Feeding lëngje frutash dhe purees


Fëmijë rritet dhe zhvillohet, ajo ka nevojë ushqyesve më shumë se atë që ajo merr nga qumështi i gjirit, i përshtatet futjen e ushqimeve plotësuese. Lëngje frutash të ushqyerit dhe purees pediatër rekomandojnë administrohet pas 6 muajsh, sipas futjen individuale orarin e ushqimeve plotësuese. Lëngje frutash dhe purees janë futur ushqime si rëndomtë me 1/2 lugë çaji, gradualisht rritjen e vëllimit sjellë në normë të moshës.
Pure frutash. Salcë, si çdo ushqime të tjera, të futur, duke filluar me 1/4 lugë çaji, dhe ngadalë të rritur sasinë e pure javore 60-80h fushëveprimi moshës 8 muaj, 100g në 10-12 muaj. Kjo salcë është e rekomanduar për të shtuar pas marrjes së pushtetit kryesore, shikuar reagimin e fëmijës në ushqime të forta, duke i kushtuar vëmendje në karrige dhe gjendjen e lëkurës.Shfaqja e ndonjë lezione apo ndryshime në stol të konsultoheni me pediatrin dhe të kërkojë ndërprerjen e përkohshme të ushqimeve. Ri-hyjnë në produkt duhet të jetë jo më pak se një muaj. Zakonisht rekomandojnë duke filluar ushqime të ngurta pure frutash e varieteteve të gjelbër të mollë, kryesisht për shkak të faktit se ajo zakonisht nuk shkaktojnë reaksione alergjike, si dhe nga pektin përfshira në mollë dhe e bën atë më të lehtë lëvizjet zorrë.

Nëse reagimi për futjen e pure është e favorshme, ju mund të hyjë pure tjera frutash (mollë, banane pjekur, krasitur, dardhë, boronicë, kajsi dhe bukuroshe, manaferrat), duke marrë parasysh fëmijën tolerancës individuale. Shumica duhet të administrohet me kujdes qershi, luleshtrydhe, raspberries, manaferrat, currants, - të gjitha këto fruta mund të shkaktojnë alergji. Frutave agrume (grejpfrut, mandarinë dhe portokalli), luleshtrydhe dhe rrushi i kuq konsiderohen sylnoallerhennыmy. Dhënia e fëmijët e tyre të vitit nuk është i rekomanduar. Gjithashtu nuk i japin shalqi dhe pjepër.


Shkruani pure frutash duhet të jetë në një më të homogjenizuar, përgatitjen e fëmijës për ushqim të ngurta, fruta duhet të bluaj ulët. Ju gjithashtu mund të kombinohen purees fruta, të tilla si kos, djathë (natyrisht, pas futjes së ushqimeve të ngurta në komponentin e dytë).

Duke filluar ushqime të ngurta duhet të jetë vetëm një komponent salcë homogjenizohen. Pra, si purees fruta para të përdorura:

Applesauce - një shumë e pektin, hekuri (lëng dhe pure nga mollë e gjelbër nyzkoallerhenno dhe është përdorur si ushqimet e para të ngurta).

Dardhë pure - përmban acid folik dhe minerale - kalcium, magnez. Nuk rekomandohet një lëng për kapsllëk (kopër).
Banane pure në - një burim i micronutrients (100 g pure kalium 348 mg, 42 mg të magnezit). Gjithashtu e pasur në kalcium, hekur dhe fosfor, allergenicity ulët.
Kajsi pure dhe pjeshkë - përmbajnë pektin, kalium, carotene dhe vitaminë C (që rregullon lëvizshmëri zorrëve, përmirëson vizion).
Prunes pure - rrit peristaltikės, laksativ i butë. E pasur me kalium (330 mg për 100 g pure), vitaminë B1 dhe B2.

