Shkaqet dhe simptomat e sëmundjeve të fëmijërisë


Të gjithë fëmijët janë të sëmurë dhe prindërit e tyre janë të shqetësuar për shkak të sëmundjeve të fëmijërisë. Çfarë një skuqje shfaq në fëmijën tim? Unë mendoj fëmijë ose me të vërtetë kollitet më shpesh se më parë? Jo ngjitëse?
Nga përvoja ime personale, prindërit zakonisht dinë shkaqet dhe simptomat e sëmundjeve të fëmijëve, të paktën, të tilla përhapur si konjuktivit, infeksionet e veshit, ftohjet, grip, viruset e stomakut. Megjithatë, pavarësisht nga këto sëmundje ka një numër të sëmundjeve të fëmijërisë, shkaqet e të cilave shumica prej nesh janë të njohur. Disa janë infeksione bakteriale apo virale, dhe për këtë arsye, ata mund të shmanget nëse koha për të mësuar një fëmijë për të larë duart me sapun dhe kollë e duhur, duke mbuluar gojën e tij me duart e tij dhe pastaj, ndërsa ju të pastër me ujë.


Pra, ne kemi mbledhur informacion mbi çfarë janë shkaqet dhe simptomat e disa sëmundjeve mjaft të zakonshme të fëmijërisë.

Sëmundjet e virusi sincitial respirator
Virusi respirator sincitial, ose PCB - është arsyeja për këtë është sëmundje e zakonshme të tilla si SARS. Kjo ndodh më shpesh se gripit, ka sezone të caktuara. Sipas shumë mjekëve, SARS mund të dorëzojë fëmijën më shumë probleme se sa gripi.
Shumica prej nesh janë nën moshën dy vjeç të shërohem nga kjo sëmundje. Disa nga shkaqet dhe simptomat e infeksionit, i cili shkakton PCB, ftohjet përsëritura dhe simptoma të gripit: kullojnë hundët, kollë, ethe. Në fëmijët, PCB për t'u bërë shkaku kryesor i pneumonisë, bronkit kapilar dhe inflamacion të rrugëve të frymëmarrjes të vogla.

Tipar kryesor i këtyre shteteve - wheezing. Por kjo rezulton se ai është 25 - 40% e fëmijëve të infektuar me virusin për herë të parë. Dhe më pak se 2% e tyre kërkojnë shtrimin në spital.
Në mënyrë tipike, kohëzgjatja e sëmundjes është një në dy javë. Perebolev tyre, fëmija nuk do të fitojnë imunitet ndaj tij.

Sëmundja e pestë
Sëmundje e pestë apo sëmundje shuplakë "është shprehur skuqje të kuqe në fytyrën e një fëmije që duket si një shteg të sulmeve. Skuqja mund të shfaqet jo vetëm në fytyrë, por gjymtyrët e trupit. Sëmundja nuk ka gjithmonë të shkaktojë rraskapitje, nganjëherë kjo është si të ftohtit që vjen pak para shpërthimit.

Emri "sëmundja e pestë" erdhi nga leksik mjekësore njëqind vjet më parë, kur mjeku e bisedoi me Francën sëmundjet më të zakonshme të fëmijërisë që shkaktojnë një numër nxituar.
Mjekësia moderne e di se "sëmundja shuplakë" shkakton parvovirus B19. Çdo person i pestë zgjedh atë para moshës 5 vjeç. Dhe mosha për 19 vjet bën ata perebolet rreth 60% e njerëzve.
Ky infeksion nuk është shumë e rrezikshme dhe shërimit pas 7 - 10 ditë. Shumë bebe janë të infektuar nuk tregojnë shenja të sëmundjes. Në shumicën e rasteve kjo ndodh në të butë dhe vetëm herë pas here shkakton dhimbje në nyje, në mënyrë që ajo është marrë për artrit reumatoid. Në mënyrë tipike, tre javë, këto simptoma zhduken.


Sindromi i nxituar dorë-këmbë-gojë
Kjo sëmundje fëmijëria është mjaft e zakonshme. Shpesh ai shkakton temperaturat e larta dhe edukimin mbi pëllëmbët, thembra të këmbëve dhe plagë në gojë dhe blisters. Enteroviruseve shkaktojnë këtë sindromë, e cila më shpesh të zgjasë verë dhe në fillim të vjeshtës.
Përkundër faktit se kjo sëmundje sjell siklet, kjo nuk është e rrezikshme për shumicën e foshnjeve nuk kanë nevojë për trajtim dhe është brenda 7 - 10 ditë.

Imët guri
Zakonisht kjo sëmundje fëmijërinë e shkaktojnë viruset parahryppoznыe përgjegjës për sezonale dhe të ftohtë. Simptomë kryesor i sëmundjes - e ashtuquajtura "leh" kollë.

Për drithërat mund të jetë një i vështirë, i gjatë, që kërkon trajtim spitalor. Rreth 6% e pacientëve pediatrik hospitalizuar. Megjithatë, imët guri fatale rrallë shkakton. Në raste të rënda, mjekët e pacientit të mbështetur fëmijën normale frymë për shërimin e tij. Më shpesh, sëmundja zgjat rreth një javë.
Sipas statistikave, çdo vit vuajnë nga imët guri 6 të 100 fëmijëve, më shpesh fëmijët më të vegjël se 6 vjet.

Fruth i keq
Ethet Scarlet është një skuqje të lëkurës ndonjëherë paraqitet me faringjit shkaktuar nga grupi Streptococcus A. fëmijët e sëmurë shpesh të shqetësuar në lidhje me dhimbje të fytit dhe temperaturë të lartë.

Së pari, ka një skuqje të lëkurës në bark dhe gjoks, pastaj përhapet mbi trupin. Ndritshme ngjan djegien nga dielli i saj ngjyrë të kuqe. Në prekjen e një skuqje të lëkurës është i përafërt, si letër zmerile. Në sqetull skuqje mund të rritet. Në gjuhën nganjëherë formuar pllakatë bardha dhe shije buds të bëhet ngjyrë të kuqe të ndritshme. Ky funksion është i njohur si "gjuhë luleshtrydhe". Në disa raste, fytyra e pacientit është e mbuluar me një temperaturë turret lëkurë të zbehtë rreth gojës.
Më parë, fruth i keq ishte sëmundja vdekjeprurëse për fëmijë s, por trajtohet lehtë me antibiotikë dhe është konsideruar si një lloj skuqje.


Impetigo
Impetigo është një infeksion bakterial që prek lëkurën. Kjo është e treta nga sëmundjet më të zakonshme të lëkurës fëmijëria. She fëmijët ka shumë të ngjarë të moshës 2 deri në 6 vjet. Catch impetigo janë të rriturit, për shkak se ajo është një sëmundje shumë ngjitëse.
Impetigo duket si blisters itchy vogla dhe plagë në lëkurë. Ata ia plas dhe lirimin e lëngshme, pastaj formuar një kore në ngjyrë mjaltë të lëkurës. Nëse lëngu merr në lëkurë të shëndetshme, infeksioni përhapet në të gjithë trupin dhe të transferohet për të tjerët. Mjekimi është impetigo me antibiotikë. Plagët nga sëmundje nuk largohen plagët.