Pije të dobishme për fëmijët e vegjël


Nga 4-5 muaj fëmija mund të japin lëngje natyrale. Por pak nga pak. Lëngjet pasqyrojnë oreksin dhe zhvendosë nga dieta e fëmijës pije të tjera të dobishme, të tilla si qumështi. Sasia e rekomanduar e lëng për fëmijët 5-6 muaj, 50-60 ml për fëmijë 4-6 vjet - 100-200 ml e fëmijëve nën tre lëngje vjet holluar me ujë. Lëng shtrydhur fllad nuk është me vlerë duke i dhënë deri në tre vjet.
Nuk ka asnjë garanci se marrëveshja do të shkojë të përsosur me pikën fruta sanitare e parë dhe se teknologjia do të respektohet - është lëng që shtypin dyqane apo kafene. Në shtëpi ju mund të bëni lëng nga molla apo karrota - holluar me ujë në një raport prej 1: 3. Sa për lëngje prodhimi industrial nuk duhet të abuzojë me to. Ata janë të pastër edhe pse (po, gjithsesi, premtojnë për prodhuesit), por për shkak të një acidi natyrore stomakut mund të ngarkesës. Si te zgjidhni pijet më të dobishme për fëmijët e vegjël?Nektar
Konsideroni lëng e tij të rreme - mashtruese. Fakti se disa fruta - pjeshkë, kumbulla, kajsi - nuk mund të shtrydh lëng. Por ju mund të bëni një pure, holluar me ujë të pijshëm dëshiruar qëndrueshmëri dhe për të marrë më lëng me tul ose nektar me përqindje të ndryshme të frutave natyrore. Nectars dhënë mund të jetë 6-7 muaj; Doza është e njëjtë si për lëng. Dhe lëngje dhe nectars për të pirë nëpërmjet një kashte për të reduktuar efektin e sheqernave dhe acideve frutore në fëmijën papjekur dhëmbëve.


Qumësht, normë pediatri është në gji deri në gjashtë vjet. Por pastaj qumësht nuk duhet të zhduket nga fëmija dietë. Qumësht dhe "kislomolochka" - një burim i rëndësishëm i proteinave me cilësi të lartë, kalciumit dhe vitaminës B2. Çdo ditë një fëmijë duhet të pini të paktën 500-600 ml e produkteve të qumështit, përfshirë qumështin, e cila është përdorur për gatim, të tilla si drithëra.

Fëmijët deri në vitin mund të japë çaj granula të tretshme për fëmijë Speciale: ajo jo vetëm që shuan etjen, por edhe ndihmon me dhimbje barku, normalizes tretje, zbut. Çaji i zakonshëm i lë fëmijët e vegjël mund të ofrojë vit. Gjelbër çaj të zi më i dobishëm, por ajo duhet të jetë slabozavarennыm dhe mezi ëmbël. Çaji i zi japin vetëm të freskët, të gjelbër mund të qëndrojë për disa orë. Në ditën e fëmijës duhet të pini më shumë se dy gota të çajit. Dhe sidomos të mos jetë në mbrëmje chayuvaty: çaj natyral lë shumë kafeinë dhe theophylline cilat stimulojnë sistemin nervor. Është më mirë për të ofruar fëmijës suaj tretësirë ​​bimor - nenexhik, çaj kamomil me fletë butë dhe rrush pa fara e zezë. Çaj me akull shishe fëmijët e vegjël pesë vjet dhe më të vjetër, nuk japin.


Uji gazuara shuan etjen jo, në të kundërtën, është ajo. Përveç dioksidit të karbonit në industriale limonadë përmban acid orthophosphoric, të cilat e dëmtojnë smaltin e dhëmbëve të fëmijëve dhe lan larg trupin e kalciumit. Dhe ujë sode në shumë sweeteners, shije, preservatives, stabilizant, ngjyra - alergeneve potencial.

Një nga pijet më të mira të buta, të pasura me vitamina. Në supë shtuar lëng të freskët Berry apo pije frutash përgatitur mënyrë të ftohtë, nxitje pure kokrra të kuqe në ujë të vluar dhe protsidzhuyuchy. Për fat të keq, lëng të freskët e fëmijëve të vegjël nën tre vjet mund të reagojë çrregullim, dhe madje edhe alergji. Andaj, hyni lëng në dietën duhet të jetë i kujdesshëm.


Fruta të dobishme dhe manaferrat kanë zier dhe për këtë arsye i sigurt për thërrimet brishtë stomakut. Komposto sheqer nevojë për të vënë të paktën. Mos jepni fëmijën tuaj këto pije para ngrënies: si lëng, ato pasqyrojnë një oreks. Ajo është shërim pije e efektit mbrojtje në stomak. Por pelte niseshte jep këtë funksion, së pari, një lartë-kalori, së dyti, mund të shkaktojnë alergji.