Problemet e lëkurës në fëmijën e porsalindur


Foshnjat kanë lëkurë shumë të ndjeshme, të prirur për irritations, sidomos në folds inguinale dhe mollaqe. Chafing shkaktuar nga temperatura, infeksion apo alergji, të paktën një herë në çdo fëmijë atje. Pothuajse të gjithë fëmijët të paktën një herë është chafing ose acarim në mollaqe. Lëkura nën pelenë bëhet e kuqe dhe i përflakur, pavarësisht nëse ajo është e thatë ose me lagështi.
Foshnjat me lëkurë të ndjeshme dhe alergji-prirur shpesh vuajnë nga puçrra pelenë dhe kërkojnë kujdes të veçantë. Kjo gjendje shpesh zhvillohet në acarim të lëkurës apo pelena cilësi të ulët të lagësht. Në mesin e arsyeve të tjera - candidiasis, diarre, alergjitë dhe sëmundjet e lëkurës, të tilla si pezmatim i lëkurës seborrheic dhe ekzemë. Ne e konsiderojmë të gjitha problemet e lëkurës në një foshnje e porsalindur.Diaper Rash
Nëse fëmija juaj kalon një kohë të gjatë në pelena lagësht, urina është formimi i amoniakut, i cili "djeg" lëkurën e foshnjës. Si rezultat i këtij problemi, ka një skuqje të lëkurës dhe lëkurë të kuqe lëkurë të vogël. Sot pelenë pezmatim i lëkurës ndodh rrallë, sepse pelena e disponueshme për të mbajtur lëkurën e thatë relativisht më të gjatë se pelena pambuku tradicionale. Megjithatë, dermatit nga vetëm ata fëmijë që të ndryshojë pelena rregullisht. Skuqje zakonisht shkon me aplikimin sistematik te krem ​​fëmijë zinkut dhe vaj ricini ose një agjent të veçantë për trajtimin e dermatitit pelenë. Për të shmangur këtë problem, ajo është e rekomanduar për të ndryshuar pelena çdo 2-3 orë, pavarësisht nga shkalla e mbushjes.


Trajtimi i të dëmtuara të lëkurës dhe probleme të lëkurës
Për trajtimin dhe parandalimin e pezmatim i lëkurës pëlhurë me lajle në banjot e ajrit të dobishme të fëmijës. Qasja e ajrit të freskët në zonën e dëmtuar dries lëkurës dhe promovon shërimin. Në çdo ndryshim pelenë fshij lëkurën e fëmijës me fshin me lagështi të veçanta ose leshi pambuku ngjyhet në ujë të zier. Kur zgjedh mjete për t'u kujdesur për fëmijën duhet të jetë i preferuar fshin me lagështi hypoallergenic dhe pa erë. Megjithatë, mbani mend se përdorimi i fshin ka podmyvaniya zëvendësim nën ujë të ngrohtë. Kur pelenë diarre foshnja e porsalindur duhet të ndryshohet pas çdo akti të jashtëqitjes. Nëse chafing vazhdon për disa ditë, ju duhet të konsultoheni me pediatrin. Në mungesë të trajtimit adekuat mund të shkaktojë infeksion fungale. Për Candidiasis karakteristike skuqje të kuqe mbi zona të mëdha të lëkurës në kombinim me qendrat satelitore të disfatës. Spote rriten së bashku dhe të veprojnë në sipërfaqe të lëkurës. Simptomë diagnostike e rëndësishme është të lëkurës folds lezione nuk prekura nga dermatit pelenë.


Infeksioni Candida është shumë e zakonshme dhe jo gjithmonë rezultat i mos higjiena. Kërpudhave Candida lidhura me patogjene oportuniste vazhdimisht janë të pranishme në zorrë e njeriut. Nën ndikimin e disa faktorëve ky numër mund të rritet, duke shkaktuar një inflamacion infektive. Candidiasis është e zakonshme tek fëmijët që marrin antibiotikët. Ne rekomandojmë rregullisht kontrolluar gojën fëmijën e porsalindur dhe nipples e nënës, në qoftë se ajo është gji, prania e infeksionit fungale. Candida chafing trajtohen mirë me krem ​​antifungal. Ndonjëherë, kur një inflamacion i fortë mund të quhet ointments hormonal. Ka lloje të rralla të nxituar pelenë që kërkojnë diagnozë në kohë dhe trajtimin e duhur.


Pezmatim i lëkurës seborrheic
Në foshnjat me skuqjen seborrheic pezmatim i lëkurës të shkaktuara nga aktiviteti në rritje të gjëndra dhjamor, mund të shfaqen në fytyrë, dhe nganjëherë në mollaqe. Kjo sëmundje manifestohet me skuqje, rritur përmbajtje yndyrë e lëkurës dhe puçrra pa dhimbje me luspa. Thekon zgjatet mbi lëkurë dhe mund të përhapet në bark të ulët dhe ijë. Kur ju bashkohet me infeksion dytësor elemente nxituar përflakur. Pezmatim i lëkurës seborrheic gjithmonë fillon në 12 javët e para pas lindjes dhe të zhduket deri në fund të vitit të parë. Trajtimi zakonisht përfshin përdorimin e hydrocortisone vaj.


Ekzemë
Në ekzemë pediatrike në foshnjat shfaqen njolla të kuqe të thatë në mollaqe dhe vulvë. Për trajtimin e përdorur vaj zbutjen, nëse është e nevojshme - në baza hormonal. Vidyazykatysya rekomanduar e sapun dhe larjes në banjë shtoni një vaj të veçantë.

Kontakt dermatit
Në foshnjat me lëkurë të ndjeshme ose ekzemë në fazën fillestare mund të jetë alergjik ndaj aromatike fshin ose higjienës. Si rezultat, edhe me pelena shpeshta ndryshim në lëkurë e një skuqje të lëkurës foshnja e porsalindur duket. Kur përdorni pelena reusable në disa foshnje të zhvilluar një reaksion alergjik ndaj pluhur ose softener përdorur tharëse. Prandaj është e rëndësishme që të propoliskuvaty me kujdes gjithçka që prek lëkurën e foshnjës. Në rast të puçrra të rënda rekomanduar për të kaluar në pelena e disponueshme. Në qoftë se ata të shkaktojnë acarim të lëkurës, baby nëna duhet të përdorë garzë apo pambuk konvencionale pelena. Sapun, vaske shkumë të shkaktojë lëkurë të thatë dhe nuk përshtaten një fëmijë me ekzemë ose dermatit. Në qoftë se lëkura juaj është e ndjeshme, duhet gjithashtu vidyazykatysya përdorimin e fshin me lagështi. Për shkak të përmbajtjes së komponimeve kimike që mund të shkaktojë iritim.


Infeksion bakterial
Nëse dëmtimi i lëkurës në mollaqe mund të shkaktojë infeksion bakterial. Kjo lëkurës është e kuqe dhe i përflakur, temperatura e trupit rritet, fëmija bëhet i shqetësuar dhe i nevrikosur. Nëse lëkura në mollaqe dhe folds inguinale ishin pustules të verdhë, duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Përkundrazi, ka një inflamacion bakterial që kërkon antibiotikët.