Parandalimi banesë në vegjël


Ne nuk mund të marrë banesë kusht "nuk serioz". Hark rrafshim një efekt negativ në të gjithë sistemin musculoskeletal. Rreth këmbët dinake banesë dhe si të luftohen kjo ne do t'ju them. Tema kryesore e këtij publikimi, "Parandalimi banesë në fëmijët e vegjël."
Një këmbë të shëndetshme është themeli i shëndetit të trupit të njeriut. Këmbë ka 26 eshtra, 33 nyje, 107 ligaments, 19 muskujt. Kjo strukturë vetëm llogariti keq detaj, sepse këmbë ka për t'i bërë ballë stresit të madh të rënda. Këmbë Set është ngarkesa e dytë dotrymuvanym pas pjesës kryesore të zemrës. Kjo është përgjegjëse për një këmbë të shëndetshme. Këmbë me shputë e rrafshët nuk mund të kryejnë detyrat e tyre në mënyrë të plotë. Këmbët e sheshtë mund të trajtohet një njëqind për qind vetëm në fëmijërinë e hershme.Prindërit duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për formimin dhe parandalimin e këmbë banesë në foshnjat. Shenjat e para të sheshtë - kjo është një dhimbje në këmbët e fëmijës pas tendosje fizike, ënjtje të këmbëve, këmbë rasplyuschennost (këmbë rritet si "width") këmbë stoptannost në brendësi. Në qoftë se një fëmijë vuan nga mungesa kongjenitale e indeve lidhës, mbipeshë, në qoftë se u zhvendos në fillim rakit fëmijërisë ose dysplasia hip, prindërit duhet të marrin masa sa më shpejt që të jetë e mundur. Orthopedists pikë - shpesh shkaku i sëmundjes janë gabimet prindërore, domethënë:

Sipas orthopedists, në shumicën e rasteve bazë për banesë, ka gabime prindërit:Blerë këpucë pa shpinën, hundë të ngushtë. Ose kur fëmija veshur këpucë me dikë, këpucë vishet pabarabartë shpërndan ngarkesën në këmbë.
Gabimet në dietë: për zhvillimin e duhur të indeve lidhës nevojë e domosdoshme kalcium dhe fosfor.
Mungesa e ushtrimit fizik që ndihmon muskujt dhe ligaments zhvillohet siç duhet. Kërkohet në këmbë dhe në verë është e dobishme për të ecur në pebbles, rërë dhe bar.
Plantohrafom banesë përcaktuar. Kjo është një kornizë druri me një shtrirë bojë pullë promochennoy leckë dhe e mbolli në një fletë letre të bardhë. Si rezultat, nga ndreqim printime sheshtë këmbë.

Ushtrimet për parandalimin e sheshtë në foshnjat:


1. Është e nevojshme për të shkuar alternuar nosochkah dhe pesë në harkun e jashtme të këmbës.
2. Ne duhet të ulen në një karrige dhe forca tërheq çorape gjatë, bëjnë rotacionin rrethore e këmbë. Është e dobishme që të këmbëve tuaja dhe të heqë objekteve të vogla. Këmbë udhëtim shumë efektive top të vogël. Ushtrimet duhet të bëni 10 minuta çdo ditë.


Shumë shpesh fëmija problemi është ende me ne dhe në moshën e rritur. Nga rruga, 65% e fëmijëve të moshës shkollore vuajnë nga këmbët e sheshtë. Venat me variçe, "gunga", në këmbë, Spurs thembra, nyjeve artrit dhe dhimbje koke të shpeshta me origjinë të panjohur - të gjitha pasojat e sheshtë. Në 396 raste nga 1000 shputë e rrafshët është lindur. Në raste të tjera, ajo e fituar sëmundjen. Në banesë ka dy forma: gjatësore dhe tërthor. Kjo varet se çfarë lloj të harkut rrafshuar e këmbë.

Këmbët më të zakonshme gjatësisë sheshtë. Si rezultat i thyerje të këmbës apo të gjatësisë më të ulët këmbë duket e sheshtë. Me të njëjtën gjatësi dhe i referohet rahytycheskoe (për shkak të fleksibilitetit të tepruar të ligaments dhe muskujt këmbë dobët) dhe statik (trashje) të sheshtë. Grupet e rrezikut janë njerëz të cilët kalojnë më shumë kohë në këmbët e tyre (hairdressers, shitës, mësuesit) dhe "Fashionista", i cili vazhdimisht ecin në këpucë me takë të lartë me këmbët e ngushtë. Kur një këpucëve është i bazuar vetëm në kokë këmbë metatarsal kockave, duke rezultuar në gishtat e deformuar. Prandaj, gratë e sheshtë ndodh 4 herë më shpesh se meshkujt. Në të rriturit shërohet plotësisht nga banesë e pamundur, mund të ngadalësojë vetëm poshtë zhvillimin.


Rregullimi përfshin:Bëni dush të rregullt këmbë me kripë deti, pisha ekstrakt, ekstrakt kamomil për lehtësimin e këmbët lodhur.
A masazh këmbë. Forcuara Leviz muskujt "dembel" nga thembra në këpucë me majë të buzë e brendshme të këmbës. Mjaft efektive duke ecur në mat masazh, sidomos kur brushing dhëmbët tuaj dhe vmyvayetesya.
Jashtë qytetit, në plazh, në pyje nuk humbasë mundësinë për të ecin zbathur. Por nuk shkojnë zbathur në shtëpi, në parket, e cila i jep këmbët ngarkesën shtesë.

Blej këpucë të drejtë. Thembra duhet të jetë 4-5 cm. A nuk veshin këpucë në një vetmi të sheshtë dhe këmbë. Zgjidhni këpucë me një shputë të gjerë në gisht të ndjehen të lirë, me një mbulesë të fortë prapa që edhe kap thembra.
Veshin këpucë me insoles, insoles.
Insoles, insoles bërë nga materiali elastik. Ata janë përdorur si një amortizues. Prodhimi mund të jetë për çdo këpucë. Kjo mund të personalizohet insoles, më hedh këmbë. Kjo është me të vërtetë një mjet magjike.Cilat janë avantazhet insoles:
Ata rrisin stabilitetin kur ecin.
Assist këmbët saktë deformuara.
Ata janë përdorur për të përmirësuar qarkullimin dhe forcimin e hark këmbë
Ata janë përdorur për lehtësimin e zonave të dhimbshme të këmbës dhe kufizojnë lëvizshmërinë e tepruar.
Ulja e ngarkesës në shpinë, hip, gju dhe kyçin e këmbës nyje.
Ndikimi pozitiv i insoles shihet pothuajse menjëherë. Këmbët kanë filluar të lodhem më pak. Shëndetin normalizuar. Është e rekomanduar që të veshin.Shpirtëror dhe fizik

Këmbë është pothuajse atlas njerëzore të trupit të njeriut. Ajo duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për parandalimin e këmbët e sheshtë tek fëmijët. Nëse ndikimi i pikave biologjikisht aktive, të cilat shumë në këmbë, ju mund të normalizuar statusin e të gjitha sistemet.