Nëse fëmijët e vegjël gërhij


Prindërit të shqetësuar shpesh pyes veten nëse fëmijët e vegjël duhet të gërhij? Fakti që i përhershëm shikojnë gërhitës i rritur i cili u kthye nga puna, një i lodhur pak dhe vendosi për të pushuar. Megjithatë, gërhitës shpesh tregon sëmundjet e brendshme, kështu që prindërit të shqetësuar me dashje në lidhje me fëmijët e tyre.
Konsideroni shkaqet e gërhitës në fëmijë të vegjël.
Arsyeja e parë është ëndrra. Fëmijët e vegjël janë të ballafaquar çdo ditë me shumë foto të botës, të cilat më pas kanë për të fjetur në një vazhdimisht në ndryshim njolla të ndritshme. Disa fëmijë mund të fle dhe të mos shqetësohen për atë komplot është parë në ëndërr. Të tjerët marrin jashtëzakonisht afër zemrës dhe të fillojnë të tjerr në një ëndërr. Ka raste kur një fëmijë ëndërruar diçka të tmerrshme, dhe pas kësaj ai foli nuk fjalëve të caktuara, dhe nuk mund të shkojnë në tenxhere. Ajo mori një kohë të gjatë për të rivendosur gjendjen e mëparshme dhe të qetësuar sistemin nervor. Kështu, konkluzioni i parë sugjeron se fëmijët e vegjël mund të gërhij për shkak të asaj që ai e pa dhe për të marrë fle, të mjaftueshme për të prekur lehtë fëmijën, patting atë në kokë dhe shpinë. Ai e ndjen se njerëzit vendas së bashku dhe gjithmonë të mbrojtur atë, dhe pastaj ëndrra do të përfundojë me pozitive dhe gërhitës larg.Arsyeja e dytë është një sëmundje e fyt. Për shembull, nëse fëmija ka grykët kronike ose faringjiti dhe praninë bajame, ka vështirësi në frymëmarrje dhe gëlltitjes. Për shkak të dhimbje dhe ndjenja të pakëndshme e therr me thike, fëmijët e vegjël fillojnë të gërhij, duke e bërë të marrë frymë përmes hundës. Kjo i ndihmon ata të mos ndihen dhimbje të fytit dhe të vazhdojnë të shohin ëndrra. Gërhitës mund të shoqërohet me wheezing lehtë që është prova e saktë se arsyeja e fshehtë është një sëmundje e fyt.

Arsyeja e tretë - një hundë. Nëse hundë është i bllokuar, është e vështirë për të marrë frymë, dhe është gërhitës. A keni vënë re se në qoftë se ju nuk mund të marrë frymë nëpërmjet gojës tuaj kërkuar shpëtimin në hundë, por në qoftë se ka gjëra të këqija, atëherë fëmija paksa e hapur goja, dhe do të përpiqet për të marrë frymë, duke prodhuar gërhitës.


Arsyeja e katërt - tensioni dhe i shqetësuar. Në qoftë se gjatë ditës fëmija ka përjetuar një shumë të trazirave emocionale. Përvojat, nuk është e çuditshme se trupi i tij i ri nuk mund të qëndrojë kjo dhe tani kërkon pjesën tjetër. Gërhitës këtu nuk do të thotë rrezik është thjesht një shenjë se fëmija është shumë i lodhur dhe ajo ka nevojë për mjaft një sasi të madhe të kohës për të qëndruar në heshtje, të qetë dhe datat e trupit Wall t'u çlodhur dhe lëshohem.

