Problemet e gjumit në foshnjat


Disa prindër nuk janë të vetëdijshëm e të cilit ra në pjesën e tyre të lumturisë - gjumë gjithë natën. Për shumë kjo mbetet një ëndërr në diell për vite, sidomos nëse fëmijët pohodky. Para shpifje mbi fatin e tij, le të shohim, a ia vlen të shohim fajtor.
Problemet e gjumit më të zakonshme në foshnjat e lidhur direkt me mjedisin. Në atë kohë, shumica flenë pajisje më të mira jashtë në dhomë, duke krijuar një rritje të shëndoshë sfond: TV, radio, stereo dhe kështu me radhë. Nëse heshtja nuk mund të arrijnë, të paktën ai nuk shumohen aktivitetet e saj, të pushojnë me fëmijën, si dhe iyazytsirno që ju do të gjeni një natë pa gjumë.Është e mundur që fëmija juaj është i lodhur gjatë ditës, atëherë është e nevojshme për t'u çlodhur fizikisht, edhe nëse ajo nuk i përshtatet profilin e zakonshme që është bërë në fëmijët deri në gjashtë muaj. Vetëm sigurohuni se kjo festë nuk është përfshirë në zakon. Gjithmonë mbani të shkojnë në shtrat, disa ritual. Kjo mund të jetë një masazh të lehta, një tregim ose histori e ditës diskutuar dhe planifikuar për nesër (kjo metodë është e përshtatshme për fëmijët nga një vit dhe më të vjetër).

Ajo është gjithashtu opsion i përshtatshëm i cili me siguri do të çojë në gjumë. Për shembull, në këmbë, të ushqyerit, banje. Çdo prind zgjedh një model, i cili në një mënyrë ose në një tjetër kontribuon për një fëmijë të lehtë hedhjen në shtrat.


Ajo mund fëmijën vetëm uritur. Shumica e nënave të përballet me këtë problem muajt e parë pas lindjes. Zakonisht, pas tetë javësh gjithçka kthehet në normale, por ka raste kur prodhimi i qumështit kufi. Kjo situatë mund të ndihmojë në formulën e qumështit. Një shërbim para se të shtrat është e mjaftueshme për të siguruar prindërit e 5-6 orë gjumë qetësues. Në natën shishe-ushqim nuk duhet t'i japë fëmijës gjoksin e tij, ai qetësohet dhe të bie në gjumë përsëri për 3-4 orë. Është shumë më e lehtë rojë natë. Mos kini frikë që fëmija juaj do të bëhet një shishe-fëmijë. Kjo maloyyazytsirno, për shkak se në mënyrë për ta bërë atë pikërisht 60% e dietë duhet të zëvendësojë përzierje e qumështit.


Një problem tjetër mund të jetë pagjumësi sjelljes. Insomnia - vështirësitë me të bie në gjumë ose mbajtjen e gjumë në foshnjat. Kjo është një çrregullim që zhvillohet gjatë një periudhe të gjatë dhe është i lidhur me gjumë shoqatat shkelje. Për më tepër, cilësia dhe sasia e gjumit nuk është prekur, fëmija fle ai kishte nevojë për 14 orë në ditë. Përkundrazi, ajo është për shkak të zakoneve pak njeriu.

Nëse ju shihni se fëmija bie në gjumë, e vënë atë në krevat fëmijësh prisni atje dhe flasin për atë, gradualisht uljen e tonin e zërit, derisa ju të shkoni në një pëshpëritje. Porsalindur shpesh fle probleme është mënyra e gabuar e të ditës, nëse nuk arrin të ndryshojë vullnetarisht - shkojnë në mashtrim. Lejoni fëmijën tuaj në shtrat, kur ai dëshiron, gradualisht duke ulur periudhën e syçeltësi për 15-20 minuta. Pas një kohë ju do të arrijë fëmijën tuaj për të fjetur në kohën e duhur për ju.

