Vlera ecën për fëmijë të shëndetshëm


Çdo person i dobishëm për të shpenzuar kohë jashtë. Duke ecur me fëmijën tuaj mund të jetë, dhe madje edhe e nevojshme në pothuajse çdo mot. Ndryshimet e temperaturës janë të mira për adaptimin e sistemit të trupit në të ftohtë apo të nxehtit.
Nëse fëmija juaj është vazhdimisht në një dhomë të mbyllur në çehre e tij të zbehtë dhe oreks të dobët. Një fëmijë i cili është vazhdimisht jashtë, zhvillon më mirë, më pak të sëmurë, ai ka një oreks të mirë dhe faqet rozë. Jashtë mukozën e hundës është pastruar nga pluhuri dhe alergeneve. Vlera ecën për shëndetin e fëmijëve është i madh, kështu që nga një moshë të re se sa kohë duhet të shpenzohen me fëmijën tuaj jashtë.Me një fëmijë peshon 35 kg. dhe më, mund ecin në një temperaturë prej 16 gradë ose më shumë menjëherë pas shkarkimit nga spital. Nëse fëmija ka lindur në dimër, do të duhet të presin dy ose tre javë, dhe pastaj ju mund të filloni duke ecur.

Hera e parë varur me të sapolindur kanë nevojë më shumë se 10 minuta, gradualisht ecën, janë të rëndësishme dhe aq të nevojshme për shëndetin e fëmijëve, është rritur në 15,2 orë. Është më mirë nëse fëmija dremitje jashtë. Nëse fëmija ka lindur para kohe dhe dobësuar rrugë është më e mirë që një muaj. Mbani në mend se temperatura nuk duhet të jetë nën -10 gradë. Se si fëmija do të mësohen për të motit të ftohtë, me atë që ju mund të ecin dhe në temperatura të ulëta.


Ne duhet të kujtojmë se kur ju jeni duke shkuar për një shëtitje, temperatura e ajrit - jo vetëm faktor i rëndësishëm. Në të njëjtën temperaturë në një të ftohtë me erë ditë se sa në ajër pa erë dhe i lagësht përshkon fortë se thatë. Por edhe në mot me erë fëmijën ftohtë të veshur me rroba të ngrohta do të ndjehen të mbrojtur mirë nga dielli erës. Foshnjat zakonisht reagojnë fuqishëm të erës. Ata fillojnë ulëritës në lemeri, rrahje zemre për frymë ose anasjelltas, të frikësuar për të marrë frymë. Fëmija duhet të jetë i mbrojtur nga era. Kur fëmija i parë në këmbë fytyrë pak të hapur, dhe pastaj fëmija në këmbë hapur përballur.


Mos anulluar udhëtime për shkak të shiut. Me strollers baby mund të vihet nën qepalla ose verandë.

Shumë i përshtatshëm për udhëtime të shkurtra shpinës gjirit - Baby gjithmonë në horizont, ajo është e lehtë për të hequr dhe vënë prapa. Fëmija është me të vërtetë donte të jetë në kontakt të ngushtë me nënën e saj dhe shikoni përreth. Përkundrazi, ai dëshiron pastaj ecin në endacak. Një qerre të rehatshme ende e domosdoshme për të ecur. Në këta fëmijë nuk mund të ngasin, por edhe për të hyrë në gjumë, ndërsa në këmbë për shëndetin.


Summer fëmija mund të jetë në rrugë pothuajse gjatë gjithë ditës, me përjashtim të orëve më të nxehta. Mos harroni nga koha në kohë për të pirë fëmijën e ujit.

Kur ju jeni duke shkuar për një shëtitje, kjo është e rëndësishme për të vënë fëmijën në mënyrë që ajo nuk është e ngrirë, dhe në të njëjtën kohë nuk overheated. Ajo është identifikuar lehtë nga fëmija hundëz - ajo duhet të jetë e ngrohtë kur hundë të ftohtë - fëmija ngriu sikur të nxehtë - është e nxehtë.

