Shkaqet e dhimbje barku në foshnje


Foshnja vetëm një mënyrë mund të shprehin ndjenjat dhe problemet e tyre. Foshnja qan kur është i uritur, në qoftë se ai ka një bark të lënduar, ose ajo është shumë e nxehtë, ose ajo ngriu, dhe mund të duan vetëm për nënën atij prekur ose që kanë pelena lagësht. Find out problemin fëmijë mom mund të mësojnë nga përvoja e britmës emocionale britmë.
Shkaqet e dhimbje barku në foshnje mund të jenë të ndryshme dhe gjithashtu tregojnë ndryshe. Kur një fëmijë është shumë i shqetësuar, britmën e tij të gjatë dhe të mprehtë, pastaj nayiyazytsirnishe mundo dhimbje barkut të tij. Në gjithë këtë, fëmija ha, pesha e tij normale dhe pediatri e sheh shëndetin e Patologjisë. Si për lehtësimin e foshnjës nga flasim dhimbje barku edhe më tej.Si dhimbje barku të dukshme?
Brenda disa orëve fëmija është duke qarë, sidomos gjatë natës, ndonjëherë thërret, "këmbët suchyt, siguron lëvizjet komplekse viç. Në kohën e barkut të tij të fryra pak, napruzhynen. Pas një lëvizje zorrë dhe shkarkimin e gazeve fëmijë mund të qetësohet për një kohë. Pastaj ai fillon të shikoni për gjoksin e nënës së tij, lakmi zhdukurve saj, dhe po aq shpejt hedh atë dhe fillon ulëritës me energji të freskët.

Dhimbje barku janë në 30-45 përqind për e bebeve (sipas burimeve ndryshme). Dhe, si rregull, fëmijët vuajnë prindërit jashtëzakonisht të trazuar dhimbje barku që karakterizohen merak ndonjë rast. Si në mes të fëmijës dhe nënës kontakt të tij të ngushtë emocionale, nëse nënës tepër i shqetësuar, fëmijën dhe gjithmonë i shqetësuar. Shpesh dhembje në bark zakonshme janë overfeeding. Tepruar gastrointestinal mbushje bën foshnjën të tensionit të tij, fryrje, dhimbje barku dhe dhimbje - lindin si rezultat shkakton dhimbje barku në foshnje. Disa fëmijë padurim të thithësh gjitë, dhe me qumështin e gjirit të përtypë një sasi të madhe të ajrit. Kjo çon në të vjella dhe ndjenja dhimbje para dhe pas të ushqyerit.


Disa fëmijë janë të lindur me papjekuri relative funksionale të traktit gastrointestinal, e cila kontribuon në fryrje e tepruar, reduktime neskoordynyrovannыm stomak dhe, si rezultat i dhimbjes. Shpesh ndodh tek fëmijët mungesën e përkohshme e funksionit enzimatik, e cila çon në përçarje të tretjes, duke përfshirë qumësht mom. Çfarë duhet të thënë në lidhje me formulën e qumështit artificial. Gjithashtu dhimbje barku mund të shkaktojë shkelje kalimtare e microflora zorrëve. Foshnja duket në dritë steril. Pastaj gjatë ditës është e populluar microflora zorrëve. Në të gjithë këtë proces është e ndryshme. Pjesa më e madhe e microflora ndihmon fermentimi dhe trendet e tjera të pakëndshme në zorrë, duke shkaktuar dhimbje barku. Ndonjëherë trajtim është e nevojshme.


Përkundër të gjitha mbi, dhimbje barku nuk është një sëmundje, është një shtet i përkohshëm, ajo nuk ka nevojë për indikacione të veçanta mjekësore. Ju mund të kapërcejë shkaqet më të dhimbje barku në foshnje. Ju vetëm t'i jepte një ndihmë të vogël për të lehtësuar, dhe në këtë mënyrë të qetësuar veten. Dhimbje barku nuk ndërhyjnë me rritjen dhe formimin e fëmijës dhe të sigurt për të. Vetëm këmbëngulës, përtej çdo ndikimi mund të kërkojë ilaçe të veçanta. Dhe nayiyazytsirnishe, kjo është një lloj i sëmundjes, simptomat e të cilave janë dhimbje barku. Rrjedhimisht, pediatër dhimbje barku konsultimit duhet gjithmonë të. Ndonjëherë mjeku nuk gjeti asnjë patologji, fëmija është në rritje normalisht, duke fituar peshë, por ezhevechernem lënduar lëndon veten dhe të tjerët.


Çfarë ndihme mund të japin fëmijën?
Para së gjithash, fëmija duhet të jetë i të ushqyerit e duhur. Ushqimi kryesor për fëmijën që është zhytur plotësisht nga traktin gastrointestinal e një fëmijë të vogël, i cili përmban të gjitha enzimat e nevojshme, antitrupa mbrojtëse ka një përbërje optimale dhe vlerën ushqyese, ky qumësht. Zëvendësimi i qumështit të gjirit nuk është. Ushqyerit duhet të kryhet, sigurisht, me kërkesën e fëmijës, por nuk ngopem. Ndoshta provoni të ushqyerit të përhershme, fëmija mund të vjell ajrit zahlochennыy. Është e rëndësishme që fëmija është i hipnotizuar, jo vetëm në të dalë gojë, por rrethi rreth zonës dalë. Në këtë rast, ajo do të thithin pak ajër. Pas ushqyer fëmijën duhet të jetë një kohë për të mbajtur vertikalisht në stomak është liruar nga ajri.


Nëse gjirit nëna ushqen fëmijën, është e nevojshme për të vëzhguar ushqimin e duhur. Ju nuk mund të hani lakër, bizele, fasule, fasule, radishes, rrush, shumë e ëmbëlsirat. Këto produkte të përmirësuar procesin e fermentimit në zorrë, duke shkaktuar sulmin bloating. Me kujdes të madh duhet të shmangin ushqimet që mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Kur një fëmijë ha përzierje, atëherë blej përzierje vysokoadaptovani përbërë trashës (në vidryzhtsi), bifidobacteria (microflora nëse thyer). Pediatër ju këshillojmë që të zgjidhni kombinimin e duhur. Për fëmija nuk është gëlltitur shumë ajër, jepi të hajë nga një shishe formë të veçantë apo me nozzles të veçanta. Ushqim duhet tharë, dhe mos harroni të mbani fëmijën pas të ushqyerit vertikalisht. Ndiqni rregullsisë karrige fëmijë. Karrige parregullt është edhe bazë për lindjen e dhimbje barku. Normalisht karrige fëmija është shtatë ose tetë herë në ditë deri në një herë në dy ditë. Dhe ndërsa fëmija ka asgjë për t'u shqetësuar.


Disa fëmijë kanë nevojë për të marrë shpesh në krahë, vkolysuvaly. Në mënyrë tipike, kjo është fëmijët e parakohshme me lëndime lindjes, sistemi i papjekur nervor. Por ndonjëherë fëmijët të përkryer të shëndetshme kanë një nevojë të madhe për kontakt trupor me nënën. Në qoftë se një fëmijë në krahët e saj - ai e mban të heshtur, është vënë - një britmë fëmijë. Dhe edhe në duart e Papës, këta fëmijë nuk do të qetësohet. Ka fëmijë të cilët sillen më me qetësi me babain tim. Mami gjithmonë erë, dhe fëmija, pavarësisht nga fakti se është koha për të marrë një pushim, hani dhe hani çdo gjë. Fëmijët e tilla duhet të herë pas here të jetë larg nga nëna ime se nuk kishte asnjë arsye për dhimbje barku.