Shumica e nënave turr nxitojnë për të mbrojtur fëmijën e saj në shenjë e parë e duke qarë, edhe pse të vetëdijshëm se kjo nuk është e kërcënuar. Fëmija ndjen dhe kupton çdo gjë të tij, në qoftë se unë të kam klithur - nëna ime erdhi dhe nervoz, atëherë çfarë ka ndodhur me të vërtetë nuk është e mirë. Si pasojë fëmija vetëm më shumë i mërzitur dhe nuk e qetësuar.

Ulen tjetër për fëmijën nëse jeni thirrur, flasin për atë, fëmijët në vitin e parë tregojnë qarë, se ata kanë nevojë. Kjo është normale dhe në fund të vitit të parë të mrekullisë tuaj mund të shpjegojë me fjalë atë që ai ka nevojë. Ndoshta mënyrë për të dalë nga kjo situatë mund të shërbejë si përgatitje dhe respektimit të ditës dhe një dallim të qartë në mes të ditës dhe natës. Në natën, duke folur me qetësi dhe në heshtje, të ecin ngadalë me fëmijën tuaj të kuptojnë - natën tjetër kohë.


Ajo duhet të mbahet mend se fëmijët nuk kanë një kuptim të caktuar të kohës, kështu që ju duhet të fle lidhur me një koncepteve specifike numerike. Për shembull, lexoni një numër të tregimeve. Me fëmijën thjesht mund doyazykatysya se ajo nuk do të kërkojë prindërit shumë vëmendje, nëse ata lejojnë atë për të shkuar pak më vonë se koha e zakonshme.

Gjithashtu, asnjë të keqe do të fle detyrues në një vend të caktuar. Pajtohem, ajo është e pakëndshme për të dëgjuar miqtë e ankesave për mungesën e intimitetit në qoftë se ju e dini saktësisht se çfarë për të rregulluar situatën që ata vënë nary përpjekje.


Çrregullime të hahet të shkaktojë probleme me gjumin, e cila ndodh shpesh në një i mitur. Shpesh kjo duket si nevojën për mbushje periodik. Fëmija nuk ndihen të urisë, vetëm një mekanizëm i tillë është më e thjeshtë dhe intuitiv për paqe. Gjithashtu pranueshme zakonet disponueshmërinë vыrabotavsheysya gjatë gjashtë muajve të parë të jetës. Mos të jetë nata e parë e fëmijëve të qajnë për të ofruar atij gjoksin ose shishe, kjo yyazytsirno fëmijë u zgjuan për të parë - në rregull, çdo gjë në vend. Në të ardhmen, kjo mund të rezultojë në shumë probleme jo vetëm me gjumë.


Gji-kërcënuese përsëritura trashje, prishjen e dhëmbëve dhe parregullsi në traktin e tretjes. Nëse fëmija është në shishe-ushqyer, atëherë vënë atë dhe ushqyer nga një filxhan, mos e përdorni shishe. Në çdo rast, nuk e le përtesë në krye, nuk përpiqet për të ushqyer fëmijën në shtrat nëse është e mundur.

Nëse një fëmijë shpesh duke tundur gjumin e tij, muskujt e tij të tensionuar, atëherë ka shumë të ngjarë se është për shkak të çrregullimit të sistemit nervor. Përgjigja e saktë mund të jap vetëm një mjek. Merrni kohë për të kërkuar ndihmë nga një mjek ose pediatrit somnoloha. Për fat të keq, shërbimet e mjekëve të kualifikuar nuk janë të përfshira në listën e sigurimit të detyrueshëm shëndetësor, kështu që janë premium, por nëse ekziston dyshimi, është më mirë që të konsultoheni. Parandalimi është gjithmonë më mirë se kurë. Është e rëndësishme për të krijuar menjëherë pse ka probleme me gjumin, dhe të kryejë korrigjimin e nevojshme apo trajtim, veçanërisht një i mitur.