Fëmijët e vitit të parë të jetës, mjekët rekomandojnë krevat gjatë shëtitjet. Gjatë nevojat në rritje të trupit rritur shumat e oksigjenit. Ka një vlerë dhe zgjidhje për të ecur, duhet të zgjidhni të qetë - në park, park apo kopsht. Ajo duhet të trajtohen me butësi për procedurat diellore. Në fëmija njëra anë duhet të kalojnë në diell - nën ndikimin e diellit trupi prodhon vitaminë D mangësi në të cilën rakit zhvillim, dobësi të muskujve dhe të komunikimit, aktiviteti ndërprerë e zemrës, veshkave, mëlçisë dhe organeve të tjera. Ajo ka foshnjat e dimrit rastësi përshkruajnë vitaminë D. Por ai nuk mund të kompensojë plotësisht mungesën e diellit - më shumë se 90% e trupit ka nevojë për vitaminë D sintetizohet vetëm nën ndikimin e diellit.


Në të njëjtën kohë rrezatimit ultravjollcë të tepruar në fillim të jetës më vonë mund të çojë në kancer. Prandaj, ekspertët rekomandojnë për të mbrojtur të ndjeshme sunscreen lëkurës foshnjës. Në verë, të jetë i sigurt për të vënë mbi kokën e foshnjës Panama, dhe në orët më të nxehta e rrugës është më mirë të mos për të shkuar.

Shëtitjet janë zhvillim i rëndësishëm dhe emocional i fëmijëve. Walking fëmijë mëson botën rreth nesh - së pari shqyrton endacak, rrobat, fytyra e nënës sime, shumë pak ka ndryshuar nga kapelë, atëherë vëmendja e fëmijës tërhequr nga makina, këmbësorët, kafshët, zogjtë, etj, ai mëson shijet e reja dhe aromat. Kur fëmija rritet, ecën do të jetë thelbësore për zhvillimin e aktivitetit motor fëmijë - ajo do të fillojë për të kandiduar në rrugën apo bar, rritet shkallë në shesh lojërash, përpjekje për të kapur macet dhe zogjtë. E gjithë kjo çon në kënaqësinë e fëmijës, inkurajon veprime të reja për zhvillimin e gjuhës - parë dhe dëgjuar përsëri dua të them miqtë në lidhje me të, të ndarë gëzimin tuaj. Për të ndihmuar fëmijën tuaj në këtë fazë mund shpjegim nënës sime. Le të më shumë nuk e kuptojnë disa fjalë do të grumbullohen gradualisht në kujtim gradualisht mbledhur në rend logjik. Dhe së shpejti fëmija do të fillojë për të bërë pyetje, duke arritur moshën "chomusyky."


Fëmija i pëlqen të godasin pishina apo dlubayetsya duart në tokë? A nuk nxitojnë për të fajësuar atë. Fëmijë ende nuk e kupton shqetësimin tuaj në lidhje me rrobat e kontaminuara ose duart e pista. Në fund të ecin ai le këtë gëzim. Më shumë gjasa, fëmija do të kënaqë kuriozitetin e tij dhe përpjekjet vymazatysya në baltë nuk do të jetë aq aktive.

Për të zhvillimit social lojrave të rëndësishme të përbashkëta me fëmijët e tjerë. Ju mund të ofrojë fëmijën tuaj për të luajtur në sandbox së bashku me fëmijët, lodra aksioneve, pëllumba e ushqimit apo të shikojnë cat lagje. Lojëra të përbashkëta me kolegët janë shumë të rëndësishme për përshtatjen sociale e fëmijës në botë, veçanërisht në qoftë se fëmija nuk shkon në kopsht.


Duke ecur në ajër të pastër - një nga kënaqësitë kryesore në fëmijën e jetës, një kusht të rëndësishëm për shëndetin e fëmijëve, detyrë e prindërve - për të ndarë këtë gëzim me të, t'i japë atij mundësinë për të ndjehen pavarësinë e saj, vetëm duke ndihmuar dhe udhëzuese fëmijën, por pa imponuar vullnetin e saj .