Shalqi karamele shumë më mirë


Shumica prej nesh kohë më parë mori shpëtoj nga frika naiv se në qoftë se ju hani fara shalqi, stomaku duhet të rritet një të re. Por ende jo të gjithë të vetëdijshëm se kokrra të kuqe të tillë ushqimor plotësisht. Një i dobishëm jo vetëm lëng mishi kuqe të ndritshme, por lëvore dhe fara janë të njëjta njohur.
Shalqi është me të vërtetë fryt i pavlefshëm. Si tjetër mund të plotësojë nevojën e të dy trupit për lëngun (një kokrra të kuqe është 92% ujë) dhe vitamina të ndryshme dhe minerale? Por bëmat e heronjve në më shumë se i plotëson sy. Një fetë e shalqi, kalori nuk i kalon 40 kalori, plot me vitaminë C, beta-carotene dhe shumë ushqyesve të tjera. Kjo kokrra të kuqe kurorëzuar me të drejtë me një fitues kurorë dafinë fytohymycheskoho përmbajtjes lycopene - një element gjurmë që mund të mbrojë kundër kancerit të gjirit dhe prostatës, si dhe promovimin e shëndetit të zemrës. Një filxhan i mishit shalqi është e njëjtë substancë specifikuar si dy domate të mesme. Gjithashtu, përmbajtja e lycopene në shalqi është e krahasueshme me lëng pasuruar posaçërisht domate. Prandaj, kokrra të kuqe e përshkruar mund të quhet një luftëtar i madh kundër kancerit dhe sëmundjeve të tjera kronike.
Shalqi për kancer


Hulumtimet shkencore kanë treguar se njerëzit të cilët konsumojnë fruta të mjaftueshme shalqi, kanë një rrezik më të ulët të kancerit kolorektal. Rezultati i një studimi tjetër pohimi se kjo kokrra të kuqe në kombinim me ushqime të tjera të pasura në carotenoids, të zvogëlojë rrezikun e kancerit të prostatës.Qarkullimi i gjakut dhe konsumi i shalqi


Shalqi lëkurë përmban tsytrulyn - një amino acid i përfshirë në prodhimin e oksidit nitrik, i cili nga ana e tij dilates enët e gjakut. Kështu, përmirëson qarkullimin e gjakut nga zemra për të gjitha organet e rëndësishme të trupit. Shkencëtarët madje sugjerojnë se tsytrulyn përfshira në shalqi mund të japin efekte droga të ngjashme të tilla si Viagra, mbështesin funksionin seksual në meshkuj.

Tani që ju patjetër frymëzuar për të ngrënë më shumë të këtij manaferrat shijshme dhe të dobishme, të mësojnë se si të zgjedhin shalqi përsosur. Sigurisht, secili ka vet pryyomchyky e tyre të fshehtë, por njohuritë e mëposhtme rregullat thjesht nuk e lënduar.Lëkurë të butë. Zhvishem duhet të jetë solide, me nuk ka dëme, shkurtime ose anketuarve.
Ashensor shalqi. Tingëllon pa kuptim, por kokrra të kuqe duhet të duket tepër e rëndë për madhësinë e saj.
Kthejeni. Në shalqi duhet të jetë krem ​​vend të verdhë, në këtë vend berries në kontakt me tokën.

As joshë atë. Blerësit shpesh shkelin këtë zakon. Në fakt, ajo që ju janë duke u përpjekur për të gjetur? Pas mish flavorful besueshme fshehur nën një shtresë e lëkurës. Nga rruga, disa shitësit paskrupullt posaçërisht prerë flavors shalqi përkrah raft perime. Pra, mbështetet në ndjenja e erë është e pakuptimtë.
Ngjyra e lëkurës mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme. Pra, dallimi në mbushje të gjelbër nuk do të thotë se brenda ju pret përmbajtjen e ëmbël dhe me lëng.

Përdorimi dhe magazinimi i Arbuzov


Para se të prerë shalqi, larë atë. Sipërfaqja duhet të jetë e mbuluar me prerje polietileni dhe pastaj vendoset në frigorifer.

Objektivat shalqi mund të ruhet nga 7 në 10 ditë në temperaturën e dhomës.


Truket kuzhinës


Provoni lëng ngrirë shalqi në moulds konvencionale për akull. Më vonë, këto cubes flavorful mund të shtohet në ujë të thjeshtë ose pije të ndryshme për t'i dhënë atyre një shije të veçantë aromë.
Një shalqi pak prysolyv, ju do të gjeni se ai duket erë edhe më ëmbël u bë më intensive. Ndërsa truket e tilla nuk janë të nevojshme për të shijuar frutat pjekur dhe lëng.