Histerike në vegjël


Histerike në fëmijë të vegjël është provuar mënyrë për të tërhequr vëmendjen. Ajo drejtuar në qoftë se fëmija nuk është i kënaqur me diçka, dëshira e tij nuk është plotësuar situatë të caktuar merr jashtë kontrollit të tij. Në rastin e predispozicion mendor, rritja e tantrums nervor excitability mund të jetë, sjellje të shpeshta tipike.
Shkruani një fëmijë që rreh në gjendje histerike, jep rriturit një përshtypje të qëndrueshme. Ato menjëherë fillojnë të nxitojnë, për të qetësuar fëmijën e tyre, rehati, dhe në çast të përmbushur të gjitha kërkesat dhe të plotësojë të gjitha dëshirat. Në rrjedhën është gjithçka - dhe pika Valerian dhe ujë të ftohtë, dhe malet premtimin e artë. Megjithatë, në shumicën e rasteve, nga sjellja e tillë histerike në fëmijët vetëm rrit dhe zgjat më shumë.Arsyeja për këtë është shumë e thjeshtë: nëse rezervë dhe të qetë, kjo do të thotë, me të vërtetë, gjë e keqe dhe me makinë të bërtas dhe të tërheqë vëmendjen për personaliteti i tij është. Prandaj përshtaten fëmijë të vegjël tantrums, arritjen e dëshiruar, dhe sa më gjatë dhe më intensive të zbutur ato, aq më shumë ata të ardhur keq vetë, thirrja louder, bien në dysheme, ulëritës dhe writhing.

Në mënyrë të qartë, tantrums dhe lotët krejtësisht injorojnë gjithashtu nuk mund, ju nuk mund të bllokohet një fëmijë në një dhomë vetëm me pikëllimin e tyre, lotët si në këtë rast - është e qartë, edhe pse thirrje pakontrollueshme për ndihmë. Shumica histeri fillon me lot, dhe nëse nuk pambikëqyrur këto lot, ata i kthejnë në skandal të vërtetë, me të gjitha pasojat e saj.


Reagojnë është një domosdoshmëri. Në raste të rënda duhet të kërkojnë ndihmë nga profesionistët, psikolog fëmijëve dhe neuropsikiatër, psychotherapists. Ndonjëherë një ose dy nuk është konsultimi mjaftueshme dhe duhet të mbajë një numër të mësimit plotësues për të arritur një rezultat pozitiv.

Masa të rëndësishme të caktuara parandaluese, detyra e të cilëve është për të parandaluar ndodhjen e sjelljes së padëshiruar në fazën fillestare. Ju nuk keni nevojë për të provokuar fëmijën, të prirur për manifestimin e histerisë para se të ndodhin.


Nëse ju ende nuk arriti të shmangur përçarje, ajo është për histerike mbi të shpejtë, ju mund të përpiquni për të marrë fëmijën në krahë, të shtypni gjoksin e tij, lulled apo goditje në tru. Të gjitha këto veprime çojnë për të qetësuar, dhe për këtë arsye, uljen e histerisë.

Në gjendje histerike në fëmijët e vegjël nuk kanë nevojë për bujë, panik, telefononi jashtmit për të ndihmuar. Pa marrë parasysh se sa histeri nuk zgjati, në çdo rast, ajo do të përfundojë. Fëmija duhet të jepet vyplakatysya dhe nakrychatsya, ose në qoftë se të gjitha këto emocione mbesin brenda, ata mund të ndikojë negativisht në gjendjen dhe funksionimin e organeve të brendshme dhe të rezultojë në sëmundje, të ndryshme të dhimbshme.


Tensioni të fortë në foshnjat zakonisht ndryshon relaksim. Pas shumë tantrums fëmijët bien në gjumë dhe të fle për një kohë të gjatë, disa prej tyre bien në një gjendje hutimi, etj Ky reagim është mjaft e natyrshme dhe nuk duhet të shkaktojnë anëtarët e familjes apo të afërmit panik dhe tmerr. Fëmija në këtë kohë nuk mund të shqetësuar, le të fjetur, se sa do të fle.

Konsultoni ekspertë, si të sillen me fëmijën tuaj për të parandaluar shfaqjen e histerisë. Ata mund të rekomandojë se si të bëjnë një rutinë të përditshme, kohë të lirë organizoni fëmijë, për të shpërndarë energji dhe veprimtarinë e saj.


Çfarë nuk duhet të bëni gjatë tantrums në të vegjëlit

Si histeri është në dispozicion për një fëmijë do të thotë për të marrë e dëshiruar, pastaj, duke kuptuar një herë se kjo metodë funksionon, ai do të përdorë atë mjaft shpesh. Stop histeri jo vetëm që mund të treguar kur ka lëshime.

Ndoshta ju jeni të gjendje histerike të njohur të papjekur të gjatë mund të hasin ata për herë të parë pas ndryshimit të vendbanimit, duke filluar në jetën e "kopshti" Periudha e fëmijës tuaj. Britmat, qan, hipur mbi dysheme, duke trokitur këmbët e tij dhe atraksione të tjera në mëngjes, kur ju jeni të pashpresë vonë për punë dhe duke marrë parasysh se si për të dhënë fëmijën tuaj oruschee në kopshtin e fëmijëve, mund të sjellë vetë prindërit edhe shumë i qetë dhe madje edhe-rrëmbyer. Por ju mund të ndrequr situatën, kjo kërkon disa përpjekje nga ana juaj.


Për të filluar për të marrë frymë thellë dhe të qetë poshtë - histeri nuk do të zgjasë përgjithmonë, fëmijë "të rritet", do të kuptoni dhe të vlerësojë veprimet e tyre. Mundohuni të organizojnë kohën tuaj në mënyrë që vonesat nuk presion për të punuar për ju. Nëse tantrums ndodhin gjatë asamblesë në kopshtin e fëmijëve, një plan me mundësinë e kësaj ngjarjeje.

Të jetë i sigurt për të lejuar që fëmija të kuptojnë se tantrums e tij ju nuk kanë frikë, dhe ai nuk e ka arritur ato, ju nuk do të plotësojë kërkesat e fëmijës, sepse ajo shtrirë në dysheme dhe i jep tingujt pakëndshme. A nuk e tregojnë llojin që ju jeni zemëruar me fëmijën do të dënojë. Mendja dhe këmbëngulje fëmija juaj do të kuptojnë se ai është duke bërë diçka të gabuar dhe keni nevojë për të ndryshuar sjelljen e tyre.


Nuk ka nevojë për të aplikuar për fëmijën gjatë tantrums nuk dënimit fizik. Në këtë situatë, ata nuk do të ndihmojë, por vetëm më keq.

Nëse të qenit në një vend publik, ju mendoni se tantrums nuk mund të shmanget, mbajnë fëmijën në një vend ku më pak njerëz në makinë, në një qoshe komod për të shmangur sytë prying, bindjet dhe këshillat, si dhe pjesëmarrjen soboleznuyuschyh njerëz.

Mos harroni rregulla të thjeshta, dhe çdo herë kur një akt histerike në përputhje me to;

• Mos e ndryshoni vendimet e tyre;

• Mos u përpiqni të marrë me forcë fëmijën në krahët e tij;
• Mos e ngrini fëmijën nga kati në qoftë se ajo doli kundër tij;
• Në asnjë rast nuk do të lënë atë vetëm;
• Mos harroni të kontrolluar gjendjen tuaj emocionale, për të shmangur veprime të cilat do të kursejmë;
• ende të përpiqet për të kaluar vëmendjen për fëmijën ndonjë sende të veprimit interesante;
• Injoroni komentet e të tjerëve.