsëriteni çdo ditë, dhe një javë më vonë fillojnë të ulur temperaturën e ujit nga dy gradë për 5-7 ditë, deri sa ju të merrni të 22-20 gradë, dhe në verë - deri në 18-16 gradë. Kontrasti mund të jetë një dush këmbë (receptorët në thembra të këmbëve janë të lidhura ngushtë me një "vesh-hundë-fyt").

Ngrohjes e thatë gjithashtu ka një efekt të mirë, kalitje. Kjo do të jetë besnik asistent sauna juaj - ndikimi në trupin e fëmijës, nuk do të jetë më intensive. Fëmija mund të kryejë këtë procedurë me dy muaj të moshës.


Temperatura në dhomë me avull duhet të jetë 90 gradë. Për herë të parë, shkoni me fëmijën për 5-7 minuta (. Max 3-4), dhe pastaj thith atë në pishinë. Për të marrë rezultatin e dëshiruar në vend sauna një herë në javë. Në varësi të shëndetit të fëmijës rritet gradualisht kaluar kohë në dhomë me avull.

Në fund unë do të doja të theksohet se jo domosdoshmërisht të përdorin të gjitha këto metoda e forcim. Thjesht zgjidhni një, por e përdorin atë rregullisht (gjatë forcim sëmundje duhet të jetë më i butë). Ky zakon i shëndetshëm duhet të ruhet për jetën. Vetëm në këtë rast, sistemi imunitar i fëmijës do të punojnë në fuqi të plotë.