Foshnjat Koliç
Bebe Dhimbje barku - shkaku numër një


Një fëmijë është i lindur me një trakt steril ndihmon tretjen e ushqimit, të cilat, me kalimin e kohës, microflora zgjidhen gradualisht përreth fëmijën me duart e nënës dhe babait, nga ajri, uji, me qumështin e nënës. Shlyerja ndodh gradualisht, jo të gjithë në të njëjtën kohë, në mënyrë që viti i parë i jetës është aq e ngjyra të ndryshme për fëmijë kakashok - nga e verdhë në gunga të bardhë e pulla gri-kafe-kuqe flakë - dhe aroma e tyre - e kyslenkoho të hapur kalbur. Në përgjithësi, të gjitha të shoqëruara nga rritja e prodhimit të gazit nga fakti se mikroby-"kolonët" aktive riprodhuar. Gazi Produktyruemыy fryn sythe zorrë, e lënduar fëmijës.
Arsyeja numër dy


Një problem i zakonshëm - një fëmijë gllabërim ajër gjatë të ushqyerit. Kjo mund të jetë për shkak të:lidhja e gabuar në gji;
që fëmija sucks shumë aktiv (i quajtur "sosun lakmitar").Në çdo rast, ajrit të ushqyerit e swallows baby. Kjo nuk është se, por më tepër si zahlocheno dhe se nëna e bëri për të shpëtoj prej tij.


Çfarë duhet të bëni?

saktë të vënë fëmijën në gji (goja foshnjës duhet të jetë jo vetëm dalë, por areola!);

para çdo të ushqyerit për të mbajtur fëmijën në bark të jetë e mundur;
pas çdo baby ushqyer veshin vertikalisht të jetë e mundur për të gjithë ajrit zahlochennыy jashtë;
Nëse ushqyer natën fëmijë fjetur vë ushqimin e tij në mënyrë që ajo nuk do të vë sheshtë, dhe me një fund ngriti kokën.

Nëse dhimbje stomaku fëmija:

stroking butë rrethore rreth kërthizë clockwise dorë të ngrohtë;
pelenë hekur-ngrohjes dhe atë të bashkëngjitni rajonin kërthizës;
Uluni në një karrige dhe vendoseni fëmijën stomakun lakuriq në barkun e zhveshur;
Ti do këmbët fëmijë lëvizje "biçikletë".

Kur vënë hazootvodku?


Nëse të gjithë e më lart nuk punon për 15-20 minuta, stomaku si një daulle, një fëmijë qan - ju mund të vendosni hazootvodku.Si për të vënë një tub avull?

Përdorimi i prokypyachenыe dhe ruhen në një të pastër hazootvodky huyazytsi qese;
në çdo rast nuk ka kulture, nuk ka prerje dhe nuk ka bërë vrima shtesë në tub blerë;

domosdoshmërisht lubrifikuar me bollëk tub me vazelinë ose vaj perimesh të rregullt;
fëmija - në shpinë të saj, këmbët prirje dhe presion në bark;
Lloji i tub shumica e lëvizjeve të thellë flavorful vkruchyvayuschymy, duke shtypur këmbët në bark. në qoftë se ju ndiheni rezistencë kur hyjnë në tub, tub ndaluar të dhëna;
butësisht rrokulliset tub futur në fëmijën Papa ndërsa patting atë në bark ose për të bërë "biçikletë" këmbët;
5 minuta hiqni tub;

Pelena të mbuluar, për 10 minuta ai ende mund të "ju jap gjobë qymyr, por shumë".