Boronica pure - përmban pektin, e cila thith toksina dhe taninet (tannins), e cila ka veti anti-inflamator dhe dezinfektues (blueberries përdorura në çrregullime të zorrëve në mjekësinë popullore). Përveç kësaj, manaferrat përmbajnë beta-carotene (përmirëson shikimin), Mangani (rregullon procesin e rritjes dhe formimit të gjakut). Maloalerhenna.

Gatim pure frutash:

Për të përgatitur përdorimit pure frutash vetëm fruta të pjekur të freskët, shumë mundësisht të origjinës kombëtare. Frutat duhet të lahen tërësisht, të hequr zhvishem, mollë dhe dardha mund të fshij në një rende gjobë, të përdorë gjithashtu pjekur apo gjysmë shtizë. Prunes duhet të lahen tërësisht, hiqni farat, vlim për 5 minuta, pastaj pres blender.


Lëngje frutash. Pediatër sotme nuk janë të inkurajuar në fillim (deri në 6 muaj.) Hyrje e lëngje frutash në dietën e fëmijës. Së pari, për shkak të alergjive të lartë yyazytsirnosti, së dyti, për shkak të vend të varfër vitaminë dhe mineral përbërjen e lëngjeve dhe pranisë konservuar e këtyre sweeteners artificiale dhe karbohidrateve të thjeshta përveç saharoze, glukozës dhe fruktoza.

Përveç kësaj, futja e dietë e lëng foshnjës para 6 muajsh. mund të reduktojë prodhimin e qumeshtit ne nënat (në rastin e lëng si një fëmijë - ai pi pak qumësht - prodhuar pak qumësht). Duke pasur parasysh sa më sipër, ajo është e rekomanduar për të ofruar dietën tuaj lëng fëmijën pas futjes së drithëra, perime, fruta, ndoshta pas qumështit dhe mishit enët. Në këtë rast, lëng do të veprojë si një katalizator aktivitet enzimë (dmth, të promovuar tretje më të mirë).


Lëng Hyrje në dietën e fëmijës zakonisht duhet të fillojë me 1/2 lugë çaji, gradualisht duke rritur sasinë. Në 10-12 muaj. një fëmijë mund të japin 80-100 ml. lëng.
Lëngjet janë një komponent (një fruta, manaferrat apo perime), të përbërë ose të kombinuara (kombinim i fruta, manaferrat ose perime, ose fruta dhe perime), sqaroi ose tul.

Lëng molle - përmban karbohidratet natyrore dhe acide organike. Ajo stimulon tretjen e ushqimit zgjedhjen lëngje të fitojë, duke shkaktuar oreksin. Për juicing mollë mirë për të zgjedhur dritë dhe ngjyra e gjelbër (më pak alerhennы, ​​për shembull, mbushje e bardhë, Symyrenko, Antonovka).

Lëng Dardhë - përmban një numër të madh të acidit folik (e nevojshme për gjak), dhe elemente të tilla si magnez, kalcium, fosfor, kobalt dhe fibra gjurmë. Ky lëng ka një zakriplyayuchu theksuar efekt.
Karrota-kajsi - mund të ndihmojë të merren me kapsllëk (agjërimi). Ajo përmban fibra dhe pektin, e cila stimuluar peristaltikės dhe për të ndihmuar në përmirësimin e microflora dhe stimulon sekretimit biliare, uljen e kolesterolit. Përveç një lëng fortifikuar me beta-carotene (konvertohet në trup në vitaminë A), e cila është e nevojshme për retinë, sëmundjet e lëkurës, dhe rritjen e reduktuar.


Zgjedhja lëng, e konsiderojnë shëndetin e fëmijës dhe karakteristikat e lëng. Një fëmijë alergjik nuk është e rekomanduar butë, luleshtrydhet, agrume, domate dhe ekzotike (papaja, gujava, mango) lëngje.

Mbani në mend se lëngje frutash dhe purees përdorur në dietën më shumë si ëmbëlsirë dhe nuk zëvendësojnë pleqsh themelore.