Dhimbje barku në fëmijët
Intestinale dhimbje barku - një shtet special funksional i sistemit të tretjes në foshnjat. Ky term kuptojnë dhimbjen paroksizmal në bark.
Ata nuk janë një sëmundje, por, si një tretje zorrëve tranzicioni dhe përshtatjen funksionale në gjendje extrauterine dhe zakonet dietik.
Dhimbje barku në fëmijët të ndodhë në muajin e parë të jetës, zakonisht për një periudhë prej tre javësh në tre muaj të jetës. Megjithatë, ata nuk kërkojnë masa e trajtimit aktive dhe përdorimin e terapi të drogës. Megjithatë, për shkak të sjelljes së veçantë të prindërve të fëmijës shqetësuar në lidhje me, kur do të lehtësojë dhimbje barku dhe gjendjen e fëmijës. Është e rëndësishme për të përcaktuar se fëmija është dhimbje barku, duke përjashtuar patologjitë e mundshme që mund të paraqesin simptoma të ngjashme.


Shkaqet
Dhimbje barku fëmijën që rezulton nga disa faktorë:
papjekuri morfologjike dhe funksionale e nervave periferike në murin e zorrëve;
cen rregullimi qendror i trurit gut;
përfshirja graduale në punën dhe maturimin e sistemeve enzimë;
Krijimi i microflora normale zorrëve;
rritja e prodhimit të gazit.
Si rezultat, cramping formuar zorrëve ose zorrë bloating sythe akumulimin e gazeve që irriton receptorët dhimbje në muret e zorrëve dhe shkakton dhimbje. Megjithatë, dhimbje barku nuk është një sëmundje, është zorrët papjekur, pjekuria e tij gradual. Ato përfundojnë në dy deri tre muaj.

Manifestimet
Si për të përcaktuar se fëmija zorrëve dhimbje barku? Manifestime tipike e dhimbje barku zorrëve në një fëmijë: Sulmet fillojnë papritmas, fëmijët janë duke qarë e vështirë, britmë të madhe dhe të mprehtë. Megjithatë, ata të tërheqë këmbët në bark, kryvlyatsya, krekchut, skuqem. Në një bark të aftë fëmijë dhimbje barku mund të jetë e vështirë, armëve fryrë dhe këmbët janë dhënë në trup. Sulmi lehtësim i dhimbje barku ndodh kur një gaz shkarkimin ose stol. Sulmet ndodhin pas feedings, shpesh në mbrëmje pas 18 orësh.
Për dhimbje barku treshe caktuar karakteristike:

duke filluar nga dhimbje barku pas tre javë;
dhimbje barku Gjatësia - rreth tre orë në ditë;
dukuri e dhimbje barku në fëmijët gjatë tre muajve të parë të jetës.
Diagnozën diferenciale
Dhimbje barku zorrëve duhet të dallohen nga:
patologji kirurgjikale akute;
sëmundjeve infektive;
sistemit nervor;
sëmundjet e zorrëve, defekte enzimë.
Trajtimit
Shfaqja e dhimbje barku zorrëve nuk parashikon ndonjë trajtim të veçantë si ajo është një papjekuri funksional i sistemit të tretjes. Megjithatë, për shkak të shqetësimit të prindërve dhe sjelljes së fëmijës, është e nevojshme për të shpjeguar atyre se si për të ndihmuar fëmijën tuaj me dhimbje barku.

Së pari, është e rëndësishme për të shpjeguar për prindërit që provokoi një dhimbje barku shishe me gji të fortë, kështu që ju duhet për aq kohë sa të jetë e mundur për të ruajtur gji të plotë. Ju duhet të psikologjikisht të përgatitur prindërit, duke shpjeguar se ku bëjnë dhimbje barku, dhe kur ata kalojnë.
Çfarë duhet të bëni kur sulmet e dhimbje barku? Ne duhet të marrë fëmijën në krahë, prapa dhe pohytaty bark në ritëm të moderuar. Shpesh ajo ndihmon për të tërhequr gazit dhe zbutur fëmijën. Ju mund të konsultoheni me mjekun tuaj në lidhje me metodat se si për të qetësuar dhimbje barku. Ato mund të ndihmojnë drogë vitrohinni dhe pika bimor - bebykalm, bebynos, Plantex dhe të tjerët. Ndihmon ngrohjes në bark, masazh clockwise ose "biçikleta" këmbët. Në rastin e dhimbje barku vonuar tub stol dhe gazit avull ndihmon.

Moti favorizues, të gjithë fëmijët dhimbje barku kalojnë në muajin e tretë të jetës.
Author: Alena Paretskaya, pediatër