Prindërit duhet të ngrenë panik vetëm nëse gërhitës fëmija juaj pengon frymarrjen normale. Kjo kështu ndodh që hundë shumë të zihet fryma e bën të pamundur për të marrë një dozë të oksigjenit dhe pastaj fëmija fillon të mbyten. Nëse kjo ndodh gjatë gjumit, është e rëndësishme që të parashikojnë dhe të kuruar fëmijën. Pra, gjëja e parë që ju duhet të shikoni fëmijën e tij të vogël në mjekun e fëmijës. Çfarë një diagnozë të saktë dhe të sigurojë udhëzime për përdorimin e tyre të barnave të caktuara. Pas kësaj, ju mund të përgatisë veten disa potions shtëpi për një fëmijë të vogël dhe të ndihmojë atë të ndjehen gëzimin e gjumë qetësues dhe të marrë frymë lehtë. Ju do të duhet të japë fëmijës para gjumit qumësht të ngrohtë me mjaltë, vaj rubbed tij hundë, siguron që shpëtojnë mucous fluide. Ju mund të jepni fëmijën tuaj të marrë frymë mbi pure patatesh dhe disa kohë më vonë datën vysyakatysya. Pasi ju të shihni se ajo ka ndihmuar për të dalë në çdo agjent vrimë hunde e parashikuar për trajtimin ose hundë të mirë bie ndihmë për të hequr qafe të ngjeshur. Pastaj, ju mund të pushoni lehtë që fëmija juaj ave gjatë dhe të mos jetë gërhitës lodhur vet.


Tani, si fyt. Nëse ju shikoni një fëmijë të vogël duke vuajtur nga një dhimbje të fytit. Duhet të provoni recetave. Në mëngjes, ju mund të jepni tuaj sode gargarë fëmijë, ose të bëjë çaj me limon dhe nenexhik. Mint lehtëson kollitje dhe eliminimin gëlbazë nga mushkëritë. I njëjti efekt është prodhuar dhe Melissa. Ju mund të gatuaj një Hypericum dobët supë dhe të japë të pini një lugë gjelle tri herë në ditë. Pra, ajo është e dobishme për të përgatitur një sanduiç të thjeshtë me vajra butë si ushqim për mëngjes. Në drekë ju duhet patjetër të jepni supë të nxehtë. Për stomaku dhe zorrët vazhdoi të punojë dhe për të ndihmuar trupin të absorbuar tableta marra dhe ilaçe. Boil u ngrit për të mbajtur sistemin imunitar të fëmijës. Në natën mund të fshij qafën dhe krahët e hundë kamfor vajra të dhe të lënë në mëngjes. Pra, gjithë natën dhe nuk do të vënë në hundë dhe fyt nuk do të shqetësojë ndjesi të dhimbshme. Gërhitës duhet të zhduken në një çast.


Pas incidentit, disa aventurë, një fëmijë i vogël nuk mund të fle qetë, gërhij. Për të marrë atë nga kjo gjendje me siguri duhet dashuri nënës, e procesit të luajnë gjatë ditës. Në mbrëmje, ju keni nevojë për të përgatitur një dush me livando ose kamomil dhe shlyer për fëmijën e tyre. Kjo do të largojë tensionin, dhe gjumi do të vijë vetë. Ju duhet të kalojnë disa kohë të afërt në kohë deri sa fëmija bie në gjumë, është e nevojshme të kemi parë fëmijë të dashur atje dhe nuk kishte frikë për të mbyllur sytë. Nëse besoni se fëmija në fakt bëhet shumë nervoz, ajo duhet të jetë në gjendje për të shkëputur nga problemet dhe mendimet e këqija. Ecni në mbrëmje dhe të bëjë ushtrime në mëngjes së bashku. Një trup i dobët është në gjendje për të kuptuar se atij i mungon vitamina nën ndikimin e gërhitës. Një ditë një fëmijë shkon në shtrat i rraskapitur dhe në qoftë se trupi nuk është i mbështetur nga ushqimi të dobishme, ajo mund të jetë gërhitës. Përpiqen për të dhënë më shumë produkte të shëndetshme, fruta të freskëta dhe perime, mos harroni të përkëdhel pasta dhe goodies çokollatë, të aftë për të prodhuar hormonin endorphin gëzim.


Fëmijët e vegjël të cilët kanë probleme shëndetësore nuk duhet të gërhij gjatë gjumit. Paguajnë më shumë vëmendje për regjimin e ditës fëmijës tuaj.